Přibývá mladých s bolestmi zad, fyzioterapeutů je zoufale málo

Každý rok si na bolesti zad stěžuje minimálně třetina osob v produktivním věku. Během života jimi trpí až 80 procent populace. Pomoc fyzioterapeuta navíc vyhledává stále více mladých lidí. Zkušených pracovníků je ovšem zoufalý nedostatek.
Na bolesti zad si v Česku během života stěžuje až 80 procent lidí. Foto: Pixabay

V Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 83 fyzioterapeutů, je to o čtvrtinu méně, než činí průměr Evropské unie. Více vyškolených a zkušených expertů mají ve Finsku, Nizozemí, Německu nebo Belgii. Na bolesti zad si přitom v Česku během svého života stěžuje většina obyvatel. Přibývá rovněž těch, kteří si způsobí svou nešikovností a netrénovaností úraz. A ti po základní léčbě rovněž potřebují pomoc.

Důvodem nárůstu těchto potíží je podle renomovaného fyzioterapeuta Pavla Koláře hlavně špatný způsobu života, málo (ale někdy zase moc) pohybu, ale také to, že se dožíváme vyššího věku. Navíc jsme prý na bolesti zad mnohem citlivější než naši předci. „Bolestem zad přikládáme větší roli než dřív,“ uvedl v knize Labyrint pohybu fyzioterapeut Kolář, který už třicet let působí v oblasti rehabilitační medicíny. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ dodal.

PSALI JSME:
Auto vám dokáže zničit záda. Stačí mu k tomu vaše hloupost nebo nedůslednost

Přibývá mladých pacientů

Mezi lidmi, kteří si stěžují na bolesti zad a hlavy, je navíc stále více mladých pacientů. „S bolestmi zad nebo hlavy chodí do ordinací už i teenageři a lidé kolem dvaceti třiceti let. Sedavé zaměstnání, nejen u počítačů, ale třeba i za volantem, si v moderní společnosti vybírá svou daň,“ řekla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Dodala, že v ordinacích přibývá dokonce i dětských pacientů. A to nejen s vývojovými vadami či plochýma nohama. Potřebují rovněž poúrazovou fyzioterapii. „Například po komplikované zlomenině lokte, která bývá typicky spojena s oblíbenými zahradními trampolínami,“ poznamenala Iva Bílková. Kromě mladých pacientů přibyly v ordinacích fyzioterapeutů také případy sportovních úrazů. Na vině je opět sedavý způsob života, který provází obezita, zhoršená motorika a vyšší náchylnost ke zranění.

„V populaci se obecně snižuje schopnost koordinace. Lidé celý den prosedí a ve snaze kompenzovat dlouhodobou nečinnost sporadickým během, jízdou na in-line bruslích, dovolenou na lyžích nebo tenisem si spíš přivodí úrazy kolen, vazů, menisků nebo zlomeniny dlouhých kostí. Tato sportovní zranění ‚nesportovců‘ přivádí na fyzioterapii stále víc pacientů,“ uvedla Bílková.

PSALI JSME:
Neděláme zázraky! U nás je to dřina, která ale přináší výsledky, říká fyzioterapeutka Romana Holaňová

Nedostatek profesionálů

Nárůst poptávky po fyzioterapeutických službách však naráží na nedostatek profesionálů v oboru. Ač se zvyšuje počet vysokoškolských oborů fyzioterapie, odborníků je v současnosti málo. Kvalitní fyzioterapeuti mají plno na měsíce dopředu a mnohdy i lidé s akutní bolestí musí čekat týdny na první rehabilitaci. Včasný zásah fyzioterapeuta je přitom pro brzké uzdravení pacienta klíčový. Okamžitou pomoc nabízejí soukromé kliniky, ale i ty mají s personálním obsazením problémy.

„Poptávka po našich službách stoupá meziročně o deset až dvacet procent a polovina letošního roku zatím tento nárůst zájmu o fyzioterapii potvrzuje. Dvojnásobně přibylo lidí s akutními bolestmi, které se snažíme přijmout v co nejkratším čase mezi objednanými klienty. V budoucnu nelze očekávat, že počet pacientů fyzioterapeutických pracovišť bude klesat. Předpokládáme spíš jejich další dramatický růst,“ upozornil ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek, podle něhož se jeho pracoviště snaží nabírat nové pracovníky.

Výběr fyzioterapeutů je však dlouhodobě složitý, s rapidním nárůstem pacientů je jich velký nedostatek. „Profese fyzioterapeuta je náročná a mladí lidé chtějí mít především své volno, nestrávit celý den v práci pět dní v týdnu. Tomu se snažíme přizpůsobit,“ konstatoval Bílek.

PSALI JSME:
V Jáchymově se léčí poměrně široké spektrum pacientů po autonehodách, říká primář Jindřich Maršík

Zavřít reklamu ×
  1. Někdy by pomohly i dobré rady. Vlastně ne. Nikdo je nečte, natož aby se jimi řídil. Možná rady zabudovat do her.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.