Meziroční jádrová inflace v září vzrostla nad šest procent

Názor
Inflace v září opět překvapila vyšším nárůstem, než se čekalo. Hlavním tahounem jsou náklady na bydlení včetně počínajícího navyšování cen energií. Meziroční jádrová inflace vzrostla nad šest procent. O tom, že Česká národní banka (ČNB) bude dál zvyšovat úrokové sazby, není pochyb.
Největší cenový přírůstek jde opět na vrub nákladům na bydlení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spotřebitelské ceny v ČR v září oproti srpnu vzrostly o 0,2 procenta, což opět přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali pokles kvůli sezónním důvodům o 0,2 procenta. Náš odhad činil  -0,3 procenta.

Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,9 procenta z předchozího tempa 4,1 procenta, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 4,6 procenta. Rozdíl mezi skutečností a prognózou inflace ČNB se zvýšil na 1,7 procentního bodu, když v srpnu činil jeden procentní bod.

Největší cenový přírůstek jde opět na vrub nákladům na bydlení, kde meziměsíčně zdražily výrobky a služby pro údržbu a opravy bytu o 1,4 procenta a k tomu se už přidalo i navyšování cen elektřiny o 1,1 procenta. Zhruba o tři procenta meziměsíčně zdražily i oděvy a obuv. Ke zdražování podle očekávání přispěly i vyšší ceny pohonných hmot a také automobilů, jejichž nabídka je omezená.

PSALI JSME:
Tři důvody, proč současná inflace není „pouze dočasná“

Zlevnění se týkalo především sezónních jevů v případě rekreací a kultury. Pokles cen byl oproti odhadům naopak vyšší v případě potravin. Podle našeho předběžného odhadu došlo v září ke zrychlení jádrové inflace nad šest procent meziročně ze srpnových 4,8 procenta.

Ve prospěch růstu spotřebitelských cen stále hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby.

Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích. Stále platí, že ke zdražování více přispívají služby, kde ceny meziročně rostou o 5,7 procenta, zatímco v případě zboží činil v září meziroční růst cen 4,4 procenta.

PSALI JSME:
Mnoho Poláků si už nepamatuje, co je to inflace. Centrální banka nečekaně zvýšila úrokovou sazbu

Stále počítáme s tím, že tempo zdražování bude ve zbytku roku slábnout. Nicméně i tak meziroční míra inflace vzroste do konce roku nad 5,5 procenta. Pokud by zdražování neoslabilo, pak půjde snadno nad šest procent. Připomeňme, že takto rychlá byla inflace v ČR naposledy v roce 2008, kdy dosahovala úrovně 7,5 procenta. To ovšem tehdy odráželo změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody než nyní.

To, že růst cen byl v letních měsících skutečně mimořádně vysoký, je lépe než na meziročních údajích vidět na meziměsíčních sezónně očištěných datech. Jejich anualizované tempo činilo v létě celých deset procent a v případě jádrové inflace dokonce 14 procent.

Zrychlení jádrové inflace a obava z růstu inflačních očekávání je silným argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb. Čekáme, že ČNB na začátku listopadu zvýší hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na dvě procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Další vývoj úrokových sazeb centrální banky bude záviset na její nové prognóze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ovládají telefonní operátoři naše životy?

Rozhovor
Jsme závislí na datech. Mobilní operátoři se nám vkrádají do domovů a sledují nás na našich cestách do práce i za zábavou. Většímu technologickému rozmachu ale brání ekonomická brzda dalšího rozvoje. Operátoři sice sbírají důležitá osobní data, ale větším nebezpečím jsou podle Jiřího Grunda, prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí, nainstalované aplikace v chytrých telefonech.