Polovina lidí v Česku podporuje zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno

Průzkum
Alkohol je jen jeden. Liší se jeho koncentrace. Alkohol, ať už ve víně, pivu nebo lihovině, je chemicky stále totožný. Vzniká kvašením cukru obsaženém v ovoci, obilí nebo třeba bramborách, kdy se cukr mění na ethanol a oxid uhličitý. Alkoholické nápoje mají různou chuť, barvu či vůni, ale ve všech z nich je stejný alkohol, se stejnými účinky i se stejnými riziky.
Tiché víno má v Česku speciální postavení. Z definice neplní žádný z obecně platných cílů spotřebních daní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci iniciativy Pij s rozumem Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL ČR) dlouhodobě upozorňuje, že zažitá představa o rozdělení alkoholu na „tvrdý“ a „měkký“ neobstojí. Ve dvou deci bílého vína je například alkoholu více než ve velkém panáku vodky.

Rozhodnutí vlády ponechat nulovou spotřební daň na tzv. tiché víno rozproudilo na jaře letošního roku celospolečenskou diskusi. Podle průzkumu Instant Research to polovina Čechů vnímá jako špatné rozhodnutí (49 %). Vyjmutí tichého vína z daňové povinnosti podle nich nedává smysl především proto, že stejně jako jiné alkoholické nápoje obsahuje etanol.

Zdroj: UVDL ČR

Z průzkumu Instant Research provedeném na začátku července 2023 vyplývá, že každý druhý Čech podporuje zavedení spotřební daně na tiché víno. Třetině je to jedno a 18 procent lidí to odmítá. Nejčastějším argumentem pro zavedení spotřební daně je, že víno stejně jako jiné alkoholické nápoje obsahuje etanol.

„Všechny alkoholické nápoje obsahují ethanol, který vzniká kvašením cukru obsaženém v různých zemědělských surovinách. Etanol má na lidský organismus identické účinky, ať je v pivu, vínu nebo lihovině,“ informoval redakci FAEI.cz výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník.

Zdroj: UVDL ČR

„Zvyšováním daně na jeden druh alkoholu politici vysílají signál, že ‚měkký alkohol‘ je méně škodlivý, což pochopitelně není pravda. Alkohol je jednom jeden,“ sdělil před časem redakci ekonom Lukáš Kovanda. Podle jeho názoru spotřeba tvrdého alkoholu od 90. let soustavně klesá, zatímco u vína je tomu naopak.

Lidé se rovněž domnívají, že rozhodnutí vlády je výsledkem vinařské lobby a že křiví podnikatelské prostředí. Trápí je také výpadek příjmů do státního rozpočtu. Naopak podporovatelé nulové spotřební daně se obávají, že čeští vinaři nebudou vůči zahraničním producentům konkurenceschopní. Data navíc ukazují, že tři ze čtyř lidí se mylně domnívají, že na tiché víno je uvalena spotřební daň již nyní.

Zdroj: UVDL ČR

Proti zavedení spotřební daně na tiché víno je necelá pětina Čechů (18 %). Většinou se obávají, že by to poškodilo české vinaře vůči zahraniční konkurenci. „Více než 70 procent objemu vína se ale dováží ze zahraničí,“ uvedl Darebník.

Spotřební daň podle něj zavede rovné podnikatelské prostředí i mezi samotnými vinaři, významně sníží šedé obchodování a spotřebitel to nakonec pozná ve vysoké kvalitě moravského vína. „Dovážená vína budou zdaněna úplně stejně jako vína domácí a stát na tom jenom vydělá.“ Zastánci současného stavu říkají, že vinařství je součástí kulturního dědictví Česka a nechtějí za láhev vína platit více peněz.

PSALI JSME:
Konsolidační balíček očima daňového experta

„Většina lidí se domnívá, že se spotřební daň stanovuje podle obsahu alkoholu v jednom litru nápoje. Pravdou však je, že jde o rozhodnutí politiků. Tato nesystematičnost vede nejen k diskriminaci piva, lihovin a šumivého vína, které spotřební daní zatížené jsou, ale také způsobuje dezorientaci lidí. Ti se pak mylně domnívají, že víno obsahuje jiný „měkký“ alkohol, což je zcela zavádějící,“ říká Darebník.

„Tiché víno má v Česku speciální postavení. Z definice neplní žádný z obecně platných cílů spotřební daní. Proto doporučujeme zvýšit jeho základní sazbu spotřební daně na úroveň vína šumivého a zavést sníženou sazbu pro menší vinaře a pro víno s nízkým obsahem alkoholu,“ informoval už před dvěma lety redakci FAEI.cz vedoucí Katedry ekonomie VŠ CEVRO Institut Dominik Stroukal.

PSALI JSME:
Vláda vytváří nebezpečný dojem, že existuje „měkký alkohol“, který není tak nebezpečný

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.