Vidí finanční správa za každým podnikatelem podvodníka?

Názor
Někdejší náměstkyně bývalého ministra financí Andreje Babiše, daňová poradkyně Simona Hornochová, v nedělních Otázkách Václava Moravce dala jasně najevo, že Janečkův berňák vede něco jako svatou válku, když vidí za každým podnikatelem podvodníka. Přitom ale zničil funkční firmy, s nimiž se stačilo jen domluvit, jenže takhle z nich stát už nikdy nic mít nebude.
Martin Janeček, šéf Generálního finančního ředitelství, v nedělních Otázkách Václava Moravce na řadu z nich neznal odpověď. Reprofoto: ceskatelevize.cz

„Firmy, které postihly zajišťovací příkazy, nebyly podvodníci, chtěly se s finanční správou domluvit, komunikovat, ale přesto je finanční úřad zlikvidoval, když je odřízl od účtů. Nebralo se v potaz, že takový podnik se už znovu nevrátí a stát z něho už žádné daňové inkaso mít nebude, když se rozprodá v rychlých aukcích,“ míní Hornochová. „Přitom podnikatelé jsou lidé, kteří se rozhodli postarat se o sebe sami,“ dodala bez obalu.

O šéfovi finanční správy, tedy generálním řediteli Generálního finančního ředitelství, Martinu Janečkovi se už dlouho mluví jako o až příliš nesmiřitelném „berním řezníkovi.“ Na to, že současné vedení finanční správy postupuje vůči poplatníkům až příliš nekompromisně a že za každým nelze hned vidět podvodníka, upozorňuje dlouhodobě rovněž bývalý šéf finanční správy, spoluzakladatel daňové Kobry, Jiří Žežulka, dnes expert poradenské společnosti Apogeo.

Zajišťovací příkazy Janečkem vedené finanční správy vyvolaly údiv nejen v médiích, ale i u soudců, když čtvrtinu rozhodnutí berňáků, které se v těchto kauzách k soudu dostaly, soudci smetli ze stolu. V jednom z případů, jak v pořadu zazněla citace z rozsudku, soudkyně dokonce doslova uvedla, že „daňová správa četla jiný rozsudek, nebo jej nečetla dostatečně pozorně“. A Janeček přitom na obrazovce ne zrovna statečně klopil zrak…

PSALI JSME: Finanční správa se pochválila. Opravdu víme, za co?

Co se týče diskuze o citlivosti a necitlivosti finanční správy, kde se dávají pokyny, koho zakleknout, tak Janeček v diskusi připustil, že berňák dostal pokyn i od současné ministryně financí postupovat citlivěji. A že v porovnání s obdobím před „káravými“ rozsudky tak již prý učinil. Nerozptýlil však pochybnosti o tom, že se finanční ředitelství pod jeho vedením nechovalo jako dobrý správce.

„Nejvyšší správní soud píše, abyste si uvědomili, že ten subjekt v okamžiku, kdy v podstatě způsobíte jeho ekonomickou smrt, tak už v té České republice nikdy žádné daně nepřinese a pokud ten subjekt komunikuje, snaží se s tou finanční správou nějakým způsobem domluvit, tak není důvod k tak razantním a rychlým krokům a tohle se nám opakuje,“ konstatovala v diskusi Hornochová.

PSALI JSME: Konec jednoho online udavačství

Ostatně generální ředitel v nedělních Otázkách vůbec nepůsobil jistým dojmem; spíše se tvářil ukřivděně. Na řadu otázek neznal odpověď a nechal se moderátorem zahnat do kouta, když připustil, že mu nevadí spekulace kolem tažení proti poplatníkům, kteří pronajímají byty přes Airbnb. „To se vám líbí, spekulace?“ zeptal se moderátor. „No ne, tak spekulace se mi nelíbí a tím nemám, to je naprosto neutrální jakoby přístup k nim, ale nemíním jaksi toto rozřešení k tomuhle dávat z taktického, z taktických důvodů,“ odvětil mu Janeček.

Pokud té větě nerozumíte, nezoufejte, určitě nejste sami. Ale třeba se tím nabízí jedno z možných vysvětlení, proč se firmy postižené zajišťovacími příkazy nemohou s berňákem domluvit.

Zavřít reklamu ×
  1. Ne každý podnikatel je podvodník, ale každý podnikatel je potenciální podvodník. Jenom škvírku otevřeme, hned zase půjdeme.

    • Pokud člověk tohoto myšlení by byl na finančním úřadě tak panbůh s naší prosperitou. Je vidět že i takoví tam jsou.Hloupost a paranoia jdou ruku v ruce.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB