Střešní fotovoltaika jde na dračku. Instalační firmy nestíhají

Zdražování energií, ale také dostupnější státní dotace razantně zvyšují zájem českých domácností o vlastní zdroje energií, nejčastěji střešních fotovoltaických elektráren. Vloni bylo připojeno 9 321 nových fotovoltaických elektráren, což je o 3 028 více, než v roce 2020.
Domácnosti chtějí ušetřit za drahou elektřinu, a proto si pořizují vlastní střešní fotovoltaiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zájem pokračuje, poptávka ale naráží na plné kapacity instalačních firem, takže si zájemci o vlastní elektřinu musí počkat. Problémem je i nedostatek solárních panelů kvůli dopadům koronakrize na světovou ekonomiku.

Mezi nově nainstalovanými fotovoltaikami stále dominují menší střešní zdroje. Průměrná velikost nové instalace se loni dokonce snížila na 6,7 kilowatthodinu. I proto nárůst počtu zprovozněných elektráren téměř o polovinu zvýšil meziročně nově nainstalovaný výkon pouze o 20,6 procenta. Celkem bylo vloni instalováno podle údajů Solární asociace 62 megawattů nových fotovoltaických elektráren.

„Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,“ řekl výkonný ředitel asociace Jan Krčmář. Na druhé pololetí připadá celých téměř šedesát procent zprovozněných fotovoltaik.

Dvaapůlkrát více        

Značný zájem o vlastní výrobu elektřiny dokládají také aktuální čísla společnosti ČEZ, která v uplynulém roce instalovala 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020. Celkový výkon těchto instalací dosáhl 7,4 megawattu.

Zákazníci mají zájem zejména o solární elektrárny doplněné bateriovými systémy. ČEZ Prodej loni u zákazníků instaloval 939 baterií, tedy dvojnásobek. Stoupl také zájem o tepelná čerpadla, kterých loni technici ČEZ v českých domácnostech zapojili 1118, oproti 514 v roce 2020.

„Zájem o naše služby v oblasti moderní energetiky rychle roste. Prakticky každý už dnes při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci střechy přemýšlí o tom, zda si pořídit také fotovoltaiku. Solární elektrárny se už stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. Jsme rádi, že se zákazníci obracejí právě na nás. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří jak životní prostředí, tak rodinné rozpočty,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Proplaceno 6,5 tisíc žádostí

Výrazně rovněž přibylo domácností, které dostaly příspěvek na vlastní energetický zdroj. Celkem bylo v roce 2021 proplaceno zhruba 6,5 tisíc žádostí o dotaci na výstavbu domácích solárních elektráren z programu Nová zelená úsporám, přičemž o rok dříve to bylo něco přes 4,8 tisíce. Na osmdesát procent žadatelů přitom využilo dotaci i na propojení s bateriovým systémem.

Stoupá sice i zájem o vlastní fotovoltaiku mezi firmami a obcemi, ale výstavba v tomto segmentu na rozdíl od domácností vloni zpomalila. Na střechách firem a komerčních objektů vyrostlo necelých 400 instalací s celkovým výkonem 19,2 megawattů.

Co do počtu projektů je to sedmdesátiprocentní pokles oproti předloňsku. Jedním z důvodů dočasného ochlazení zájmu firemních investorů je složitá administrativa spojená s výstavbou a zdlouhavá realizace projektů.

„Máme samozřejmě velkou radost z rostoucího zájmu českých domácností o vlastní zdroj čisté elektřiny. Několik dalších desítek tisíc domácností a firem dnes už ale mohlo být připraveno na velké zdražování energií a mít dávno svou střešní elektrárnu nebýt dlouholeté antisolární kampaně. Nyní jsme v situaci, kdy projekční a instalační firmy nestíhají uspokojit poptávku a zájemci si letos na vlastní elektřinu počkají,“ upozornil Jan Krčmář ze Solární asociace.

Mapa kvalitních firem

Očekává, že v reakci na nevídanou poptávku se na trhu objeví nové instalační firmy, které nebudou mít v oboru takové zkušenosti jako ty dlouhodobě zavedené. Proto Solární asociace zavádí systém kontroly standardů kvality instalačních firem, které jsou jejími členy.

„Ty, které splní všechna kritéria, pak zájemci z řad veřejnosti najdou na naší unikátní mapě instalačních firem zveřejněné na webu Solární asociace,“ dodal Krčmář.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. La Laco

    Autor pravděpodobně vůbec neví či nedovede rozlišit něco jako je výkon a vyrobená energie, proto v článku používá jednotku „nová instalace“. Budiž. Podstatné pro majitele těchto fotovoltaických elektrárniček je fakt, že u všech těchto sdělení o zázračné zelené fotovoltaice je jim zamlčován fakt o účinnosti těchto fotovoltaických článků v podmínkách České republiky, to jest kolik z té nové instalace (instalovaného výkonu -kW) ve skutečnosti vyrobí elektrické energie (kWh). Tato účinnost se v podmínkách ČR pohybuje v rozmezí 11 – 12 %. U jaderné elektrárny se tato účinnost pohybuje v rozmezí 92 – 95 %. Trošku rozdíl. U větrníků je účinnost v podmínkách ČR okolo 19%. To jen tak pro přehled.

  2. Al Alois

    Mám fotovoltaiku od února 2021 v plném provozu.Jde o elektrárnu bez přetoků do sítě.Jsem elektrotechnik a celý dům jsem nafázoval tak aby byl odběr co nejlépe rozložený do 3 fázové soustavy.Mé zkušenosti po roce..
    Od března do října jsem fungoval plně v ostrovním režimu,tedy vypnutý hlavní jistič.A až na pár deštivých dní v srpnu jsem mohl elektřinou plýtvat a ohřívat neomezeně vodu a plně klimatizovat dům.Denní výroba kolem 30 kW vplně slunečném dni a kolem 15 kW ,když je zataženoa asi 10 kW ,když prší.Od února do prosince výroba 6 MW.Všechny faktury 2620kč.Před tím zálohy měsíčně 2500kč a doplatek tak do 1000kč a to jsem musel šetřit a neměl jsem klimatizaci.Roční spotřeba činila 4800 kW.Kdybych spotřeboval tolik kolik letos bylo by to něco přes 30000kč za rok takže úspora asi 27000 ročně a bez omezování se a bez výpadků elektřiny,při bouři nebo při větrném počasí..Cena po dotaci 280000kč,takže návratnost cca 10 let.To ještě budu rozšiřovat a mám v plánu elektroauto a pak bude návratnost o neco kratší.Tolik mé roční zkušenosti s provozem 5,12 kwp na střeše 10 kw v bateriovém uložišti.

  3. Ko Kopecký

    Solární elektřina je dobrá. Ale nevěřím tomu co je v článku. Písařík plakal někdy v říjnu kdy se splašily ceny elektřiny a to by lidé na to nestihli reagovat. Na elektrárnu musí být projekt, vyjádření ČEZu, realizace, revize a to trvá. Takže zdražení které bylo a které je zmiňováno teprve může nastartovat větší zájem.
    Včera jsem se byl podívat po poledni u sousedky na 5kWp solární elektárnu. Byl to světlý okamžik, zrovna dodávala 2800 Wattů ale pak sluníčko zalezlo a byl konec.

    • Dz Dzordzik

      No a co, že poté co zalezlo slunce dodávala FVE prd? Od toho jsou snad baterky, aby se po tu dobu jelo z nich. Pokud to půjde dobře, tak už za 3-4 měsíce bude na střeše 10kWp. Jinak poslední 3 měsíce sleduji online monitoring stejně 10kWp elektrárny, take velmi dobře vím, co dokáže vyrobit. Vaše jedna návštěva je úplně k ničemu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB