Zaklekávání na podnikatele bude po koronavirové krizi častější

Názor
Poslední měsíce přidělaly podnikatelům vrásky na čele. Řada z nich byla nucena zavřít kvůli koronavirové krizi dočasně své podniky, někteří z nich už znovu neotevřeli. Přibývají také důkazy o tom, že finanční úřady a další orgány státní správy „zaklekávají“ na drobné podnikatele a živnostníky. Obrana vůči tlaku státu existuje, vyžaduje však znalost zákonů a perfektní přípravu.
Počty kontrol ze strany finančních úřadů jdou do tisíců. Ilustrační foto: FAEI.cz

Počty kontrol ze strany finančních úřadů jdou do tisíců. Jak ve svém prohlášení uvádí sama Finanční správa, každý rok dostane přes deset tisíc podnětů, jimiž se musí zabývat. Například v roce 2018 bylo podáno 2 533 trestních oznámení na podnikatele, většina se týkala trestního oznámení ohledně krácení daně.

Nejsou to ale jen podněty, jimiž se finanční úřady zabývají. Sami úředníci, jak ukazují kauzy z posledních dnů, na něž poukázaly Seznam Zprávy, jsou motivováni k tomu, aby byli při kontrolách podnikatelů aktivní a takzvaně na ně „zaklekávali“.

Například v případě EET provede finanční a celní správa kolem 200 kontrol denně. Okresní správy sociálního zabezpečení pak dohromady provedou kolem 100 tisíc kontrol ročně u zaměstnavatelů, což je v průměru kolem 400 kontrol denně. I Státní inspekce práce je činná. Jen za první polovinu loňského roku zjistila při 12 tisících kontrolách 17 tisíc nedostatků a uložila přes dva tisíce pokut, celkem za 186 milionů korun.

PSALI JSME:
Konec kauzy „podnikatelů“ z ubytovny. Kam ale zmizelo 400 milionů?

Pravděpodobnost, že podnikatel bude kontrole podroben, je tak vysoká. Nemusí přitom obcházet zákony, aby na něho úředníci prohřešek našli. Kontroly často odhalí i to, co byste vůbec nečekali. Uvedu příklad. Jeden podnikatel si založil firmu ve stavebním oboru a od svého bývalého zaměstnavatele získal potřebné potvrzení, že má ve stavebnictví praxi.

Když to ale později úřad kontroloval, zjistil, že firma, jež potvrzení poskytla, nemá zapsanou živnost na provádění staveb, a tak na sebe vydaným potvrzením prozradila, že ji provádí neoprávněně. V podobných situacích podnikateli hrozí pokuta až do výše 750 000 korun.

Výstrahou pro ostatní může být i podnikatel z Prostějova, který vedle servisování výrobních zařízení výjimečně prováděl i jejich montáže. Ale na ty se jeho živnost nevztahovala. Výdělky sice řádně danil a zdánlivě tak bylo vše v pořádku, ovšem jen do chvíle, než na tuto skutečnost upozornil jeden zákazník.

Případu se ujal živnostenský úřad a následně i policie. Muži tak hrozila nejen pokuta v řádu statisíců, ale také vězení. Přestože vše nakonec – i díky dobré práci advokátů – dopadlo pro podnikatele dobře, stálo ho to mnoho času, úsilí a nervů. To se koneckonců mohlo nepříjemně podepsat i na jeho další práci – a vlastně jen kvůli zdánlivé formalitě.

PSALI JSME:
95 svateb a jeden pohřeb

Podnikatelé v současné době čelí nejen propadu ekonomiky, ale i častějším kontrolám ze strany úředníků. Kontroloři jsou pod tlakem. Aktuálně například finanční úřad rozesílá podnikatelům, kteří si získali kompenzační bonus, aby ještě jednou zvážili, zda ho čerpali oprávněně. Je za tím cítit varování. Koronavirová krize s sebou sice přinesla řadu opatření, která mají živnostníkům a podnikatelům pomoci, ale schodek státního rozpočtu stoupá a stát tak hledá, kde získat další prostředky.

Jak ukazuje nedávný případ z Valašského Meziříčí, na který v reportáži upozornily Seznam Zprávy, úředníci dostávají shora nařízeno, že musí vydat určitý počet zajišťovacích příkazů nebo udělat určitý počet dražeb zabaveného majetku. To dokazuje existenci kvót, kolik firem a podnikatelů má být v daném roce takzvaně zakleknuto. V roce 2013 bylo vydáno 457 zajišťovacích příkazů, ale v roce 2016 už to bylo 1 561 příkazů.

S ohledem na rostoucí schodek státního rozpočtu odborníci očekávají, že stát bude hledat peníze všude možně. Tlak na výkon se rapidně zvýší a zvětší a bohužel to nejvíce odnesou nepřipravení podnikatelé.

Autor je podnikatel a konzultant
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vidí finanční správa za každým podnikatelem podvodníka?

Zavřít reklamu ×
  1. tahle nase vlada by potrebovala vymenit cela komplet…to co tam predvadi posledni pul roku,,je az zarazejici,,, ale mi cesi sklopime hlavy a usi….a nechame sebou vlacet.. zakleknou na podnikatele…znici je,,, lide prijdou o praci,, a stat je stejne musi zivyt,,,cim si pomuzou…internet i media je plna jen babise,,,naseho vudce v cr..jako kim cong…a co ostatni..primadona schilerova,, haze miliardama..jako by byli jeji….chudaci mladsi rocniky..bylo to nutne…a kdyz jo.. kam asi ty penize pujdou,,,prvnich par miliard..na soukrome ucty…mozna na firmy a lidi trosku zbude,,,,a co mi obycejni lede….mi na ne budem delat do 90 let…

  2. A myslíte si že nikdy nastane to vaše „po koronavu“ ??? Stupidní úvaha!!! Jsme stouply JEN na další schůdek. Ted‘ Bureš zaklekava pak třeba Piráti. Každý chvilku tahá pilku!!!

      • To, že je estébák je už dávno prokázáno a i přes všechny Burešovy snahy se ještě nenašel soud který by rozhodl o opaku. O tom, že krade dotace z EU je už také rozhodnuto a ani zdržování úřadů na tom nic nezmění. Zcela veřejně se tedy o něm může mluvit jako o zloději a estébákovi bez jakéhokoliv rizika postihu. Za urážky a výhrůžky by tedy mohli zavřít nanejvýš tebe.

  3. To je jedině v pořádku.V době koronaviru všichni podnikatelé a taky umělci brečeli jak sou bez peněz a hned po otevření hranic jsou u moře a najednou mají peněz dost!Stát neměl dát nikomu ani korunu ať si každý poradí sám!Ekonomové předpovídali jak budou podnikatelé a umělci ve srabu a budou prodávat levně svoje auta a další majetek.Nic takového nenastalo.Místo toho jsou už u moře a jenom se nám smějí jaké tu máme hloupé politiky co jim hned nasypali peníze.Úplně zbytečně!Peníze potřebují nejchudší sorta lidí co přišla o práci a ti nedostanou nic.Akorát si snima vytře (_!_) úřad práce,který jim nabídne nějakou práci co tam mají už několik let a co nikdo nebere,protože je to nějaký podnikatel vychcánek co za 200 hodin těžké dřiny dá minimální mzdu.Odečtěte náklady na dojíždění,jídlo a ošacení a je to práce akorát na hov………Důležité je,že podnikatel a senátor v jedné osobě Ivo Valenta dostane za 2 měsíce od státu za zavřené hodpody a tím pádem nemožnost hrát na výherních automatech 200 milionů za měsíc.Ještě si ve zprávách v televizi stěžoval jak finanční pomoc od státu je pomalá,přitom byl x let v daňovém ráji v Monaku a tady platí daně krátce.Tento stát je jeden veliký hnus.

    • taky si myslím, že stát neměl dát nikde ani korunu (např. na antivirus) a podnikatelé měli prostě lidi vyhodit, protože když není práce je jasný, že nepotřebuju zaměstnance, všechny stejnou měrou a ne pořád zvýhodňovat a uměle udržovat zaměstnanost a zaměstnance na pozicích který nejsou třeba, když zatím mohli být užiteční jinde

  4. Je už prokázáno že Češi bez uředniku se obejdou „operace roušky“.Take vláda se sama usvědčila v tom že není tu pro nás a navíc chce i zadlužit další generace. Bylo by na čase už vypnout vládu,kterou si nemůžeme dovolit. Do ted‘ jsme žili v domnění že je tu DEMOKRACIE ale události poslední doby nás přivedly ke smutnému zjištění že tu máme DIKTATURU PROLETARIÁTU. Osobně mně se to ani trochu nelibí cítím se být oklamána,okradená a rozlobená. Přála bych Čechům aby konečně vypnuly stát stejnym způsobem jak se vypla ekonomika a přesunout vše centralizovaně do EU a to by už byla nijaká úspora. PŘEJI SI aby Češi konečně prostřeli.Je smutné jak se vám vláda posmívá. Chudák kluk co šel sedět za 5 housek!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.