Levná pracovní síla z východu je už mýtus

Rozhovor
Česku chybí desítky tisíc pracovníků napříč kvalifikacemi. Bez cizinců i mimo EU se firmy u nás už neobejdou, říká odborník na migraci poradenské společnosti Petyovský & Partners Miroslav Mejstský.
Bez cizinců i mimo EU se firmy u nás už neobejdou, říká odborník na migraci poradenské společnosti Petyovský & Partners Miroslav Mejstský. Foto: Petyovský & Partners

Jaké profese nejvíce scházejí?
Nejvíce kvalifikovaní pracovníci, zejména v oblastech strojírenství, elektrotechniky a vysoce kvalifikovaní IT specialisté, inženýři.
Během poslední dekády Česká republika přilákala mnoho zahraničních přímých investic do vývoje softwaru a některé již korporace postupně zvyšovaly svou přítomnost. To vedlo k vyšší poptávce po IT specialistech.
Spolu s omezenou kapacitou univerzit, klesající demografickou křivkou a nedostatečným množstvím IT profesionálů.

Z jakých zemí sem nejvíce proudí zahraniční zaměstnanci?
V největší míře se do ČR relokují odborníci z východní Evropy, nebo například Indie, Brazílie, ale i USA a Velké Británie, která status členské země EU ztratila, a tudíž pro relokaci tamního zaměstnance platí stejná pravidla jako pro každého jiného cizince mimo EU.

PSALI JSME:
Proč potřebujeme cizince a flexibilní pracovní podmínky?

Jak složité a jak dlouho trvá je sem dostat?
Náš dosavadní imigrační proces můžeme v mezinárodním srovnání řadit mezi ty složitější, a to především z pohledu náročnosti sběru a přípravy dokumentů.
Potrpíme si na originály, razítka, nadnárodní ověření a soudní překlady. Dalším úskalím je omezená kapacita českých ambasád, kde jsou žádosti přijímány.
Částečně to řeší vládní programy usnadňující migraci, kdy v rámci ekonomické migrace účastníků těchto programů je možné od některých dokumentů upustit a získat prioritní termín na ambasádě k podání žádosti.
I při využití vládních programů se však celková doba relokace pohybuje v rozmezí tří až šesti měsíců, ve specifických případech může být i delší. Nám se daří valnou většinu relokací zvládnout v horizontu čtyř měsíců, ale i to je často z pohledu firem nedostačující. Věříme, že připravovaná digitalizace migračního procesu přinese jeho kýžené zpružnění.

PSALI JSME:
Cizinci pracující v Česku si vydělají až třikrát více, než doma

Na jaké úrovni jsou příjmy cizinců v porovnání s našimi pracovníky?
Častým mýtem je, že náš trh práce zaplavuje levná pracovní síla z východu. Není to tak. Zahraniční zaměstnanci mají, i v rámci rovnosti, stejné platové podmínky. Pokud se bavíme o pracovnících přinášející specifické know-how, pak jsou jejich platové podmínky samozřejmě lepší.
V technologickém sektoru se pohybujeme od hranice 1,5násobku průměrné měsíční mzdy, což je zhruba 65 tisíc korun měsíčně, až po statisíce korun měsíčně.

Hodně se nyní mluví i o digitálních nomádech. Je to řešení dlouhodobého nedostatku kvalitních zaměstnanců v ČR?
Digitální nomádi nejsou zaměstnanci. Atributem této skupiny je jejich volnost a přesun z místa na místo. Firmám by měli pomoci s vykrytím krátkodobých potřeb, například při práci na časově omezeném projektu, kde jsou potřeba specifické znalosti. Sekundárním efektem jejich příchodu je přenos know-how na lokální zaměstnance.

PSALI JSME:
Česko láká digitální nomády, lepší zázemí jim ale nabízí Dubaj

Zavřít reklamu ×
  1. Než zvýšit platy tak nabereme pracovníky třeba z Mongolska….Tohle je uvažování českých podnikatelů! Dokud se nezmění takový hloupý názor podnikatel tak se tento stát nikdy nemůže snažit dohnat západ.Pokud málo vyděláme tak málo utratíme.Ekonomika je udušena a to už dlouhých 20 let.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.