Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

Analýza
Blíží se doba, kdy se na pracovišti bude současně setkávat až pět generací, jejichž motivace v zaměstnání se zásadně liší. Zatím se ale v Česku příliš nenosí kombinovat zaměstnance různého věku, národnosti, vzdělání, zdravotního postižení nebo náboženského vyznání. V éře globalizace, rostoucí konkurence a rychlých změn ale musí být firmy inovativní, chtějí-li si vytvořit konkurenční výhodu.
Vedení firem a manažeři s diverzitou nemají obvykle problém, protože vidí její přínosy. Předsudky se objevují spíše mezi jednotlivými členy týmu. Foto: Pixabay

Z různých studií přitom vyplývá, že potenciál inovací by mohla brzdit právě neoptimální spolupráce mezi různými věkovými skupinami.

Dle průzkumu, který proběhl v rámci projektu SiLC (Synergy in Learning and Cooperation – financovaný z programu Erasmus+) v šesti evropských zemích, však zaměstnavatelé v mikro, malých a středních firmách (1-249 zaměstnanců) mezigenerační spolupráci ve svých týmech nijak systematicky neřeší (s nějakou pravidelností se jim věnuje pouze 40 % team leaderů).

Spíše, než diverzita mezigenerační v posledních letech čeří českou i evropskou vodu diverzita kulturní. Zdá se však, že ani ta jako téma české malé a střední firmy příliš neoslovila. Je to zřejmě dáno i tím, že, oproti jiným evropským zemím, je podíl cizinců na pracovním trhu v České republice poměrně nízký – jde o necelá dvě a půl procenta oproti např. 10,9 % ve Španělsku, nebo 4,5 % v Nizozemsku.

Předsudky a diskriminace

Podle vzdělávací společnosti MgC, jsou „namíchané“ pracovní týmy běžné spíše v inovativních firmách a mezinárodních korporacích. V mnoha českých firmách však stále vládnou předsudky nebo dokonce diskriminace vůči „odlišným“ zaměstnancům. Ačkoliv je ve veřejném prostoru nepřijatelné diskriminovat ženy pro to, že jsou ženy, diskriminovat osoby s postižením nebo segregovat mladé a staré, ve firmách se to stále děje.

„V posledních letech se situace zlepšuje. Vedení firem a manažeři s diverzitou nemají obvykle problém, protože vidí její přínosy. Předsudky se objevují spíše mezi jednotlivými členy týmu. Společným úkolem je pak práce se zaměstnanci, kteří mají z odlišnosti strach,“ vysvětluje Monika Novikmecová, která se v MgC Group diverzitou ve firmách zabývá.

Podle ní stále více firem vidí rozmanitost jako hnací sílu inovací. „Pokrokově smýšlející společnosti jsou si navíc vědomy budoucího nedostatku vhodných uchazečů a to nejen z důvodu stárnutí populace. Na základě diverzity se otevírají novým možnostem, což vede k přizpůsobení pracovních pozic například ženám, které nastupují do práce po mateřské dovolené, čerstvým absolventům, lidem starším 50 let a dalším sociálním skupinám. Obrovskou výhodou je, že mohou vybírat z mnohem většího množství talentů,“ doplňuje Novikmecová.

Sdílet:
  1. Diverzita na pracovišti je dobrá věc. Mladší se učí od starších, ti předávají zkušenosti. To funguje tam, kde nejsou normy. Zažila jsem ale vysoké normy a kolektiv žen různého věku. Pokud pracuje každá zvlášť, je to ok. Jakmile je práce, kde každá dělá jen část práce a jedna navazuje na druhou, je problém. Nezkušený nestíhá zkušenému, a pokud pracují spolu třicátnice a ženy, kterým táhne na šedesát, jejich tempo může být značně rozdílné. No a pokud rozdílnost tempa a věku nevezme zaměstnavatel v úvahu, nepřizpůsobí tomu normy, nepořídí takové stroje a vybavení, aby se rozdíly setřely, dochází ke konfliktům a celkové únavě a nespokojenosti.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Trh práce se změní s nástupem průmyslu 4.0

Nástup čtvrté průmyslové revoluce přinese výrazné změny na trhu práce. Budou pro českou ekonomiku pozitivní nebo negativní? Jaké můžeme očekávat dopady, koho se dotknou nejvíce? Na co se mají firmy a zaměstnanci …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru