Lidé v Česku se o své peníze ve Sberbank bát nemusí

Názor
Akcie ruské Sberbank dnes na burze v Moskvě posilují o bezmála 17 procent. Její akcie těží z toho, že sankce Západu vůči Rusku jsou nakonec slabší, než investoři po celém světě čekali. Lidé v ČR se nemusí obávat o své úspory v tuzemské divizi Sberbank.
Klienti Sberbank u nás i v jiných zemích, kde banka působí, se snaží své úspory převést do jiné banky, neboť vnímají zvýšené riziko. Ilustrační foto: Sberbank

Do částky v přepočtu 100 tisíc eur jsou jejich úspory tak jako tak ze zákona pojištěny. Je ovšem krajně nepravděpodobné, že by lidé v ČR přicházeli o úspory, jestliže jich ve Sberbank mají i v přepočtu nad 100 tisíc eur.

Pro Sberbank jsou ale bolestivé zvláště sankce, které na ni včera uvalilo americké ministerstvo financí. Znemožňují jí totiž přístup do finančního systému USA, který je nejvýznamnější na světě.

Konkrétně dané sankce znamenají, že všechny americké finanční instituce musí do 26. března 2022 zrušit veškeré své účty, které u Sberbank a jejích 25 příslušných divizí mají, a musí zároveň odmítat všechny budoucí transakce.

PSALI JSME:
Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku

To ale neznamená, že jsou bezprostředně ohroženy úspory klientů Sberbank kdekoli na světě. Klienti Sberbank u nás i v jiných zemích, kde působí, se ale pochopitelně intenzivně snaží své úspory převést do jiné banky, neboť správně vnímají zvýšené riziko. To je však zatím spíše výhledové.

Pod tímto náporem vznikají technické problémy, které dnes odpoledne vedly k uzavření poboček spadajících pod Sberbank v České republice. Z hlediska klientů je prozíravé převést si své prostředky do jiné banky, než je Sberbank, na druhé straně není třeba podléhat panice.

Sberbank je mezinárodně působící institucí, pro niž je reputace vším. Banka, která se netěší elementární důvěře, ztrácí klienty, přestává být bankou a může okamžitě „zavřít krám“.

PSALI JSME:
Brand Finance: Sberbank je nejsilnější bankovní značkou světa

Fungující banky ovšem tvoří pilíř režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten zatím disponuje prostředky na pomoc bankám zasaženým sankcemi ve vrchovaté míře. Devizové rezervy ruské centrální banky činí zhruba 630 miliard dolarů.

Rusko navíc vykazuje rekordní přebytky běžného účtu své platební bilance a má menší dluh než kterákoli země EU. To vše znamená, že má zatím dostatečný polštář na to, aby pomohlo svým bankám, nejen Sberbank, dopady sankcí ustát.

Putin proto dnes přednostně přispěchává se státní pomocí právě bankám, opět nejen Sberbank. I to investory vede k tomu, že se vrací k jejím akciím a ty tak po včerejším mohutném pádu dnes citelně rostou, o uvedených 17 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko mělo loni poprvé kladnou bilanci obchodu s Ruskem. Vzájemné ekonomické vztahy se teď patrně zhorší

Zavřít reklamu ×
    • Jako jak? Maximálně bude stop ropa a stop plyn……Tyto dodávky se dají nahradit od jiných dodavatelů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB