Teplo skoro zdarma. Před nesmysly u čerpadel varovali inženýři už loni

Před nesmyslnými propočty u solárů a tepelných čerpadel varovala už loni Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Zima to obnažuje. Jenže mnozí Češi, ovlivnění komunikační masáží o tzv. zelených dotacích a teplu skoro zdarma, se nechali snadno ošálit obchodníky s dotacemi. Mají nereálná očekávání, a teď se diví.
Tepelné čerpadlo má největší spotřebu elektřiny v zimě, kdy střešní soláry dodávají minimum nebo nic, a čerpadlo si pak bere elektřinu ze sítě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Zákazník nesmí dát na jednostranná prohlášení o výhodnosti. Není radno nechat se zlákat nepodloženými sliby a ujištěními o jednoduchosti výměny zdroje tepla, zvláště pokud je provází nereálné ekonomické propočty návratnosti či příslib dotace,“ uvedla už loni ČKAIT.

Projektant Jiří Petlach potvrdil, že tepelné čerpadlo má největší spotřebu elektřiny v zimě, kdy střešní soláry dodávají minimum nebo nic, a čerpadlo si pak bere elektřinu ze sítě. Proud ze sítě je pořád velmi drahý, navíc teď zdražil i těm, kteří mají zafixované ceny.

Konkrétní příklad pro představu o ceně proudu: U ČEZ stála v červenci 2021 jedna megawatthodina (MWh) 1 749 korun. Některým zákazníkům ještě tato cena v akci ještě dobíhá. Současná cena pro nefixované zákazníky je 3 990 Kč za jednu MWh.

Jestliže rodinný dům s fixací tak dosud platil zálohy 2 060 korun měsíčně, tak po zvýšení poplatků mimo fixovanou cenu, zejména plateb na obnovitelné zdroje energie, se mu zvyšují měsíční platby o šest set korun měsíčně na 2 670 Kč. Ovšem po skočení fixace příští rok to bude už 3 870 korun.

U plynu je náběh cen o něco příznivější, protože není zatížen návratem poplatků za obnovitelné zdroje. Zatímco v roce 2020 vyšla jedna megawatthodina z plynu od ČEZ na 599 korun, nyní je to 1 850 Kč.

Reálné zálohy se tak ze současných 1 500 korun (díky fixaci, pozn. aut.) pak příští rok zvednou na dvojnásobek. Megawatthodina z plynu však pořád stojí méně než z elektřiny. Pokud ale lidem v zimě tepelné čerpadlo nestačí, obvykle mu nepomáhají plynovým kotlem, ale elektrickým zdrojem ze sítě. Proto se čerpadlo v opravdové „kose“ prodražuje.

Není také pravda, že tepelná čerpadla jsou bezúdržbová. Zároveň lidé mají pocit, že díky dotacím dostávají zdroj tepla a elektřiny zdarma. To však není pravda, protože dotace platí ona „nezelená“ většina domácností v poplatcích za obnovitelné zdroje elektřiny a firmy v drahých emisních povolenkách, z nichž se stal byznys.

A EU tlačí na jejich zdražování. Přitom právě náklady na povolenky se promítají do cen zboží a služeb. Žádná dotace není zadarmo. Stačí se podívat, co se dotovalo v minulosti: Elektrické přímotopy, které se následně domácnostem velmi prodražily, nebo plynofikace obcí. Přičemž od plynu se teď ustupuje, počet instalací klesá, ale kdo ví.

Plyn má totiž pořád nejlepší efektivitu ve výhřevnosti, a jak se ukazuje, ve světových zásobách je ho dost. A ruská otázka? Jak uvedly před časem světové zpravodajské agentury, ruský plyn se do Evropy dostává dál místo potrubím v podobě LNG.

A přeprodávají ho společnosti s francouzskou kapitálovou účastí. V zásobnicích je tak zřejmě dost plynu původem z ruských plání. Kromě toho Rusku, opět podle zahraničních agenturních zpráv, příjmy z plynu vzrostly.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 102
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JB Jenda Benda

    A topny faktor vam neco rika? TC vzduch voda jej ma celoricne nekde kolem 2,6, takze TC vyjde stale levneji…

    • Pi Pietro

      COP 2.6 celoročně? To jako vážně? :o) Mrkněte na grafy v technickém listu Vašeho TC. COP 2.6 je možná tak při venkovní teplotě +7°C (v lepším případě +2°C) nikoliv např. při -5°C!

      • Vi Viktor

        dneška Od 11.10.2022 do dneška: COP 3,16.
        Lokalita 79368 = klimatická podoblast CH7

      • Sa Sandra

        My máme COP 2.9, topíme do radiátorů a dům není zatím zateplený, jen půda ano.

        • J. J.Š.Hájek

          VŠEM kteří tady udávají jak vysoký mají COP – Jak tu hodnotu měříte ?? J.Š.H.

      • Mi Michal

        Dobrý den,
        celoročně je to SCOP. proč by pán neměl celoročně 2,6, naprostý standart u značkových čerpadel. Jsem ze severu, teď -2, a COP 2,5. Když byli teď ty mrazy -14, měl jsem COP 1,9, elekrtokotel se ještě ani jednou nepřidal, mám starý zateplený dům, samo že čerpadlo jede nonstop, jen s malýmí přestávkami na odmrazení. Samozřejmě jestli to je čerpadlo za 80 tisíc, tak to to nedá, o tom se dá říct že je to lepší elektrokotel.

        • J. J.Š.Hájek

          Hodnota SCOP (sezonního průměrného topného faktoru) se stanovuje na základě dat z testování tepelného čerpadla ve zkušebně a klimatických dat. Zjednodušeně se dá říci, že se v laboratoři zjistí topný faktor například při teplotě 5°C, z klimatických dat se zjistí kolik hodin za rok tato teplota trvá a následně se vypočte vyrobená a spotřebovaná energie. Stejně se postupuje i pro všechny ostatní teploty (například od -20°C do +20°C) a nakonec se všechny hodnoty sečtou. Hodnoty SCOP jsou sice reálně dosažitelné, ale jen za určitých podmínek.

      • To Tonda

        Nemusím se dívat na grafy. Stačí mi sledovat spotřebu. V mrazech posledního týdne kolem -10st. topný faktor neklesl pod 2,5…Včil mudrujte vy technický liste

        • Fe Ferda

          Ty technický liste, ale jak jsi přišel na ten topný faktor 2,5 ? A fčíl mudruj…

    • Pa Pavel

      Vážený pane Gintere,topím TČ na stálých 21 stupňů,cena za elektřinu za celý rok 18000,-Kč.Výkup přetoků 8500,-Kč, celkové náklady za elektřinu cca 9500,-Kč.Opravdu tragédie.Mimo jiné většinou tyto nesmysly píšou rádoby vědátoři,kteři to ani v praxi nikdy
      nevyzkoušeli.

      • Wi Wiky

        Tež mi tyto články jdou na nervy. Mám TČ+FVE+zateplení (průměr konstrukce 0,22W/m2/K) a nemám v obci konkurenci co se týče nízkých plateb za energie k m2 užitné plochy. Tj. topení, vaření, TUV, osvětlení… 72,-/m2/rok. V laickém vyjádření k PENB 12kWh/m2/rok

        • Zd Zdenek

          Nic proti Vam, ale při těchto údajích, které vypadají skvěle bych si dovolil upozornit. Že reálná cena systému fotovoltaiky, TČ a baterie je cca 700000Kc bez dotace. Takže k Vašim skvělým hodnotám jste došel pouze na základě mohutných dotací, na které jsme se Vám a dalším složili. Buďte prosím te soudnosti a nezveřejňuje tyto ekonomické nesmysly a jednejme na rovinu. Pokrytectví majitelů těchto systémů pouze provokuje ty, kteří nemají ani na dotovanou cenu a musí Vám na to přispět. Děkuji. Zdenek

      • JV Jaromír Vegr.

        To,že Tč má největší spotřebu v zimě je fakt
        Přes léto vůbec nic,v prosinci 800 kWh. Výroba ze Slunce v létě cca 700 kwh v září ,v prosinci 80 kwh. To je fakt

      • Sa Saťák

        Mohu se vás zeptat, jak dosahujete takto nízké ceny za elektřinu? To, co uvádíte, mi přijde opravdu hodně málo.

    • Václav

      Musím také reagovat. Mám nezateplený domek cca.100m2. TČ Daikin 8kW s ohřevem užitkové vody a na střeše 6.2kWp s bat úložištěm. Platím zálohy 5000kč a při vyúčtování mám přeplatek 25000 plus 6000 za prodej přetoků. Topení bez jakékoliv dřiny a celý rok teplá voda. Na TČ. nedám dopustit.

    • Zd Zdeněk

      Mám v RD TČ (bez dotace) a v bytě plyn a umím počítat. Plyn vyjde levněji a díky takovým jako Vy se pak lidi diví co platí. Topný faktor je v létě či na jaře vyšší, v mrazu by byl rád i za 2,6, ale uteklo Vám že kW v plynu je 3-4x levnější a to topným faktorem nedoženete, maximálně vyrovnáte ale nikoli v zimě. A o zimu jde. Jinak autor články dělá taky tendenčně, protože mu utíký jedna důležitá věc, která rozhoduje o vytápění RD, a to energetický štítek. Musel jsem na taky měnit topení, nevyšel PENB. Na to je ideál rekonstrukce, tam je volná ruka, zatím

      • Sa Saťák

        Na to je ideální postavit nový dům. Dobře zateplený s přímým podlahovým vytápěním elektřinou a fotovoltaikou na střeše.
        Protože rekonstrukcí starého domu nikdy nedosáhnete parametrů nového. Mám to totiž za sebou.

    • Mi Michal

      TC topný faktor závisí na rozdílu teplot vzduch / voda. A v zimě je cca 1 = nulová úspora oproti přímotopu. Celoročně rozhodně není konstantní.

      • To Tomáš

        Nemáte pravdu. Za poslední týden, který byl hodně mrazivý je 2,13. Dnešní běžný zimní den 2,67

      • Fr Franta

        Při stavbě nového domu jsou dotace na nule a rozpočítání pořizovací ceny FVE A TČ vás dostanou do obrovského nevratného mínusu.

      • Fe Ferda

        Buďte konkrétní – jakého vzduchu a vody?
        když mám TČ vzduch -voda, tak bude vždy rozdíl.
        Ale asi jste myslel něco jiného že? Prozradíte?

    • J. J.Š.Hájek

      Pane Bendo, zkuste mi napsat, kolik je topný faktor při aktuálních teplotách -5°C – 0°C u TČ vzduch-voda ? Hájek

      • To Tomáš

        Teď je teplota kolem 0-1⁰C, COP je 2.67, denní spotřeba kolem 40 kWh, teplota v domě 22⁰C, dům bez zateplení, radiátory původní po plynu.

      • Jo Josef

        Váš dotaz je nesmyslný. COP záleží i na tom jakou teplotu topné vody potřebujete. Pokud topíte do podlahového topení na 35C, můžete mít COP skoro 4 i při -5C venku. Pokud potřebujete do radiátorů 55C, neměl byste topit pomocí TČ.

    • Pe Petr

      2,6 celoročně.Ano takhle se to počítá. Napište kolik je topný faktor pod -10°C . Potřebujete využít topení v zimě a ne vletě. A co vyjde levněji? Spočítejte náklady za 20 let. celkové se vším, pořizovací cena, údržba.

      • Ja Jaromír

        Dle kalendáře trvá zima 3 měsíce, ale teplot -10°C bych napočítal za celou zimu na prstech jedné ruky. Průměrná teplota v zimě třeba v naši lokalitě je kolem nuly. Taková byla přesně má úvaha před pořízením tepelného čerpadla. Dnes mi stačí na zimu 3 MW/h elektřiny na všechno. Topení, TUV i ostatní spotřebu. Zbytek roku mi pokryje FVE z 80%. Ivestice se mi vyplatila a navíc, nepotřebuji se kochat čísly na bankovním účtu a nechat peníze žrát inflací, je lepší, když ty někde peníze pracují. No a pokud jde o dotace. Také platím různé zelené poplatky a dotace ostatním, tak proč nebýt jen jednou i příjemcem? Ze svého podníkání jsem státu odevzdal hodně, takže já nemám ani morální problém využít to, co se mi nabízelo.

    • Jo Josef

      Mám TC vzduch voda 6let. Průměrný roční COP je 4.0. Topím do radiátorů na 35C. V mrazech minulých dní bylo COP kolem 3.4 při -10C venku, doma 20-21C. Horší COP je při venkovních teplotách +1 až -2C kdy TC často odmrazuje. TČ není jako běžný kotel, nehodí se na každý dům a na každou otopnou soustavu. Mám několik sousedů z různými TČ a všichni jsou spokojeni. TY hle články a diskuze jsou plné přinejmenším polopravd.

      • Da Dave

        21 stupňů?? Tak to je teda fakt teplo:-). By mě zajímalo, jak dlouho trvá než radiátory při otopné vodě 35 st. vytopí komplet dům. Dnes zrovna u mě byl opravář kvůli kotli, zeptal jsem se jaký má názor na TČ. Pán je dřív montoval a už to nedělá a nedoporučuje.

    • J. J.Š.Hájek

      VŠEM kteří tady udávají jak vysoký mají COP – Jak tu hodnotu měříte ?? J.Š.H.

      • Jo Josef

        Tak třeba já mám TČ Panasonic, kde mám na displeji celou řadu aktuálních provozních údajů, třeba aktuální spotřebu kW, aktuální produkci kW a aktuální COP (takže ho ni nemusím počítat). K tomu historii až rok zpět po dnech, měsících, … Takže většinu těchto mrazivých dní topím se spotřebou 1kW (+ něco málo), vyrobí to cca 4kW a na starý patrový dům s dodatečnou izolací to stačí. Topím na do radiátorů na 35C a stačí to na 21C doma. Nízká teplota otopné vody je základ pro slušné COP. U mě je SCOP 4.0.

        • Fe Ferda

          Jasně, pohádky naší babičky. Pokud máte SCOP 4.0, pak nemůžete mít v mrazivých dnech COP 4. Ale pokud si pletete jednotky výkonu se spotřebou,… tak asi ano.

  2. Mi Mirek

    Zdravím pane Jindřichu Gintere. Mám za to, že páni projektanti systémů vytápění asi „neumí“, nebo nechtějí umět, naprojektovat takový systém s tepelnými čerpadly, který by dotápění pomocí elektrokotle vůbec nepotřeboval a to ani v zimní extrémní „kose“.

    Příkladem kvalitního projektu je náš panelový dům, kde jsou správně nadimenzovaná monobloková tepelná čerpadla NIBE vzduch-voda s technologií EVI, s menší rezervou oproti celkovým tepelným ztrátám domu. A to nemáme předražené polystyrenové zateplení, kdy jsme obálku domu levně „zateplili“ hydrofóbním paropropustným nanonástřikem (efekt lotosového květu), který v bytech vykázal úsporu 1 °C, tj. 6% nákladů.

    Že je vytápění tepelnými čerpadly drahé, je podle mě naprostý nesmysl, neboť za 4 roky provozu jsme nákladově na úrovni dřívějšího topení hnědým uhlím a doposud jsme záložní elektrokotel nikdy nepotřebovali.
    Správně je v článku uvedeno, že v zimě soláry dodávají tepelným čerpadlům minimum elektřiny nebo vůbec žádnou.

    Fotovoltaika je pro pohon TČ provozně zbytečný krám na úvěr, o který se musí celý rok někdo starat a provozovat ho za nemalé peníze (sledování chodu, údržba, opravy, revize, rozúčtování, vyúčtování atd…), nehledě na riziko požáru. Přetoky elektřiny nejsou povoleny.

    Domnívám se, že se článek asi snaží „strašit“ tím, jak jsou tepelná čerpadla provozně (nákladově) nevýhodná.
    Není to, alespoň v našem případě SVJ (21 bytů), pravda.

    Názor napsal Mirek, technik a nákladový kalkulant

    • Kr Králík

      Já si myslím, že projektanti to umí, to jen autor článku postavil na konstatování, že „tepelné čerpadlo má v zimě největší spotřebu a soláry nejmenší výkon“ , celý naprosto tendenční článek.

    • PB Petr Blažek

      Zapomněl jste zmínit cenu onoho vašeho projektu a kdo to zaplatil.
      Samozřejmě, že TČ lze naprojektovat na 100% výkonu, ale mimo pár dní v roce ( cca10-15) to nepotřebujete. Takže většinou je podstatně levnější namontovat menší TČ a zálohovat elektro nebo plynovým kotlem. Těch pár dní vás nezruinuje a zároveň máte nějakou zálohu když se TČ porouchá. Je to taky jenom stroj.

    • MK Milan Kašparpar

      Je pravda, že redaktor tendenčně útočí na TČ. Provozuji čerpadlo země-voda cca 6 roků a kdybych nechodil do sklepa čas od času na sedmej schod pro pivo, tak bych nevěděl,že čerpadlo mám. Topný faktor je určující číslo efektivity topné soustavy.
      TČ zdar. Milan Kašpar

      • Fr FrankH

        Autor článku píše o TČ obecně. V článku to sice není uvedeno, ale z pohledu realizace je TČ systému vzduch-voda většina, TČ země-voda je podstatně méně.
        TČ země-voda v porovnání s TČ vzduch-voda jsou jiný level, o tom žádná.
        Skutečností však zůstává, že TČ jako tepelný zdroj potřebuje pro svoji činnost el. energii a je irelevantní, zda bude ze sítě nebo z dieselového či benzínového agregátu …. a nejvíce el. energie spotřebuje v zimním období (vytápění v topné sezóně), po zbývající část roku k ohřevu TUV (pokud je k tomu TČ používáno).
        Chápu však, že pro méně chápavé zajisté mohl autor článku uvést, že se týká víceméně TČ systému vzduch-voda. Mám však za to, že většina čtenářů to pochopila i bez takového upřesnění.

    • Pe Petr

      Zdravím, musím se rozhodnout mezi TČ a kotlem na tuhá paliva. Nabídek na TČ je mnoho, nevím které vybrat, vlastním RD kostka, dvě patra, celkem 230 m² ,nezatepleny, nové okna. Podle vašeho příspěvku je možné sehnat TČ které by nemělo mít velkou spotřebu. Můžete mi ho prosím napsat a třeba ještě něco k tomu? Děkuji [email protected]

      • J. J.Š.Hájek

        Dobrý den, prvotnim rozhodnutím pro nákup tepelného čerpadla je systém získávání nízkopotenciální energie. Tady jednoznačně doporučuji systém země-voda nebo voda-voda. V prvním případě jde o realizaci potrubí položeného cca 120 cm do země které odnímá teplo z hloubky kde je teplota téměř konstantní. Ve druhém případě jde o minimálně dva vrty kde se buď z jednoho vrtu voda odčerpává pro potřeby tepelného čerpadla a do druhého se vrací a nebo se do těchto vrtu ponoří výměníky. Systém vzduch-voda , byť je nejlevnější , nedoporučuji pro účely vytápění ani ohřevu teplé vody. Zbytek výpočtů je už jenom o tepelných ztrátách domu. Pro vytápění tepelným čerpadlem doporučuji podlahové topení které je potřebuje nižší teplotu. Hájek

      • Ra Radim

        Počátek návrhu je jak teplou vodu na vytápění potřebujete. Tepelné čerpadlo je totiž nejlevnější a nejúspornější, když Vám stačí k vytápění nízkoteplotní voda do podlahového vytápění okolo těch 35 st C. Pokud máte radiátory, u nich potřebujete vodu 95 st C, která se průchodem radiátorů snížuje tak na 65 st C. To není obvykle tepelným čerpadlem dosažitelné a pokud snad ano, vyjde velmi draho. Dům můžete zateplit a potom by vám ve stejných radiátorech stačila k vytápění voda nějak 60 st C s teplotníspádem nějak 60/40 st C, to už je tepelným čerpadlem dosažitelné a taková čerpadla se vyrábějí. ale pořád jsou drahá. Nebo zrušíte radiátory, uděláte podlahové vytápění a současně uteplíte dům a potom můžete použít levné a úspornější tepelné čerpadlo. Ale financujete podlahové topení a uteplení. Vzduchové tepelné čerpadlo vzduch-voda je levnější a jednodušší, ale při teplotách pod nulou platíte víc za spotřebovanou elektřinu, protože při takových teplotách má nízký topný faktor. Tepelné čerpadlo beroucí teplo ze země je složitější, dražší a vyžaduje prostor nebo vodní zdroj, ale při teplotách pod nulou je efektivnější, spotřebuje méně elektřiny, protože díky teplotám v zemi si podržuje vyšší topný faktor.

        • Jo Josef

          No já nejsem odborník na TČ, jen pouhý uživatel, ale topím do radiátorů teplotním spádem 35 / 30 C a i v těchto mrazech máme doma 21C. Pravda, trochu jsem si s tím pohrál, některé radiátory trochu zvětšil atd. Ale kdybych měl topit na 45 – 50C, tak TČ spíše nepoužiju. Moje TČ umí 55C, ale to je dobrý tak na teplou vodu do boileru.

      • Sa Saťák

        Takže v první řadě dům zateplete, hlavně střechu, tou totiž utíká nejvíc tepla. Protože topit pánubohu do oken je drahé s každým systémem. Dále je důležité, jaký způsob vytápění máte teď – pokud máte ještě původní litinové radiátory a trubky o velkém průměru, je opravdu nejvhodnější kvalitní kotel na tuhá paliva.
        TČ má, stejně, jako kondenzační plynový kotel, největší ucinnost při nízké teplotě topné vody, proto je ideální do podlahových systémů.
        Pozor také na hednu věc, spousta lidí honí účinost, ale zapomínají do konečných výpočtů kalkulovat cenu TČ, což je mnohdy raketa. Takže se tady předhánějí v nízkých platbách, ale už neřeknou, že za něj dali 350 tisíc. Což při životnosti deseti, možná patnácti let, neni nezanedbatelná položka. Zejména když se dají pořídit systémy za třetinovou cenu, pouze s o něco nižší účinností a méně sofistikovaným vzhledem a ovládáním.

    • Mi Michal

      To je blábol:
      – pohádku o izolaci nanopiko nástřikem si nechte pro malé děti
      – v zimě TC klesá účinnost, aby fungovalo bez elektrokotle, muselo by se šíleně předimenzovat
      – solár v zimě opravdu pokryje tak 10-20% nákladů na topení. Ale přebytek z léta lze převést na zimu přes virtuální baterii u dodavatele …

  3. No Novák

    Nesouhlasím s autorem článku. Kvalitní tepelné čerpadlo, které je dobře nadimenzovane na tepelnou ztrátu domu, nepotřebuje bivalenci v podobě plynového kotle. Tc funguje jako primární druh vytápění do 20kw výkonu. Spotřeba by neměla přesáhnout 10mWh ročně.

    • Fr FrankH

      No, tak s těmi 10 mWh (miliwatthodin) ročně jste skutečně pobavil …

    • Sa Saťák

      Většina tepelných čerpadel má vestavěnou spirálu, kterou v mrazech dotápí vodu, aby TČ nejelo naplno. Tak to prostě je.

  4. JK Jiří Krása

    Jo když někdo studuje humanitní vědy místo technických, tak ho snadno napálí.

  5. Vl Vladimír

    Autor žije v nějaké zemi zaslíbené – ať si prostuduje ceny na cez.cz. Elektřina 6050Kč/MWh, plyn 3025Kč/MWh. článek by si měli přečíst zelení „odborníci“ v EU, vydávající nesmyslné zákazy a příkazy.

  6. Jo Josef

    Pokud se vezme hledisko vynaložená námaha na topení x cena nebo hledisko cena x výkon, vychází dlouhodobě tepelné čerpadlo nejlépe. Není pravda, že vyžaduje opravu nebo servis. Máme čerpadlo Stiebel, pracuje už 15 let bez závad, je velice spolehlivé.
    Fotovoltaické panely jsou v našich klimatických podmínkách, jak se v článku správně uvádí, hloupost. Největší spotřeba elektřiny je na topení, tedy v zimě. V tomto období panely dodávají minimum el. energie. Naopak v létě je jejich dodávka v běžné domácnosti nevyužitelná.

  7. To Tomáš

    Jedna věc jsou příliš optimistické články kolem FVE a TC, ale tento článek je zase druhý extrém. Zákla u obou věcí je dobrý projekt a správná dimenzace obou systémů, tak aby byla pro zákazníka co nejefektivnější. Mám FVE a TC od roku 2008 u našeho RD o ploše 200 m2 (izolace stěny 20 cm, krov 25 cm), takže dnes už mám celkem jasnou představu, jak moc se oba systémy vyplatí. Přesto, že před lety byly nižší náklady na energie, investice do obou systémů se nám vrátila na konci roku 2016, v současné době jsme minimálně 200 tisíc v plusu oproti tomu, kdybych topil plynem či elektrokotlem. Roční spotřeba elektrické energie na dům, kde se topí a vaří elektřinou, je mezi 6-6,5 MWh. V loňském roce 6,1 MWh, na samotné TC padlo v roce 2023 1,65 MWh elektrické energie (byla teplá zima), jestli je to moc nebo málo, ať si spočítá každý sám. Díky tomu že velkou část elektrické energie využiji z FVE, a el. energii přikupuji jen v zimě, a v létě naopak prodávám přebytky, za prosinec či leden zaplatím maximálně kolem 3-4 tisíc za energii, od března do října naopak platí dodavatel el. energie mě. V celoročním vyúčtování se pak pohybuji kolem +- několika stokorun.

  8. Pa Pavel

    Zdravím pane Mirku.
    Pokud jste nákladový kalkulant tak si jistě dokážete spočítat o kolik je investice do TČ dražší pokud systém “ správně naddimenzuji”, nebo zvolím rozumně bod bivalence. Pokud je zvolen někde v oblasti -7 až -9 st.C (podle oblasti instalace) je potřeba “přímotopu” někde okolo 1-2% celkové spotřeby. Je potřeba si i uvědomit že vyšší nominální výkon TČ vede často k nutnosti zvyšovat objem vody v systému (třeba nějakými nádržemi) a tím i k dalším investicím. Druhou věcí- a opět finanční- je otázka celkové investice do TČ v porovnání třeba s plynem a servisní náklady na provoz po dobu životnosti – tady opět plyn asi vyhrává…
    Jinak s Vámi souhlasím že EVI je skvělá věc kterou už dnes většina “slušných” výrobců používá. Ono v rámci přechodu na chladivo R32 je pro vyšší teploty na výstupu z kompresoru skoro nutností.
    Máte pravdu že TČ jako zdroj tepla není špatný. Co je ale špatně je obrovské množství zcela nekorektních a špatně navržených instalací- ani tak ne od projektantů ( ostatně velmi často ani žádný projekt neexistuje), jako od montérů TČ. Samozřejmě se najdou i špatné příklady, ale zrovna v článku zmiňovaný ing. Jiří Petlach patří mezi ty nejlepší co u nás v oboru techniky prostředí jsou…

  9. Ma Martins

    Alternativu tedy doporučuje pan Ginter jakou? Co třeba když plyn nemají lidé vůbec zavedený, nebo ho kvůli možným problémům vůbec nechtějí? Osobně mám TČ pět let a nebýt bezdůvodného navýšení ceny elektřiny na 6 Kč tak to topí za pár tisíc ročně.

  10. JH Jiří Hrádekkk

    Ano, některé projekty s TČ jsou nesmyslné a pak jsou zákazníci rozčarovaní. Dalším nesmyslem je nesmyslná pokřivená reklama, dotačně podporovaná v podobě předimenzovaných fotovoltaik, kdy si zákazníci myslí, že tu cca třetinu nákladů el.energie pokryje FV systém. Na druhou stranu jsou i dobře navhnuté systémy, kde TČ je úsporou. Pak je na zvážení, jestli je nedoplnit nepředimenzovaným FV systémem a vodu řešit FT systémem a tím šetřit TČ motohodiny a tím mu prodloužit životnost.

  11. Ra Radek

    Redaktor je zřejmě odborník.
    Další článek o TČ, který je zcela mimo.
    Dobře naprojektovaný topný systém s TČ zvládne jakoukoliv českou zimu bez jakéhokoliv dotápění elektrokotlem nebo plynem. Vždy je topení TČ výhodnější než přímotopy, a s velkou pravděpodobností i levnější než topení plynem.
    Porovnávat cenu plynu a elektřiny je holý nesmysl a autor článku asi nechápe co topný faktor TČ. Pokud je například poměr ceny plyn:elektr 1:2 a topný faktor TČ je 3, tak TČ topí levněji než plynový kotel.
    Tyto články které odrazují od TČ se nějak v poslední době nějak množí. Že by na objednávku dodavatelů plynu a plynových spotřebičů? Že autor neví o čem píše je zřejmé.

    • Pa PavelM

      Pomer ceny plyn : elektrina je 1:3. Plyn 2k kc / MWh, elektrina 6k kc / MWh.

  12. ZP Zbyněk Poisl

    Ono bude ještě mnohem hůř, až montážní firmy přestanou vydělávat a v tichosti zkrachují, aby nemusely držet záruky.

  13. Pe Petr

    7 let mam v novem dome TC vzduch-voda. Spotreba el. celeho baraku (200m2) mezi 7-8MWh rocne. Donedavna 24tis Kc/rok za elektrinu kdyz byla levna. Doma prijemne teplo. Jednou rocne vycisteni za 2 tisice, jinak o nem nevim. Venku je vetrak, kterej je z blizka slyset, hlavne v zime kdy naji vsichni zavrena okna – nikomu okolo to nevadi, nikdo o tom prakticky nevi.
    A pred rokem jsem poridil fotovoltaiku, ktera vyrobi cca to co za rok spotrebuju. Na podzim a na jare TC jede povetsinou na energii z fotovoltaiky. V lete mam teplou vodu jen z toho. Jen prosinec-unor beru vic ze site, cca 700-1000kwh za mesic. Ucet za elektrinu ted vychazi 15tis/rok.

    • Pa PavelM

      Pri 7 MWh za rok se oproti plynu nevyplati ani provoz, nerku-li aby se brutalni investice vratila. 6000 kc /MWh * 7 > 2000 kc /MWh *14.

    • Ji Jiří

      Milý Petře , mám 10 let starý a kvalitně zateplený RD s vytápěnou plochou 200 m2 (podlah.topení) . Topím elektrokotlem za 22 000. Spotřeba EE na vytápění je 4-5 MWh ročně. Vy jste musel investovat nejméně 500000 až 600000 Kč do Vašich slavných technologií . Já dám za 10 let dalších 22 000 Kč na nový el. kotel. A co uděláte po 20 letech Vy ? Opět vysolíte dalších 600000 Zde vedené diskuse mě rozesmívají. Proboha lidi , víte co to jsou vstupní investice ?

  14. Da Dan

    Plně s Vámi souhlasím. Jak s TČ tak se solárem.
    TČ poběží bez potřeby bivalentního zdroje (elektrokotle) do vypařovací teploty chladiva, což u R32 je cca -20. Jestli má při 0 st C účinnost COP 2,8 , při +5 COP 3,5 , tzn. 3,5x nižší spotřebu energie nez je jeho výkon, tak myslím není co řešit. A to jsou právě teploty, které jsou po většinu zimy. Tuhle píší články pisálci, kteří se odkazují na inženýry. To, že píší nesmysly a dělají lidem guláš v hlavě, jim jak vidíme nevadí.
    Napsal technik TČ, chlaďař.

  15. Pe Petr

    Vše na elektřinu bude do budoucna nevýhodné. Elektřiny bude stále míň a bude stále dražší. Topit dřevem nebo plynem a auto na LPG.

    • Mi Michal

      Pokud včas zainvestujdme do JE , nebudete mít pravdu. A auto kdyžtak na CNG (optimálně CNG hybrid).

    • J. J.Š.Hájek

      Elektřiny není a nebude méně, ale bude stoupat stálá složka platby oproti proměnné…

  16. An Anonym

    Pane Mirku, tepelné čerpadlo vám vychází výhodně jen proto, protože máte sazbu elektřiny „tepelné čerpadlo“ a tedy za Kwh platíte méně, než většina domácností, které tuto sazbu nemají. Při jiné sazbě byste jak se u nás říká „splakal nad výdělkem“.

    • PD Pavel Doubek

      Sazba na tepelné čerpadlo si další zvýhodněné sazby již neexistují. Pro všechny je jen jedna cena za 1kWh bez rozdílu, k čemu elektřinu využíváte, bohužel…

  17. J. J.Š.Hájek

    Vážený pane Mirku,
    ve vašem příspěvku lze souhlasit pouze s tím že tepelná čerpadla NIBE jsou kvalitní.
    – nanonástřik nemůže být ekvivalentem obvykle 14 cm polystyrenu, výrazně nižší cena je ale vykoupena tím že jsou výrazně nižší úspory
    – za současných cen fotovoltaických panelů bych úplně netvrdil že FVE je krám na nic, pokud jste si nevšiml tak výrazně podražila sazba D57d pro tepelná čerpadla, což mění ekonomický pohled na využití FVE pro TČ
    – jestliže máte systém vzduch-voda tak lžete, pokud tvrdíte, že jste nikdy nepotřebovali bivalentní elektrokotel
    – tvrzení, že tepelná energie z tepelného čerpadla vás vyjde jako topení hnědým uhlím je další nesmysl.
    A to jste ani nezmínil, že jste museli zvětšit otopné plochy radiátorů protože teplota topné vody z tepelného čerpadla nedosahuje takových hodnot jako z plynového kotle nebo ze sítí dálkového vytápění.
    S pozdravem J.Š.Hájek

    • Ju Julie

      Souhlasím s Vašimi technickými názory. Pokud si u nás „někdo hraje“ s cenami elektřiny takovýmto způsobem, jak to dělá je nesmyslné vázat se na tento zdroj. Ti co hodně vydělávají potřebují ještě více, majitelé TČ jim tuto prosperitu zajistí. Je zaručeno, že když si lidé TČ za nemalé peníze koupí, od tohoto zdroje jen tak neodejdou. Opomenuli jste otázku servisu, ten je u TČ téměř nedostupný.

  18. St Standa

    Aktuálně čena elektřiny EON 7,75 Kč komplet. Cena TČ 260000 Kč. kdo si takovou zrůdnost koupí?

      • Ig Igor

        vtipálek 🙂 asi jste si spletl sloupeček pro vyučtování . Přičtěte si ještě distribuci k té poloviční sazbě a DPH 🙂

  19. To Tom

    No masáž tady předvádíte vy. Už z prvních řádků je zřejmé, že nejde o seriózní nezaujatý článek.

  20. Hu Hubert

    TVL, oni Vam za ten clanek dali nejake penize ?
    Vychodisko nenabizite zadne. Zapominate na zakladni fakt, ze nejvetsi uspory se dosahne prave globalnim oteplovanim, kdy se snizuje potreba tepla. My zde nemuzeme za to, ze morske a jine narody se neumerne premozili a reseni se kazdy boji. Optimalni stav pro planetu povazuji okolo 3,5 miliard obyvatel misto soucasnych 7 miliard. I potreba energii, automobilu a obydli klesnou na prijatelnou uroven, i ryb v oceanech bude pak vice.

    • Fe Ferda

      Takže vy nabízíte východisko? Počkat si v hybernaci cca 200 let a pak vylézt s javorovým listem do světa? Si spad z višně

  21. KK Karel Kalanský

    Kdo se nechal napálit se neprizna. Šťastné splátky za energie a vyhozené statisíce na prkno firmám. Jo, šťastnou ruku při shánění servisu.

  22. IC Ivo Celjak

    Přátelé TČ a FVE prosím posuzujte podle toho kolik CO2 nevypustíte, když netopíte plynem (nedejbože uhlím). Pokud byste museli platit emisní povolenky z RD za emise CO2, tak jsou úvahy o volbě TČ zcela jinde (TČ zvítězí). Nebuďte sobci a myslete také na své děti a vnoučata a ne jen na topné faktory a počty, kolik peněz ušetříte, nebo neušetříte.

    • Li Libor

      Emisni povolenky platime v cene elektriny a kazdeho kousku zbozi.Narody,ktere skodi planete nejvic ani netusi co je to emisni povolenka,ktera vlastne nic neresi ,jen umoznuje urcitym skupinam pohadkove bohatnout.

  23. Va Vašek

    Topil jsem plynem a nechal jsem si ho v záloze, protože moje letité čerpadlo topí jen do 14 stupňů pod nulou. Dnes až do dvaceti a i více! To psal ten, kdo žádné TČ NEMÁ-JAKO ŘÍKAT, ŽE TČ je dražší než plyn je úplná hovadina! Mám TČ TEDY UŽ 23 LET a jsem nadmíru spokojen A TO TA DNEŠNÍ UŽ ZASE MAJÍ LEPŠÍ VÝKON. Musí však být od solidní firmy a dobře všechno propočítané. Samozřejmě každý rok zavolám technika na kontrolu! Mám TČ Accond.

    • Ka Karel

      42,7% el.energie, se v ČR vyrábí z uhlí. Na zadní straně Vašeho vyúčtování také najde údaj, kolik CO², obnáší výroba 1MWhod. a to samozřejměi po započtení fotovoltajek.
      Ekologie TČ je stejný – promiňte blábol, jako třeba „ekologie“ elektro aut. Bohužel

  24. Mi MiroslavK

    Z komentářů je vidět , že zelená ideologická masáž funguje naprosto dokonale .
    Nebýt dotací , nikdo by po nějakém TČ,FVE apod. ani nevzdechl .
    Jsem strašně rád , že mohu zeleným fanatikům přispět ze svých daní a plateb na jejich hloupost .

    • Or Ornyl

      Článek je silně zavádějící, mnoho lidí si pořídilo tepelné čerpadlo bez dotace a mohli si ponechat i krbová kamna na dřevo.

  25. Sa Saťák

    Zásadní je nejprve investovat prostředky do pořádného zateplení objektu. To jsou investice, které se velmi rychle vrátí. Až potom je možné uvažovat o zdroji vytápění. Při tom se musí brát ohled na způsob vytápění, protože topit do starých litinových radiátorů s ocelovými trubkami o velkém průměru není dobré ani pro TČ, ani pro plynový kondenzační kotel. Takže zase rekonstrukce topného systému.
    Z tohoto důvodu je potřeba udělat celkovou kalkulaci změn všech technologií a prací a nechat si spočítat cenovou návratnost s ohledem na životnost systému.
    Někdo tady zpochybňoval ve článku uvedenou skutečnost, že TČ spotřebovává elektrickou energii v zimě, zatímco FV ji vyrábí hlavně na jaře a v létě. Tak to prostě je. Čtyři měsíce v roce jede FV na +- 15%, pokud tu někdo píše, jaké má i v zimě přetoky, tak lže.
    A samozřejmě jsou tu ti, kteří si FV pořizovali před lety za výrazně jiných výkupních cen. Takže když jim stát vyplácí 11Kč za kW, je to jiné, než 3Kč za kW.

  26. Ka Karel

    Mě se velmi osvědčila klimatizace + plynový kotel.
    Při současných teplotách pod nulou, kterých je ale během roku pomálu, topím v RD – dřevostavba, plynem, jinak klimou.
    Spotřeba klimatizace za celý loňský rok 2023, vč. chlazení v létě byla, 811,16kw + cca 20tis.Kč/rok plyn, vč. vaření a ohřevu teplé vody. Pořizovací cena klimy ale pouze +- 30tis.!
    Za minimální náklady, maximální úspora i bez dotací. O TČ, tak vzhledem k jeho ceně, vůbec neuvažuji.

  27. MI MIlda

    Mám TČ + FV, přitápím si dřevem v krbu a jsem naprosto vysmátej. Zálohy na el. 2500 Kč a končím pravidelně s přeplatkem. Když k tomu připočítám vodné a stočné, tak mám náklady na barák (5 lidí + pes a zalévání zahrady) max 3500 Kč měsíčně. Kdo má tohle v nájmu?

  28. Li Libor

    Autor clanku mi nepripada uplne mimo.Poukazuje predevsim na nesmyslne kalkulace,kdy by vam FVE mela uzivit TC. Dale poukazuje na to,ze porizeni takove technologie z dotaci neni zadarmo.Vsichni to zaplatime v danich a v regulovane slozce ceny elektriny.Mimochodem -u mne pred porizenim FVE spotreba 8Mwh,po zprovozneni 3,5Mwh el.energie rocne.TC uz mi nedava ekonomicky smysl.El.kotel je ve srovnani s TC nesmrtelny a jako bonus nemusim resit vypadky proudu.PS.Cezu ani nikomu jinemu svoji elektrinu pod cenou neprodavam-ciste z principu.

  29. pa pavel

    Autor článku je opravdu velký odborník. Kombinace TČ+FVE mi snížila platby za elektřinu o 3/4. Pokud chce lidi stresovat, tak se mu to asi podařilo. Pouze, lidi zase váhají do toho jít, a až se budou muset rozhodnout, zaplatí ve stresu mnohem více, protože bude přetlak jako loni.

  30. Ja Jan

    Dobrý den.
    Přidám také komentář pro odpůrce a popírače výhod TČ..
    Jedno TČ mám vzduch/voda do podlahy a jeno TČ (tedy klimatizaci) mám vzduch/vzduch. Za mrazivých nocí a dní kterých moc není je průměrní spotřeba na topení celého domu 20-30kW. Nemyslím si že je to příliš. Nevyužil jsem žádné pochybné dotace atd…. A teplo je bez nepořádku. I při ceně vládního stropu nás to nezrujnovalo. Tyto články které popisují jak jsou tepelná čerpadla špatná a že jste naletěli jsou super čtení…….

  31. Lu Lukáš

    Zdravím,

    mám tepelné čerpadlo Nibe země/voda 6kw s plošnými kolektory + rekuperaci také Nibe a nemůžu si to vynachválit. Topím do podlahového topení, kdy i v dnech, kdy je v noci -10°C neohřívá vodu v podlaze na více jak 26°C a v domě příjemných 22°C. Topení se řídí podle venkovní teploty a topné křivky. O nic se nestarám. Jsme čtyřčlenná rodina s dvěma malými dětmi s ženou na mateřské a nedovedu si představit, že bychom řešili ještě každý den topení. Máme podlahovou plochu 193m2, bazén, vše na elektřinu a roční spotřeba 5,8 MWH.

    Lide, co topí tuhými palivy by měli k cenám za palivo také započítat čas promarněný topením a kdyby si ho ocenili i na pouhých 100Kč/hod, tak je to nejdražší topení + častější malování, řezání, čištění komínu, revize …

    Já mám čerpadlo 3 roky, ale nestálo mě na údržbě ani korunu + mám díky čerpadlu dvoutarif d57 a mám tak levnější všechnu elektřinu.

    Já bych neměnil.

  32. Zdirad Žák

    Teplo zadarmo? To je jako „nechci slevu zadarm. Existuje totižněco jako 2.zákon termodynamiky, který říká, že nelze převést teplo z chladnějšíjo tělesa na tepleší bez vynaložení odpovídajícího množství práce. Jinými slovy: nemůžete z TČ dostat více, než kolik do něho vložíte. Je jen otázka účinnosti kolik procent z vynaložené enerhie získáte zpět

  33. PC Pavel C

    TČ je vlastně vytápění elektřinou, maximálně 1/3 elektřiny se ušetří oproti topení elektrokotlem. TČ je jeden z nejdražších způsobů vytápění.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB