Meziroční propad hypoték se prohlubuje. Průměrná sazba u nových úvěrů vzrostla na 5 %

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry v objemu 19,3 miliardy korun. V meziročním to znamená propad objemu poskytnutých hypoték o 65 procent. Vyplová to z dat ČBA Hypomonitoru, který zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry a jehož výsledky má redakce k dispozici.
Hypoteční trh sice slábne, ale o to více se u stavebních spořitelen projevuje zájem klientů o menší úvěry na rekonstrukci či vylepšení energetické náročnosti vlastního bydlení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za první polovinu letošního roku je pak objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o zhruba polovinu, uvedla česká bankovní asociace (ČBA), která v Hypomonitoru zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry.

Ačkoli rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypoték rekordní a meziroční propad je tak dán i vysokým srovnáním, v červnu byl objem poskytnutých hypoték o čtvrtinu nižší i ve srovnání s rokem 2020. Hypoteční trh tak dále slábne, uvedla asociace.

„Minulý rok byl z pohledu objemů extrémně dobrým rokem. Tak dobrým, že jeho opakování či dokonce i jen udržení na plus mínus obdobných hodnotách nebylo reálné. V porovnání s předcházejícími lety situace nevypadá tak zle,“ sdělil redakci FAEI.cz David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

PSALI JSME:
Hypotéky opět zdražily, průměrné sazby přesáhly šestiprocentní hranici

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování, pozn. red.) podle ČBA v červnu klesl o 1,1 miliardy korun a to z květnových 16,8 miliardy korun na 15,7 miliardy korun. Po dubnu jde o nejnižší objem za poslední dva roky.

Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v červnu 3,6 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték se po květnovém růstu na 5,3 tisíce snížil na pět tisíc, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval sedm tisíc a loni pak 9,5 tisíce.

Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v červnu zesílil, a to na 60 procent v případě objemu a 56 procent v případě počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziroční nižší o více než třetinu.

PSALI JSME:
Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně

Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování v červnu dosáhla pětiprocentní hranice z květnových 4,64 procenta. „Růst hypotečních sazeb tak dle očekávání pokračuje v návaznosti na vývoj tržních úrokových sazeb. Jejich další růst by ale měl zpomalit a bude se odvíjet také od signálů ze strany České národní banky (ČNB),“ uvedla ČBA.

Průměrná hypoteční sazba se dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.

„Z námi sledovaných bank nebyla jediná, která by sazby během června nezvýšila. Některé dokonce zvládly zvýšit sazby dvakrát během jediného měsíce,“ informoval David Eim z Gepard Finance. Meziměsíční růst sazeb pokračuje již 16 měsíců v řadě.

PSALI JSME:
Stabilní komerční nemovitosti reagují hlavně na reálné sazby

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá a v červnu se pohybovala na úrovní 3,1 mil. Kč. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit, uvedla asociace.

Aktivita na hypotečním trhu dále zpomaluje. „Vzhledem ke kombinaci vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a vysokých cen nemovitostí není tento vývoj příliš překvapující,“ informoval hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Podle Libora Vošického, předsedy Asociace českých stavebních spořitelen, hypoteční trh sice slábne, ale o to více se u stavebních spořitelen projevuje zájem klientů o menší úvěry na rekonstrukci či vylepšení energetické náročnosti vlastního bydlení. „Ty mohou stavební spořitelny poskytovat s delší dobou splatnosti, než je možné u tradičního spotřebitelského úvěru,“ vysvětlil Vošický.

PSALI JSME:
Střešní fotovoltaika jde na dračku. Instalační firmy nestíhají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB