Mezi středoškoláky je nejvíc nezaměstnaných za poslední roky

Analýza
Nezaměstnanost absolventů středních a středních odborných škol v posledních dvou letech dramaticky roste. Týká se to především těch, kteří studium ukončili učňovskou zkouškou a výučním listem. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství a Národního pedagogického institutu ČR, které analyzovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR).
Zaměstnavatelé jsou ostražití vůči čerstvě vyučeným řemeslníkům, kteří absolvovali závěr studia v režimu distanční výuky a nesměli vkročit do školních dílen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Zatímco v letech 2015-2019 počty absolventů, kteří po ukončení studia nenašli práci, soustavně klesaly, v roce 2020 nastal zvrat k horšímu a ten se loni ještě prohloubil,“ informovala naši redakci Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Celková míra nezaměstnanosti absolventů s výučním listem odrážející jejich počty v jednotlivých letech se v roce 2020 v meziročním srovnání zvýšila ze 4,2 na 6,5 procenta, v roce 2021 jich bylo dokonce 9,8 procenta.

Jednotlivé řemeslné profese přitom nárůst nezaměstnanosti postihl v různém rozsahu. Podle statistik asociace patří k nejpostiženějším učební obory výrobce potravin (20 % nezaměstnaných v roce 2021), knihař (17,4 %), tiskař a prodavač (shodně 15,8 %), nebo oděvní výroba (17,1 %).

Podle předsedy představenstva AMSP ČR Josefa Jaroše je to především následek covidové pandemie a opatření k jejímu zmírnění: „Pandemie se zásadním způsobem odrazila prakticky ve všech sférách života společnosti včetně ekonomiky.“

PSALI JSME:
Novopečení řemeslníci budou letos „nedopečení“

„Trh práce byl rovněž dramaticky zasažen, a to se promítlo i do situace absolventů. Firmy jsou celkově opatrnější v přijímání nových zaměstnanců, protože se jim do budoucna cokoli obtížně plánuje,“ upozornil naši redakci Jaroš.

Podle něj jsou zaměstnavatelé ostražití vůči čerstvě vyučeným řemeslníkům, kteří absolvovali závěr studia v režimu distanční výuky a do školních dílen nesměli vkročit ani proto, aby připravovali své závěrečné práce.

Dana Čapková, místopředsedkyně a tajemnice Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska, naší redakci sdělila: „Opravdu se jde pouze o roky 2020 a 2021, které byly celospolečensky postiženy pandemií koronaviru, a to v celém našem hospodářství, podnikatelském prostředí a samozřejmě také ve školství.“

Řada absolventů středních škol s výučním listem podle ní nenašla ihned uplatnění, protože mnoho provozů v oblasti gastronomie a dalších služeb bylo dlouhodobě uzavřeno a nastal celospolečenský nárůst nezaměstnanosti, přičemž často zaměstnavatelé přecházeli k zaměstnávání formou krátkodobých brigád a řada lidí byla nucena změnit svou profesní dráhu.

PSALI JSME:
Distanční výuka: Řemeslo se z domova naučit nedá

Přirozeným časem pro nástupy absolventů končících školu v červnu daného roku je přitom září. Ne všichni však najdou okamžité uplatnění v praxi. Pro analýzu nezaměstnanosti je tak podle odborníků vhodnější sledovat jejich počty až po určitém čase.

„Dalším faktorem je také zvýšení počtu absolventů v oborech s výučním listem či s maturitní zkouškou, jež se projevuje od roku 2016. Přesto věříme, že celospolečenská poptávka po těchto absolventech bude opět na vzestupu s následným hospodářským růstem a stabilitou ve společnosti,“ sdělila Čapková.

„Pravděpodobně je to dáno tím, že roky poznamenané pandemií jsou opravdu atypické a nelze je srovnávat s roky předešlými,“ potvrdil její slova Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

Vysoká procenta nezaměstnanosti mohou být ale podle něj pochopitelně způsobena i tím, že firmy mají obavy zaměstnávat absolventy, o nichž vědí, že jejich výuka, především odborný výcvik, byly uzavřením škol výrazně negativně poznamenány.

PSALI JSME:
Čeští rodiče otáčejí: Čtyři z pěti by podpořili své děti v rozhodnutí vyučit se řemeslu

„Je to důsledek toho, že kompetentní místa v krizové době nechtěla slyšet, že odborný výcvik měl dostat výjimku, že výuka odborného výcviku se nedala ani částečně systémem on-line nahradit. Firmy se pravděpodobně obávají, že absolventi z těchto let opravdu znají svoji profesi spíše teoreticky, ale nemají potřebné manuální návyky,“ sdělil naší redakci Janeček.

A tyto obavy mohou podle něj být i oprávněné, protože školy své tehdejší žáky s obtížemi naučily to, co by měli v konkrétním oboru manuálně zvládat. „Rozhodně nebyl čas na procvičení, zažití a upevnění těchto dovedností. Množství hodin, které žáci místo v dílnách a v odborných pracovištích trávili u PC, se logicky musí někde projevit,“ připomněl Janeček.

Loni na podzim mohly školy čerpat finanční prostředky na doučování žáků zasažených pandemií z „Národního plánu obnovy“. „Byly to prostředky určené ve středním školství pro doučování žáků letošních posledních ročníků, v naší škole jsme je využili pro navýšení počtu hodin právě v odborném výcviku,“ uvedl ředitel odborné školy.

Koncem roku 2021 tato možnost však skončila a podle Janečka se momentálně o pokračování nemluví. „Přitom právě žáci, kteří jsou nyní ve třetím ročníku učebních oborů a budou tedy letos končit, zažili uzavírání škol od března 2020, kdy byli v prvním ročníku. Jsou tedy výpadkem odborného výcviku také velmi postiženi a může to i jim silně komplikovat možnost pracovního uplatnění,“ varoval.

PSALI JSME:
Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně. Nejde o podvod, brání se firma

Zavřít reklamu ×
  1. Tomu se vůbec nedivím. Mladí čumí jen do mobilu a nic neumí a dokonce ani nechtějí umět. Co máme mladého pracovníka na firmě tak se tam drží jen kvůli tomu že je příbuzný majitele firmy. Jinak nic neumí a chce jenom jezdit dodávkou na nákupy a pod……

    • Jo, jasně, odborník na mladou generaci 😀
      Asi budete jeden z těch workoholiků kteří makaj 80 hodin týdně za stovku na hodinu a hezky se při tom usmíváte 😀

  2. Přesně tak, všichni chtějí brát jen velké peníze a nikomu z nich se nechce dělat, klasika……

    • Nebudete jeden z těch zaměstnavatelů kteří nabízí 20 tisíc a myslí si že si všichni sednou na zadek a ještě ochotně naklušou na víkendovou směnu? 😀

  3. Skoro každý středoškolák vyučený má maturitu. Nevím proč. Ta maturita není odborný předmět a to, že ji má nenahradí to, že třeba jako alektrikář neumí ani vyměnit pojistku a vypínač. Digitál to neumí a řemeslníci,kteří by je to ve skutečném zaměstnání naučili již pomalu nejsou. Tzv. hodinový manžel, nebo rady v počítači to nenaučí. Druhý je také prosazovaný názor mám maturitu tak přece nebudu jako instaleter opravovat třeba záchod. A měnit staré paní vodovodní kohoutek je ztráta mého času za malý peníz. Já bydlím, kde již žijí hodně senioři a osamělí tak to vím z vlasní zkušenosti, že na takovou práci se nedá řemeslník sehnat. Většinou vypomůže někdo z okolí ,ale také tady nebude na věky. Přitom ceny za tuto práci si můžete zjistit na různých web stránkách a bude te se divit co stojí třeba výměna umavadla plus cestovné. Z toho důvodu je také aby něco uměl a nepracoval jen když má dobrou náladu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.