Potraviny v České republice zlevňují. V okolních zemích ceny rostou

Podle údajů Eurostatu došlo v letos v lednu k poklesu cen potravin v České republice o 4,8 procenta. Oproti tomu ceny potravin ve všech našich sousedních státech vzrostly.
Podle některých tuzemských ekonomů vývoj cen v zemědělství a pokles cen v potravinářském průmyslu hovoří pro pokračování, a dokonce pro prohloubení meziročního poklesu cen potravin i pro koncové spotřebitele. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Nová data o vývoji cen zemědělských výrobců navíc naznačují, že by zlevňování některých druhů potravin mělo pokračovat i v následujících měsících,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Ceny zemědělských výrobců se podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně snížily o 19,8 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly dokonce o 25,3 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin a obilovin. V živočišné výrobě se ceny v lednu 2024 meziročně snížily o 12,9 procenta.

PSALI JSME:
Češi začali konečně utrácet. Zůstane jim chuť nakupovat?

„Podíváme-li se na zemědělské výrobky podrobněji, tak zjistíme, že v meziměsíčním srovnání vzrostly nejvíce ceny zeleniny (o 5,3 %) a zejména brambor (o 11 %). Dále rostly ceny mléka (o 2,8 %), vajec (o 2,4 %), drůbeže (o 2,1 %) či skotu (o 1,2 %). Naopak došlo k poklesu cen u obilovin (o 1,1 %), prasat (o 0,9 %) a ovoce (o 0,3 %),“ sdělil naší redakci analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE, nás v této souvislosti informoval: „V rámci diskuse o výhledu cen potravin v české ekonomice lze konstatovat, že vývoj cen v zemědělství a pokles cen v potravinářském průmyslu hovoří pro pokračování a v nejbližších měsících dokonce pro prohloubení meziročního poklesu cen potravin i pro koncové spotřebitele.“

Zdroj: Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, Eurostat

Odvětví výroby potravinářských výrobků podle ČSÚ hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen ze 4,1 na 5,3 procenta. V případě zemědělských výrobců se došlo v lednu ke zrychlení meziročního propadu výrobních cen z prosincových 19 na 19,8 procenta. V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v lednu meziročně spadly o 25,3 procenta, když v prosinci to bylo 23,3 procenta.

„Česká národní banka (ČNB) ve své únorové prognóze počítá pro letošní první čtvrtletí s meziročním propadem cen v zemědělství o 19,4 procenta po meziročním poklesu o 15 procent vykázaném v loňském závěrečném čtvrtletí. Meziroční pokles výrobních cen (v zemědělství, pozn. red.) zřejmě zaznamenáme ve všech kalendářních čtvrtletích letošního roku,“ uvedl Radomír Jáč.

PSALI JSME:
Sedláci jsou naštvaní a lidé se začínají bát deflace

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, se „ceny zemědělských výrobců, které v únoru meziročně klesly již podeváté v řadě, dramaticky snižují“. Tři čtvrtě roku trvající pokles cen v zemědělství se promítá i do příznivého vývoje cen potravin.

„Tento vývoj se spolu se začínajícím růstem reálných příjmů domácností, který jde ruku v ruce s klesající inflací, se ostatně již začal promítat i do růstu tržeb v maloobchodu. O zlepšování spotřebitelské nálady svědčí i vývoj důvěry domácností v ekonomiku, která v lednu rostla. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 91,2,“ sdělil Kymlička redakci FAEI.cz.

PSALI JSME:
Nálada spotřebitelů se zlepšila, podnikatelům naopak

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB