Mají předsevzetí smysl? Nový průzkum překvapuje

Průzkum
Většina lidí si na přelomu starého a nového roku dává nějaké předsevzetí, například že zhubne nebo přestane kouřit. Za pár měsíců se ovšem všechno vrátí do starých kolejí a jen velmi malé procento svůj závazek plní. Tuto zažitou představu teď nabourává aktuální průzkum pro organizaci AquaLife Institute. I po půl roce totiž významná část lidí svá novoroční předsevzetí dodržuje.
Hubnutí patří mezi nejčastější předsevzetí – nejen na Nový rok. Foto: Pixabay

Cílem průzkumu, který provedla společnost Médea Research, bylo zmapovat zvyky a postoje široké veřejnosti týkající se předsevzetí – nejen těch novoročních. Nejdůležitějším výsledkem je, že zhruba polovina osob, která si na přelomu roku dala nějaký závazek, se ho ještě po půl roce snaží plnit. Dalším ze zajímavých závěrů průzkumu je, že v podržování svých osobních plánů jsou úspěšnější muži než ženy.

Šetření v reprezentativním vzorku obyvatel ukázalo, že více než polovina lidí, kteří si dávají předsevzetí, má za cíl zhubnout. Následuje zdravá strava (40 procent) a častější sportování (32 procent). Ženy si častěji než muži dávají předsevzetí o sportování, hubnutí, zdravé stravě či zlepšení pitného režimu. Muži zase chtějí více omezit pití alkoholu, přestat kouřit nebo cigarety alespoň omezit.

PSALI JSME:
Kateřina Cajthamlová: Co nás nejlépe ochrání před nadbytečnými kily?

Kuřáci nevydrží

Předsevzetí, které se obecně nejméně dodržuje, je přestat s kouřením. Pouze 11 procent lidí své předsevzetí dodrželo. Podle lékařů, kteří pomáhají s odvykáním na této závislosti – například Evy Králíkové z Centra pro závislé na tabáku – to není nic překvapujícího. Aby byl kuřák, který chce s cigaretami přestat, úspěšný, potřebuje obvykle odbornou pomoc, například i léky. Pak je úspěšnost výrazně vyšší.

Mezi další nejméně dodržovaná předsevzetí je dokončit studium či se ve studiu zlepšit. Podprůměrně se také lidem daří dodržovat předsevzetí spojená se sportem, učením cizích jazyků nebo omezením času na internetu.

Naopak nejvíce se daří dodržovat předsevzetí spojená s šetřením peněz (77 procent), zdravějším životním stylem (61 procent) a časem pro rodinu (57 procent). Nejčastější předsevzetí zhubnout letos dodrželo podle průzkumu Médea Research pro AquaLife Institute 55 procent těch, kteří si to dali za úkol.

PSALI JSME:
Budu spořit, slibovali si Češi. Po pár měsících už novoroční předsevzetí neplatí

Úspěšní muži

Muži sice obecně řeší své zdraví včetně váhy a vzhledu méně než ženy. Když se ovšem do něčeho pustí, bývají mnohdy hodně zarputilí – a úspěšní. Dokládá to zkušenost Jitky Tomešové, nutriční terapeutky FitBee a spolupracovnice AquaLife. „V praxi jsem se setkala s muži, kteří zhubli 20 kilogramů za tři až čtyři měsíce a bez problémů si hmotnost drží dál, což se zatím žádné mé klientce nepovedlo,“ sdělila Tomešová.

Ženy přitom mají mnohem častěji pocit, že jsou tlusté. „Muži jsou rádi, že jsou takoví mužní. Na druhou stranu ženy mívají dobrý pocit z lepšího vlastního já, když si stanoví nějaký cíl a něco dodržují, i když jim to nemusí prospět – jako například redukční dieta, kterou nepotřebují. Ženy také více trpí neúspěchem, tedy i zdánlivým, více se za to nenávidí a trestají. Ani to pochopitelně nemusí být přínosné stejně jako přehlížení problému u mužů,“ dodala nutriční terapeutka Jitka Tomešová.

PSALI JSME:
Američané klikají na diety stejně slepě jako na sex

Většina s předsevzetím

Výsledky průzkumu také prozradily, že více než polovina populace si někdy v minulosti dala novoroční předsevzetí, čtvrtina pravidelně každý rok. Na začátku tohoto roku si nějaké předsevzetí dalo celkem 47 procent Čechů, většina z nich jen jedno. Téměř 62 procent české populace si někdy dalo předsevzetí také v jiné části roku než na jeho začátku. Cíl je jednoznačný: něco ve svém životě změnit, zlepšit, vyřešit.

Lidé si nejčastěji stanovují menší cíle, aby dodrželi svá předsevzetí – uvedlo to 45 procent z těch, kteří si někdy nějaké předsevzetí dávají. Dále pak 31 procent z nich uvedlo, že pracují každý den
na tom, aby své předsevzetí dodrželi, a 28 procent si stanovuje konkrétní plán, který vede
k naplnění jejich cílů.

Přes 22 procent lidí, kteří si dávají předsevzetí, deklaruje, že nikdy předsevzetí nevzdává, 15 procent vzdává předsevzetí do měsíce, 11 procent do čtvrt roku. Své osobní závazky častěji vzdávají mladší lidé do 35 let. Téměř čtvrtina lidí, která si dává předsevzetí, ho nedodrží kvůli slabé vůli a chybějící vytrvalosti či trpělivosti.

PSALI JSME:
Novoroční předsevzetí začne v lednu plnit třetina Čechů

Malá úspěšnost

Jiné výzkumy ovšem tak optimistické s dodržováním předsevzetí nejsou. Například podle jedné britské studie z roku 2014 je úspěšných jen 12 procent z těch, kteří si nějaký závazek dali. A americký výzkum dokonce hovoří jen o 10 procentech. Psychologové to vysvětlují například tím, že si mnozí lidé dávají až nerealistické cíle.

Otázkou rovněž je, jestli je vhodné si předsevzetí dávat právě na Silvestra, respektive na Nový rok. Podle některých psychologů to svědčí o tom, že se lidem do radikální změny vlastně příliš nechce a své rozhodnutí odkládají právě až na začátek roku. Pokud něco chtějí ve svém životě změnit, zlepšit, není potřeba čekat na konkrétní datum.

PSALI JSME:
Čtyři z pěti Čechů si plány na letošek nejspíš nesplní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB