Ministerstvo životního prostředí zpřísní podmínky pro program Nová zelená úsporám

Analýza
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) minulý týden oznámilo změny v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Do programu, který domácnostem finančně přispívá na opatření zlepšující energetickou náročnost budov, alokuje dalších deset miliard korun z Modernizačního fondu.
Pokud domácnost k vytápění využívá elektřinu, nedokážou v zimě fotovoltaické panely vyrobit dostatek energie na pokrytí spotřeby. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zároveň bude klást větší důraz na podporu komplexních opatření rodinných domů. Ukázalo se totiž, že až 80 procent dotačních žádostí v rámci NZÚ směřuje na instalaci úsporných technologií, především fotovoltaických panelů na střechy rodinných domů.

Řada lidí přitom instalovala fotovoltaiku i na domy s vysokou energetickou náročností. Taková řešení ale nemají příliš velký ekonomický ani ekologický smysl, protože největší úsporu nákladů na energie a emisí skleníkových plynů přináší snížení energetické náročnosti budov, tedy primárně jejich kompletní zateplení.

PSALI JSME:
Teplo skoro zdarma. Před nesmysly u čerpadel varovali inženýři už loni

Pro názornost lze využít praktické výpočty energetických specialistů ze společnosti V-systém elektro. U vzorového domu s energeticky vztažnou plochou 215 m2 a energetickou náročností třídy G, jen zateplení stěn přinese úsporu ve výši 40 procent. V kombinaci s výměnou oken už provoz budovy spotřebuje o polovinu méně energie.

Roční úspora pro majitele domu v takovém případě dosahuje přibližně 100 tisíc korun ročně. Dalších 14 procent ušetřené energie přidá zateplení střechy a stropu. Právě v tuto chvíli se teprve vyplatí instalovat do domu úsporné technologie, jako jsou tepelná čerpadla nebo právě fotovoltaické panely, o které je mezi žadateli největší zájem.

Je třeba si totiž uvědomit, že k největší spotřebě energie dochází v zimě, kdy je třeba objekty vytápět. Řada domácností k tomu využívá plynové kotle, případně tepelná čerpadla nebo další zdroje energie.

PSALI JSME:
Plynové kotle čeká útlum. EU preferuje tepelná čerpadla

Pokud domácnost k vytápění využívá elektřinu, nedokážou v zimě fotovoltaické panely vyrobit dostatek energie na pokrytí spotřeby. Pokud domácnost využívá jiné způsoby vytápění, neřeší fotovoltaické panely hlavní příčinu plýtvání energiemi a vysokých nákladů.

Proto má změna podmínek a přísnější posuzování skutečné přidané hodnoty provedených opatření jednoznačně smysl. Dotace podobného typu by měly být využívány s maximální efektivitou a s cílem dosažení svého primárního cíle, což je snížení vypouštěných emisí právě skrze nižší spotřebu energií.

Ve svém důsledku ale budou přínosné i pro žadatele, kteří v dlouhodobém horizontu ušetří mnohem více než v případě pouhého pořízení úsporných technologií.

Autor je odborník na energetické úspory společnosti Weber, Saint-Gobain
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetický paradox – boom tepelných čerpadel se domácnostem vrací jako bumerang

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB