Lidé si často Bechtěrevovu nemoc pletou s bolestí zad

Bechtěrevova nemoc je nenápadná, nevypočitatelná a zákeřná. Tuhnou při ní klouby a postupem času vede k úplnému ztuhnutí páteře. Lidé ji ale často zaměňují za běžnou bolest zad a průměrně trvá až dlouhých devět let, než ji lékaři správně diagnostikují, publikovali už v roce 2008 výsledky svých bádání vědci Masarykovy univerzity.
Lidé si často pletou Bechtěrevovu nemoc s bolestí zad. Ilustrační foto: Getty Images

Včasná diagnóza a nasazení vhodné léčby by přitom mohly zpomalit rozvoj nemoci a pacienti by měli větší šanci žít déle plnohodnotnější život. V opačném případě se však život pacientů zkracuje a velká většina z nich má významně omezenou pohyblivost a další komplikace.

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida, pojmenovává nevyléčitelné zánětlivé revmatické onemocnění. Příčina této nemoci není zcela jasná. Pravděpodobně se na ní ale podílí kombinace genetické predispozice s faktory vnějšího prostředí, které aktivují imunitní systém.

V ČR trpí tímto autoimunitním onemocněním asi deset tisíc pacientů. V posledních letech však jejich počet narůstá hlavně kvůli většímu povědomí o nemoci a lepší diagnostice. Bechtěrevova nemoc se vyskytuje třikrát častěji u mužů, než u žen. První příznaky se objevují mezi 18. a 30. rokem života.

Mezi hlavní varovné signály patří bolest v dolní části zad společně se ztuhlostí, která trvá déle než tři měsíce. Lidé ji však často zaměňují za klasickou bolest zad. Dalším signálem bývá bolest v oblasti hrudníku a omezení rozsahu pohybu páteře, odkud prostupuje do hýždí a zadní strany stehen.

Polovina pacientů má zánětem zasažené také klouby a úpony mimo páteř. Bolest a omezená hybnost se typicky objevuje v klidu v noci a po ránu. V některých případech se objevují i mimokloubní příznaky nemoci, které postihují oči (až 30 % případů), kůži (lupénka až ve 20 % případů) či střeva (5-10 %).

Při diagnostice nemoci se přihlíží i k rentgenovým snímkům a krevním testům. Bohužel ale některé časné formy onemocnění nejsou na rentgenu rozpoznatelné, a přesná diagnóza se tak oddaluje. Průměrná doba od prvních příznaků po stanovení konečné diagnózy je tak v ČR 9,1 roku. (Zdroj: FOREJTOVA, S., et al. (2008). Factors influencing health status and disability of patients with ankylosing spondylitis in the Czech Republic. Clin Rheumatol. 27(8): 1005–1013.)

Čím dříve se však přijde na příčinu nemoci, tím dříve pacient dostane vhodnou léčbu a může se zabránit dalšímu rozvoji choroby. Pokud se s léčbou začne pozdě, případné změny na páteři a kloubech jsou již nevratné. (Zdroj: TAN, S., WANG, R., WARD, M. M. Syndesmophyte growth in ankylosing spondylitis. Curr Opin Rheumatol. 2015; 27 (4): 326–332.)

Existují farmakologické a nefarmakologické možnosti léčby Bechtěrevovy nemoci v závislosti na stadiu onemocnění. Mezi nefarmakologické patří úprava životního stylu, fyzioterapie, případně lázně. Úlevu od bolesti a ztuhlosti totiž přináší rozhýbání kloubů.

Farmakologická léčba v první řadě zahrnuje užívání nesteroidních antirevmatik (NSA), která působí na zmírnění zánětu, bolesti a otoků v postižených místech. Mezi další léčiva patří také kortikoidy a imunosupresiva. (Zdroj: ZOCHLING, J., et al. Ann Rheum Dis. 2006; 65: 442–452).

„Většina pacientů naštěstí funguje poměrně dobře na prostém cvičení, rehabilitaci a občasném užití nesteroidních antirevmatik proti zánětu a bolesti,“ říká prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu.

Důležité je podle jeho názoru potlačení autonomní reakce v těle pacienta. „Neléčené onemocnění vede k postupné invaliditě, zhoršování kvality života a ve své podstatě i zkrácení života,“ dodává.

Další skupinu léků tvoří biologická léčiva, která jsou velmi účinná a kromě toho, že působí na bolest, také tlumí zánět kloubů i šlach. Dále snižují množství očních komplikací, mírní lupénku nebo střevní zánět, pokud se tyto komplikace u nemoci vyskytují.

Biologická léčba je ale určena pouze těm pacientům, kteří splňují podmínky pro její podání. Jedním z kritérií je například selhání kombinace nefarmakologické léčby s užíváním nesteroidních antirevmatik. Nasazení biologické léčby vždy závisí na individuální potřebě pacienta a doporučení lékaře. (Zdroj: Ann Rheum Dis doi: 10.1136/annrheumdis-2016-210770)

„Způsobů, jak nemoc pozitivně ovlivnit a předejít vážným zdravotním komplikacím, máme dnes hned několik. Je ale třeba včasné diagnostiky a aktivního přístupu pacienta. Pohybem a cvičením může pomoci tělu proti bolesti a ztuhlosti, a zároveň ho udrží v co nejlepší kondici. Důležité také je, aby pacienti informovali své blízké a nebáli se říct si o pomoc,“ uvedl profesor Šenolt.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Milan

    Proč píše p. Bednář, že lidé. Jsou to sice lidé, ale lékaři. Já třeba na to své lékaře upozornil, ale ignorují mne. A LPK od stolu si myslí, že jsem hypochondr a proto jsem zcela zdráv. Před 13 lety kdy jsem s osobních důvodů odmítl operaci mi byl i před vyřízen plný invalidní důchod. A dnes, kdy mi ráno trvá i skoro celou hodinu, než se rozhýbu jsem ještě zdravější než tehdy.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB