Kvůli mrazům by neměla zamrznout debata o dani z vína

Názor
Cynik by mohl poznamenat, že nebývalý mraz, který v dramatické míře ničí úrodu ovocnářům a vinařům, seslalo těm druhým samo nebe. Ve čtvrtek mladí vinaři v Mikulově protestovali proti zavedení spotřební daně z tichého vína. A v pátek se mediálním prostorem rozjela vlna nářku nad katastrofální škodou, kterou vinařům – či, obecněji, ovocnářům – noční mrazy způsobují.
Mrazy, jakkoli nebývalé, nemají být důvodem k tomu, aby vláda stáhla návrh zdanění vína. Ilustrační foto: Bohemia Sekt

Vinaři škodu vyčíslují na více než dvě miliardy korun, což by bezpochyby byl mimořádný údaj. Jedním dechem se ale hned dožadují, aby vláda utnula diskuse o zavedení spotřební daně z tichého vína. Ty přitom vrcholí.

Ministr financí Zbyněk Stanjura dokončuje příslušný návrh, který předloží vládní pětikoalici. Lidovci, kteří v minulosti byli proti, už daň tak svéhlavě netorpédují. A zrovna, když je tedy zdanění vína na spadnutí, udeří nebývalé mrazy. A vzduchem raz dva létají miliardy. Miliardy škod. Skutečně, samo nebe.

PSALI JSME:
Polovina lidí v Česku podporuje zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno

Situace, v níž se ovocnáři nacházejí, je jistě zlá. Nepřízeň počasí však představuje podnikatelské riziko. Podnikatelé z jiných oborů, než je vinařství, ovocnářství či sadařství, zase čelí rizikům jiným.

Není v moci státu – resp. v síle peněženky daňového poplatníka –, aby podnikatelům všech oborů „cáloval“, kdykoli se jejich riziko výrazněji zhmotní. Navíc, privatizace zisků při socializaci ztrát není dobrým základem pro budování opravdu prosperující ekonomiky.

Už vůbec nemají být mrazy, jakkoli nebývalé, důvodem k tomu, aby vláda stáhla návrh zdanění vína. Pokud má daňový systém Česka mít dostatečnou důvěru občanů, což je další veledůležitý prvek budování prosperující ekonomiky, nesmí zahrnovat tak křiklavé výjimky, jakou je neexistence spotřební daně z tichého vína při současném danění ostatních druhů alkoholických nápojů.

PSALI JSME:
Vláda nedostatečně hájí naše zájmy v Evropě, tvrdí čeští vinaři

A pokud mají mít důvěru veřejnosti samotní vinaři, nesmí mrazy zneužívat k boji za zrušení chystaného zdanění. Mrazy zase rychle pominou, špatná sezóna též. Důvěra veřejnosti v daňový systém nebo vinařský byznys se ale buduje mnohem déle, roky. A tato důvěra je též podstatná pro prosperitu.

Dobří vinaři si jistě poradí jak s mrazy, tak s daní. Stejně jako si podnikatelé v jiných oborech musí poradit jak s daněmi, tak s nepřízní okolností, jež jejich byznys zásadně ovlivňují.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chystá se vláda pohřbít moravské vinařství?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.