Lidé se chystají na krizi. Vykupují lékárny a vybavují si domovy

Lidé si v září dělali zásoby léků. Tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží vzrostly o 7,1 procenta, což souvisí s rostoucími čísly o šíření onemocnění covid-19. Rovněž narůstaly tržby za prodej výrobků pro domácnost o 3,9 procenta. To pravděpodobně souvisí s častějším pobytem lidí ve svých domovech a nutností zajistit si vlastní stravování.
Lidé se chystají na krizi. Vykupují lékárny a vybavují si domovy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle zářijových dat očištěných o kalendářní vlivy došlo k meziroční stagnaci maloobchodních tržeb. Ke zvýšení tržeb o 2,6 procenta došlo u nepotravinářského zboží. Pokles tržeb o 3,1 procenta byl zaznamenán u potravin. Klesly rovněž tržby za pohonné hmoty o 1,1 procenta.

Již tradičně byl nejvyšší růst zájmu zaznamenán u nákupů přes internet a zásilkové služby, kde byl vykázán růst tržeb o 19,7 procenta. Lidé si v průběhu koronavirové krize zvykají na online nakupování. Tato forma nákupů pravděpodobně zůstane populární i po konci pandemie a trvale změní charakter maloobchodního prodeje.

Ve specializovaných prodejnách, kde lidé nakupují počítačové a komunikační zařízení, se zvýšily tržby o 8,1 procenta. Je zřejmé, že lidé i firmy pořizovali novou techniku, aby se připravili na možnost práce z domova a výuku dětí na dálku.

Některé IT výrobky, které se ke komunikaci ve virtuálním světě běžně používají, byly dočasně úplně vyprodané.

Tržby za prodej oděvů a obuvi klesly o 18 procent. Koronavirus výrazně snížil poptávku po nákupu formálních oděvů, protože vedl k rušení společenských akcí. Naopak poptávka po tričkách či polokošilích vykázala vyšší míru stability. Lidé tedy v současné době preferují pohodlné oblečení.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně snížily o deset procent. Přestože lze září hodnotit lépe než nejkritičtější měsíce letošního roku, stále je zřejmý problém automobilek s odbytem. Kromě důsledků pandemie koronaviru jsou problematické i přísné emisní limity.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Tady v pohraničí je krize každé 2 roky,když máme jít s letitým autem na STK…….Závidím lidem v USA a Rusku kde tuto blbost zrušili a nechali pouze měření emisí.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB