Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

Analýza
Blíží se doba, kdy se na pracovišti bude současně setkávat až pět generací, jejichž motivace v zaměstnání se zásadně liší. Zatím se ale v Česku příliš nenosí kombinovat zaměstnance různého věku, národnosti, vzdělání, zdravotního postižení nebo náboženského vyznání. V éře globalizace, rostoucí konkurence a rychlých změn ale musí být firmy inovativní, chtějí-li si vytvořit konkurenční výhodu.
Vedení firem a manažeři s diverzitou nemají obvykle problém, protože vidí její přínosy. Předsudky se objevují spíše mezi jednotlivými členy týmu. Foto: Pixabay

Z různých studií přitom vyplývá, že potenciál inovací by mohla brzdit právě neoptimální spolupráce mezi různými věkovými skupinami.

Dle průzkumu, který proběhl v rámci projektu SiLC (Synergy in Learning and Cooperation – financovaný z programu Erasmus+) v šesti evropských zemích, však zaměstnavatelé v mikro, malých a středních firmách (1-249 zaměstnanců) mezigenerační spolupráci ve svých týmech nijak systematicky neřeší (s nějakou pravidelností se jim věnuje pouze 40 % team leaderů).

Spíše, než diverzita mezigenerační v posledních letech čeří českou i evropskou vodu diverzita kulturní. Zdá se však, že ani ta jako téma české malé a střední firmy příliš neoslovila. Je to zřejmě dáno i tím, že, oproti jiným evropským zemím, je podíl cizinců na pracovním trhu v České republice poměrně nízký – jde o necelá dvě a půl procenta oproti např. 10,9 % ve Španělsku, nebo 4,5 % v Nizozemsku.

Předsudky a diskriminace

Podle vzdělávací společnosti MgC, jsou „namíchané“ pracovní týmy běžné spíše v inovativních firmách a mezinárodních korporacích. V mnoha českých firmách však stále vládnou předsudky nebo dokonce diskriminace vůči „odlišným“ zaměstnancům. Ačkoliv je ve veřejném prostoru nepřijatelné diskriminovat ženy pro to, že jsou ženy, diskriminovat osoby s postižením nebo segregovat mladé a staré, ve firmách se to stále děje.

„V posledních letech se situace zlepšuje. Vedení firem a manažeři s diverzitou nemají obvykle problém, protože vidí její přínosy. Předsudky se objevují spíše mezi jednotlivými členy týmu. Společným úkolem je pak práce se zaměstnanci, kteří mají z odlišnosti strach,“ vysvětluje Monika Novikmecová, která se v MgC Group diverzitou ve firmách zabývá.

Podle ní stále více firem vidí rozmanitost jako hnací sílu inovací. „Pokrokově smýšlející společnosti jsou si navíc vědomy budoucího nedostatku vhodných uchazečů a to nejen z důvodu stárnutí populace. Na základě diverzity se otevírají novým možnostem, což vede k přizpůsobení pracovních pozic například ženám, které nastupují do práce po mateřské dovolené, čerstvým absolventům, lidem starším 50 let a dalším sociálním skupinám. Obrovskou výhodou je, že mohou vybírat z mnohem většího množství talentů,“ doplňuje Novikmecová.

×
  1. Diverzita na pracovišti je dobrá věc. Mladší se učí od starších, ti předávají zkušenosti. To funguje tam, kde nejsou normy. Zažila jsem ale vysoké normy a kolektiv žen různého věku. Pokud pracuje každá zvlášť, je to ok. Jakmile je práce, kde každá dělá jen část práce a jedna navazuje na druhou, je problém. Nezkušený nestíhá zkušenému, a pokud pracují spolu třicátnice a ženy, kterým táhne na šedesát, jejich tempo může být značně rozdílné. No a pokud rozdílnost tempa a věku nevezme zaměstnavatel v úvahu, nepřizpůsobí tomu normy, nepořídí takové stroje a vybavení, aby se rozdíly setřely, dochází ke konfliktům a celkové únavě a nespokojenosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Že se vám nechce na úřad práce žádat o podporu? Ani se vám nedivíme, protože to není zrovna zážitek, s nímž by člověk ve společnosti zaperlil. Ano, při první návštěvě se budete patrně tlačit ve frontě i dlouho čekat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi mají zájem o delší fixace hypoték, obávají se růstu sazeb

Průzkum
Téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem čtyř procent si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes brali novou či refixovali starší hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a víc let, téměř pětina by volila sedm až devět let. Vyplývá to z průzkumu Banky Creditas, který provedla společnost Ipsos.
Rolovat nahoru