Lidé se chystají na krizi. Vykupují lékárny a vybavují si domovy

Názor
Lidé si v září dělali zásoby léků. Tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží vzrostly o 7,1 procenta, což souvisí s rostoucími čísly o šíření onemocnění covid-19. Rovněž narůstaly tržby za prodej výrobků pro domácnost o 3,9 procenta. To pravděpodobně souvisí s častějším pobytem lidí ve svých domovech a nutností zajistit si vlastní stravování.
Lidé se chystají na krizi. Vykupují lékárny a vybavují si domovy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle zářijových dat očištěných o kalendářní vlivy došlo k meziroční stagnaci maloobchodních tržeb. Ke zvýšení tržeb o 2,6 procenta došlo u nepotravinářského zboží. Pokles tržeb o 3,1 procenta byl zaznamenán u potravin. Klesly rovněž tržby za pohonné hmoty o 1,1 procenta.

Již tradičně byl nejvyšší růst zájmu zaznamenán u nákupů přes internet a zásilkové služby, kde byl vykázán růst tržeb o 19,7 procenta. Lidé si v průběhu koronavirové krize zvykají na online nakupování. Tato forma nákupů pravděpodobně zůstane populární i po konci pandemie a trvale změní charakter maloobchodního prodeje.

Ve specializovaných prodejnách, kde lidé nakupují počítačové a komunikační zařízení, se zvýšily tržby o 8,1 procenta. Je zřejmé, že lidé i firmy pořizovali novou techniku, aby se připravili na možnost práce z domova a výuku dětí na dálku.

PSALI JSME:
Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Některé IT výrobky, které se ke komunikaci ve virtuálním světě běžně používají, byly dočasně úplně vyprodané.

Tržby za prodej oděvů a obuvi klesly o 18 procent. Koronavirus výrazně snížil poptávku po nákupu formálních oděvů, protože vedl k rušení společenských akcí. Naopak poptávka po tričkách či polokošilích vykázala vyšší míru stability. Lidé tedy v současné době preferují pohodlné oblečení.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně snížily o deset procent. Přestože lze září hodnotit lépe než nejkritičtější měsíce letošního roku, stále je zřejmý problém automobilek s odbytem. Kromě důsledků pandemie koronaviru jsou problematické i přísné emisní limity.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hugo Boss trpí kvůli koronaviru i demonstracím

Zavřít reklamu ×
  1. Tady v pohraničí je krize každé 2 roky,když máme jít s letitým autem na STK…….Závidím lidem v USA a Rusku kde tuto blbost zrušili a nechali pouze měření emisí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?