Drahé energie dostávají nájemníky do klinče

Drahý plyn a elektřina dostávají nájemníky do klinče. Například když se chtějí přestěhovat. Se změnou odběrného místa je totiž čekají už výrazně větší ceny, než ve staré smlouvě. Zároveň v nájemních smlouvách bývá inflační doložka, tedy zvyšování nájmu o inflaci.
Praze se letos nájmy celkově v průměru snížily meziročně o zhruba pět procent, a v centru dokonce u některých bytů i více než o polovinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta ovšem letí rekordně vzhůru. Pro mnohé nájemníky je už ale nad jejich finanční možnosti pokrývat obojí, tedy jak růst inflace, tak i energií. To ovšem může začít táhnout ke dnu vlastníky bytů, kteří je koupili na zatím levné hypotéky, které se jim ale rapidně zdraží s růstem úrokových sazeb.

„Obvyklou praxí je, že nájemník má na své jméno převedenou elektřinu a plyn. Registrujeme případy, že nájemníci se v podstatě nemůžou přestěhovat. Museli by totiž s novou nájemní smlouvou v novém bytě na sebe napsat i energie, ale už za mnohem větší ceny, než mají v původní smlouvě vázané k předchozímu bytu,“ potvrzuje Martin Kočica ze společnosti B&K Nemovitostní investice.

Podle něho enormní zdražení energií povede pravděpodobně ke stagnaci nájmů.

Roční vyúčtování bude tvrdým zúčtováním

Napjatá finanční situace se u nájemníků masivněji projeví nejspíše v průběhu první poloviny příštího roku. Dosud se lidé vzpamatovávají ze šoku ze skoku záloh na energie, často i o více než dvojnásobek, ale většině zatím ještě nepřišlo roční vyúčtování. U něho se očekává, že to teprve bude zúčtování…

Například v Praze se už letos nájmy celkově v průměru snížily meziročně o zhruba pět procent, a v centru dokonce u některých bytů i více než o polovinu, s tím, jak pandemické uzávěrky zablokovaly turistické krátkodobé pronájmy.

Vlastníci bytů, kteří je mají často na hypotéky, si v posledních letech zvykli na to, že nájemník jim běžně pokrývá splátky hypotéky, fond oprav a správu domu, a ještě zbývá čistý výnos. Před patnácti lety, v době pěti- až sedmiprocentních hypoték, však bylo běžné, že nájemné pokrývalo jen část hypotéčních splátek vlastníka.

„Koupili jsme v roce 2006 od souseda na stejném patře byt, 2+1, tehdy za 2,8 milionu. Vzali jsme si osmdesátiprocentní hypotéku. A byl jsem rád, že jsem k tomu, co mi zaplatila nájemnice, měsíčně přihazoval jen kolem dvou tisíc, abych uhradil splátky. Že mi z nájmu ještě něco zůstane každý měsíc do rodinného rozpočtu, jsem ani nepočítal. Byt už mám splacený, bydlí v něm dcera. A dnes je zde za takové byty běžná prodejní cena přes 5,5 milionu,“ říká pan Jaroslav ze sídliště na Praze 4.

Dopad na vlastníky mající byty na hypotéky. Skončí fixace, splátky vyskočí, ale nájem ne

V posledních pěti letech je však běžné, že z nájmu ještě něco zůstává i přímo vlastníkovi, i po uhrazení hypotéčních splátek. To ale přestane.

Navíc i proto, jak vlastníkům bytů v následujících dvou třech letech budou končit fixační období levných (i méně než dvouprocentních) hypoték a začnou rovnou naskakovat do hypoték za zřejmě dvojnásobné sazby. Splátky se razantně zvýší, ale nájem bude nejspíše stejný, ne-li nižší.

Vlastník: „Nájemníkům nemůžu nájem zvyšovat. Jsem rád, že platí bez výpadků“

„Nemůžu teď ani pomyslet na to, že bych svým nájemníkům zvýšil nájem za letošek o inflačních sedm procent a za loňský rok o tři procenta. Čekají je doplatky za plyn a elektřinu. A i když paní je ve zdravotnictví a pán počítačový specialista, má to své hranice,“ říká majitel menšího bytu v Praze, pod Petřínem, nedaleko Pražského hradu. Záleží mu na tom, aby nájemníci v bytě zůstali a platili bez výpadků jako dosud. „Jsou to velmi slušní a spolehliví lidé,“ dodává.

Na bytě mu také vázne hypotéka, ale nikoliv na devadesát procent kupní ceny, tedy na krev. Hypotéku má pouze na třetinu kupní ceny, přičemž tržní hodnota bytu se mezitím o zhruba milion korun zvýšila. Také je zvyklý na vyšší hypotéční sazbu: 2,6 procenta. Když jeho známí před rokem či dvěma jako o život refinancovali, aby se dostali i pod dvě procenta, nechal to být.

Před dvěma lety si s nájemníky nastavil na tu dobu poměrně vysoký nájem: Dvacet tisíc měsíčně bez energií, ale dohodli se, že minimálně čtyři roky nájem zvyšovat nebude. Smlouva je na dva roky, dále pak s možností automatického prodlužování o rok. Nájemníci platí bez potíží, a vlastník naproti tomu řeší jakékoliv závady neprodleně.

„Nepotřebuji jim teď zvyšovat nájem. Splátky mám necelých osm tisíc korun měsíčně. I když by mi hypotéku banka zdražila na pět procent, a budu splácet patnáct tisíc měsíčně, nájem to stále pokrývá,“ popisuje.

„Šetřete na únor,“ zavolal nájemníkům

V tomto případě jsou energie vedené na vlastníka. „Má to nevýhodu, že kdyby nájemníci topili jako o život, jde nedoplatek vlastně za mnou. Na druhou stranu je to ale i určitá systémová pojistka proti případnému neplacení nájmu a případným obstrukcím s odstěhováním. Každopádně oni zálohy bez potíží proplácejí. Právě proto jsem je teď raději předem varoval, aby si dávali peníze stranou, protože nevíme, jaká rána za plyn a energii v únoru přijde,“ dodává vlastník bytu.

Vychází ze své osobní zkušenosti, kdy on sám s rodinou bydlí v rodinném domě, ale alternativní dodavatel plynu a elektřiny (nikoliv Bohemia Energy, ale společnost vlastněná ruským kapitálem) mu skokově zvýšil zálohy za plyn, aniž ho nějak předem upozornil, nebo aniž by k novému předpisu záloh napsal alespoň nějaké vysvětlení.

„Nikdo nemá rád překvapení. Celkem mě to šokovalo, protože zálohy naší domácnosti zvýšili o třetinu. Nechci, aby podobné překvapení zažili i naši nájemníci, protože když budou oni v tlaku, mě pak s bytem vznikne trápení,“ uvažuje vlastník.

To jiná majitelka bytu v Praze Hloubětíně už přikročila ke snížení nájmu. „Měla jsem ve dva plus jedna nájemníka za patnáct tisíc měsíčně bez energií. To pokrývalo i mé hypotéční splátky. Ještě před zdražením energií jsem ale nájem snížila na jedenáct a hypotéku doplácím. A teď s tím, kolik stojí elektřina, tak jen těžko budu moct chtít více,“ dodává majitelka bytu, jinak manažerka v telekomunikacích.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Hu Hubert

    Těžký život majitele více realit.
    Něco podobného jako když majitel zámku říká, jak je naročné mýt okna, že člověk který má v komůrce jedno okno je s tím rychle hotový.

  2. Si Silvestr

    A co opačný případ, že platím za energie nájemci a nemůžu tak ovlivnit odkud a za kolik je bere? Platit je však budu já. Co když nájemce svým nerozumným chováním způsobí, že budu platit 2x tolik?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB