Kvůli pandemii „zavírá krám“ rekordní počet podnikatelů

Názor
Podnikatelské aktivity pozastavilo letos v lednu rekordních 25 534 živnostníků, což je o 50 procent víc, než před rokem a současně nejvíce v dosavadní historii ČR. Vyplývá to ze statistiky společnosti Bisnode-A Dun & Bradstreet Company.
Omezení provozů restaurací pouze na prodej u výdejního okénka nebo prostřednictvím donášky snižuje odbyt velkoobchodním dodavatelům gastroprovozů až o 80 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z údajů za jednotlivá odvětví podnikatelské činnosti vyplývá, že zvláště dramatický nárůst počtu pozastavení podnikání zaznamenal v lednu velkoobchod. Zatímco loni v lednu „zavřelo krám“ jen 68 velkoobchodníků, letos v lednu už to bylo 834. To je tedy více než dvanáctkrát tolik než loni.

Mohutný nárůst v počtu pozastaveného velkoobchodního podnikání ilustruje fakt, že pandemickou krizí nejsou zasaženi jen ti „viditelní“, tedy například restaurace či hotely, ale také jejich „neviditelní“ velkoobchodní dodavatelé. Zavřené restaurace nebo hotelu si všimne každý. To, že velkoobchodní sklad na kraji města, který jim zboží dodává, zdaleka nejede na plné obrátky, už zaregistruje málokdo.

V lednu proto právě velkoobchodní dodavatelé gastroprovozů, tedy třeba dodavatelé potravin či nápojů nebo cukráři, uskutečnili v centru Prahy protestní akci a zároveň odeslali veřejnou výzvu premiéru Babišovi, aby vláda jejich problémy řešila.

PSALI JSME:
Počet přerušených živností v lednu skokově vzrostl

Omezení provozů restaurací pouze na prodej u výdejního okénka nebo prostřednictvím donášky snižuje odbyt velkoobchodním dodavatelům gastroprovozů až o 80 procent. Dodavatelé restaurací ovšem nemají nárok na obdobnou výši a formu státní podpory jako restaurace.

Lednová čísla společnosti Bisnode potvrzují, že pokud je nyní někde vládní pomoc skutečně nedostatečná, je to právě v oblasti velkoobchodu.

Nutno ovšem říci, že první měsíc roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější. V dalších měsících lze tedy čekat snížení počtu přerušených živností, který však i tak zůstane trvaleji nad dlouhodobým normálem. Nárůst přerušených živností na přelomu roku se již odrazil v míře nezaměstnanosti, které v lednu poměrně citelně poskočila z rovných čtyř na 4,3 procenta, což je nejvyšší údaj za posledních takřka čtyři roky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost roste. V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí

Zavřít reklamu ×
  1. Stejně to nechápu kde ti lidé brali prachy na chození do restaurace a pod.obně? Já neustále pracuji,měl jsem i dvě práce zároveň,soboty a neděle v práci a stejně jsem za 20 let na svoje bydlení nenašetřil.Nakonec jsem zdědil velmi starý dům a staré auto a moje problémy už nejsou šetření na svoje bydlení ale udržet starou nemovitost a staré auto v pokud možno ve stavu aby se dalo užívat.V restauraci nebo hospodě jsem byl naposledy na střední škole……..Při neustále se zvyšujících cenách všeho je to čím větší problém!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB