Lednové ceny průmyslových výrobců ovlivnilo hlavně zdražení regulovaných složek energií

Tuzemské ceny průmyslových výrobců v lednu podle údajů Českého statistického úřadu, které byly zveřejněny tento týden, meziměsíčně vzrostly v průměru o 2,5 procenta, meziročně však byly nižší o 1,8 procenta. „Tento výsledek byl v souladu s tržním konsensem,“ uvedl pro FAEI.cz ekonom Komerční banky Martin Gürtler.
K meziměsíčnímu růstu cen v lednu nejvíce přispěly rostoucí poplatky za regulovanou část energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle jeho názoru se na poměrně výrazné meziměsíční dynamice se podílely především ceny energií, které se meziměsíčně zvýšily v průměru o 9,6 procenta. „Vliv zde mělo výrazné zdražení jejich regulovaných složek. Cena elektřiny tak byla meziměsíčně vyšší v průměru o 7,5 procenta, cena plynu dokonce o 38 procent,“ vysvětlil Gürtler.

„Zaměříme-li se na sektor průmyslu, tak k meziměsíčnímu růstu cen nejvíce přispěly rostoucí poplatky za regulovanou část energií, které mnohé firmy včetně podnikatelských svazů označovaly jako významnou překážku svého fungování. Zvýšily se ceny v oddíle elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 9,6 procenta,“ sdělil naší redakci Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

PSALI JSME:
Potraviny v České republice zlevňují. V okolních zemích ceny rostou

Desetiprocentní nárůst byl, jak poznamenal, zaznamenán také u cen přírodní vody, úpravy a rozvodu vody a obchodu s vodou, což lze přisuzovat přesunutím této položky do vyšší sazby DPH: „Na druhé straně se snížily ceny černého a hnědého uhlí, lignitu (o 6,3 %), tiskařských a nahrávacích služeb (o 2,2 %), chemických látek a přípravků (o 0,5 %) a také ropy a zemního plynu (téměř o 10 %).“

„Lednová statistika výrobních cen dobře zapadá do mozaiky odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice a podporuje tak scénář dalšího snižování úrokových sazeb České národní banky, která ve své prognóze očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním prvním čtvrtletí klesnou meziročně v průměru o 0,7 procenta,“ informoval nás hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

PSALI JSME:
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu meziročně zrychlují, v zemědělství klesají. Co na to ČNB?

„Vývoj cen výrobců v posledních měsících potvrzuje, že inflační tlaky na straně nabídky v české ekonomice odeznívají. Pro celý letošní rok odhaduje Česká národní banka inflaci 2,6 procenta. Mírně pesimističtější je ve svých odhadech ministerstvo financí, podle něhož by měla inflace letos dosáhnout 3,1 procenta,“ sdělil Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Podle analytika Martina Krona sice ceny v průmyslu meziměsíčně vzrostly, ale nejde o žádný dynamický nárůst a pokračuje tak tlumení inflační tlaků na nabídkové straně, což podporují i meziroční data: „Existují však rizika, zvláště v podobě geopolitického vývoje ve světě, který ovlivní i sílu české koruny, která může čelit tlaku plynoucího nejen ze zmenšujícího se úrokového diferenciálu.“

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Sedláci jsou naštvaní a lidé se začínají bát deflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB