
Klub přes odpor podstatné části fanouškovské základny pořídil již zesnulý realitní magnát Malcolm Glazer. Ten zemřel v roce 2014. V polovině předminulého desetiletí za klub zaplatil v přepočtu dle tehdejšího kursu postupně necelých 40 miliard korun. Nyní má mít Manchester United hodnotu zhruba 150 miliard korun, uvádí agentura Bloomberg.
Většinový podíl v klubu nyní vlastní šest Glazerových dětí. Právě tito potomci nyní zvažují prodej menšinového podílu v klubu a nelze vyloučit, že časem by klub mohl většinově ovládnout nový investor.
Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk dříve během středy tweetoval, že Manchester United kupuje, ale posléze tvrzení vzal zpět s tím, že šlo pouze o žert. Je ale možné, že Glazerovi jako jednoho z možných zájemců o odkup menšinového podílu oslovili právě Muska.
Akcie klubu, jež se menšinově obchodují na burze v New Yorku, v reakci na Muskův tweet přechodně během obchodování před otevřením parketu vyskočily o 17 procent, ale pak svůj růst převážně umazaly.
Glazerovi přivedli legendární klub „rudých ďáblů“ do velkých dluhů. Ostatně Malcolm Glazer klub na dluh z velké části pořídil. Dluh nyní činí v přepočtu přes 18 miliard korun, bez započtení nesplacených poplatků za přestup ve výši přesahující v přepočtu pět miliard korun.
Značné zadlužení Manchesteru United jej nyní kvůli růstu úrokových sazeb a inflaci zatěžuje mnohem více, než v minulých letech. Inflace v Británii nyní vystoupala na 40leté maximum, což signalizuje další růst úrokových sazeb na ostrovech, ale i jinde. Klubu, jenž finančně krvácel už během covidových uzavírek, se tak financování dále notně prodraží.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com