Máte ve smlouvě inflační doložku?

Poradna
Inflace – patrně nejpoužívanější slovo roku 2022. Při vyčíslení letošní inflace máváme rukou nad desetinami, jednotky už raději nesledujeme a děsíme se vývoje ke 20 procentům. Inflace se promítá nejen do růstu cen, ale také dlouhodobých smluvních vztahů, protože kdo dneska tuší, kam se ceny nebo náklady za služby vyšplhají za rok či dva. Právě ve smlouvách však může pomoci inflační doložka.
Inflační doložka, ať v nájemní nebo jiné smlouvě, bude platná pouze tehdy, když bude ve smlouvě jednoznačně uvedeno, jakou konkrétní inflací se řídí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tento smluvní institut se v dlouhodobých smlouvách využíval hlavně v 90. letech, kdy to s inflací bylo obdobné jako v dnešní době. Nyní se inflační doložka do smluv vrací, aby se sjednaná cena mohla za dohodnutých podmínek navyšovat (indexovat, pozn. aut.) o míru inflace.

Zajímavé je, že o inflační doložce hovoří naše legislativa pouze v souvislosti s každoročním navyšováním nájemného (§ 2248 občanského zákoníku). Podle zásady, že co není zakázáno, je povoleno, ji však mohou smluvní strany použít také v jiných oblastech, stále častěji např. ve stavebnictví, obchodě či službách.

Využití inflační doložky ve smluvních vztazích sice zmírňuje riziko cenových výkyvů, musí se však při tom dbát na některé zásady.

Co je to vlastně inflace?

Tou první je přesné vyjádření toho, co si smluvní strany pod výrazem inflace vlastně představují. Měly by vždy to samé, což však není v tomto případě samozřejmostí, protože měření inflace není ve všech oborech a odvětvích hospodářství či oblastech společenského života stejné.

Míra inflace (vyjádřená přírůstkem průměrného časového indexu spotřebitelských cen) může např. vyjadřovat roční průměr oproti předchozímu ročnímu průměru, nebo porovnání dvou měsíců s ročním odstupem, případně mezi dvěma následujícími měsíci apod.

Při stanovení inflační doložky je nutné jednoznačně označit období, za které je míra inflace uváděna, a základ, s nímž se aktuální údaje porovnávají. Při využití různých metodik se totiž výsledky mohou lišit až násobně.

A jakou si vyberete?

Inflační doložka, ať v nájemní nebo jiné smlouvě, bude platná pouze tehdy, když bude ve smlouvě jednoznačně uvedeno, jakou konkrétní inflací se řídí. A bude také stanoveno datum, kdy dochází ke změně ceny.

PSALI JSME:
Drahé energie dostávají nájemníky do klinče

Je možné volit začátek roku, ale protože se meziroční inflace sice obvykle vypočítává za uplynulý kalendářní rok, výsledky bývají známé až po několika měsících. Doba trvání dohodnuté ceny se však nemusí vždy stanovit na kalendářní rok, ale na průběžných 12 měsíců, případně i kratší období, pokud je změna vázána na předem určené cenové limity např. komodit či energie.

Při sjednání inflační doložky se vyplatí využívat přesné formulace, odborné pojmy a reálné parametry, které používá Český statistický úřad a jejichž interpretaci budou stejně rozumět všichni zainteresovaní.

Jasná dohoda předem

Při správném využití inflační doložky a domluví-li se na tom smluvní strany, dochází k úpravě cen automaticky. Pokud je však k její aktivaci třeba úkon jedné ze stran, je nutné stanovit i termín, do kdy se tak musí stát. Jinak se u dlouhodobých smluv může přihodit, že se partner rozhodne dodatečně dopočítat inflaci za delší období.

PSALI JSME:
Do nájemních vztahů se vrací smluvní pokuty i individuální úroky při prodlení s platbou

Inflační doložka také může být aktivována nikoli jednou stranou, ale při předem dohodnuté míře inflace. Vzhledem k tomu, že jde o smluvní institut, který zákony, až na nájmy, prakticky nevymezují, je jeho využití variabilní. A také užitečné, pokud se na jeho parametrech smluvní strany jasně domluví.

Pozor na propadlý nájem

V případě nájmů je třeba si dát pozor na to, že k jeho navýšení může dojít jen jednou ročně. Pokud se tedy strany nedomluví na např. čtvrtletních smlouvách, kdy bude uzavírána vždy nová smlouva s upraveným nájemným.

Když nájemce nezačne platit o inflaci zvýšený nájem a pronajímatel si toho nevšimne, tak se po třech letech částky odpovídající rozdílu mezi zvýšenou a původní výší nájemného promlčují.

Inflační doložka se týká pouze nájmu, zatímco navýšení úhrady za služby a energie by mělo odpovídat skutečným (vyšším) nákladům. A po stavebních úpravách pronajímaného bytu, které prokazatelně vedou ke zlepšení podmínek bydlení nebo úspoře energií, se nájemné může zvýšit nejen o inflaci, ale lze do něj započítat rovněž náklady účelně vynaložené na stavební úpravy.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Myslete hlavně na energie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.