Plynové kotle čeká útlum. EU preferuje tepelná čerpadla

Analýza
Ačkoli je zemní plyn pohodlným a – přestože jde o fosilní palivo – poměrně ekologickým zdrojem energie, vedou se diskuse o jeho omezení. Je to dáno současnými geopolitickými událostmi a také postupným odklonem od fosilních paliv.
Plynové kotle čeká útlum. Pokud lidé plánují rekonstrukci topení, měli by se záměry EU počítat a volit dostatečně úsporný a efektivní zdroj tepla, který v budoucnosti nečeká žádné omezení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Je proto velmi pravděpodobné, že plynové kotle čeká podobný osud jako kotle na uhlí, tedy omezení jejich prodeje a přechod domácností na úspornější zdroje tepla, jako jsou třeba tepelná čerpadla. A to už poměrně brzy.

Válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize názorně ukázala naši závislost na zemním plynu, jehož cena v minulých letech vyletěla strmě vzhůru. Ceny energií se sice časem postupně stabilizovaly, v Evropské unii ale nekončí diskuse o zlepšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Jedním z výstupů této diskuse je úplný zákaz používání zemního plynu pro vytápění do roku 2040.

Tyto změny se nevyhnou ani České republice a prodej běžných plynových kotlů by měl během pár let skončit. Evropská unie plánuje zákaz uvádět na trh samostatné plynové kotle, elektrokotle a kotle na kapalná paliva. Povoleny budou jen zdroje tepla se sezónní účinností 115 procent.

PSALI JSME:
Brusel chystá další nesmyslný diktát: Zákaz plynových kotlů

Té mohou dosáhnout pouze nově definovaná hybridní zařízení, tedy třeba kompaktní sestava elektrokotle a tepelného čerpadla. Zákaz uvádět na trh plynové a elektrické kotle začne platit od 1. 9. 2029. Přípustné budou pouze jejich varianty integrované do některého z typů hybridních zdrojů.

Cílem těchto legislativních úprav je postupný přechod domácností na vytápění zdroji tepla se zmíněnou sezónní účinností minimálně 115 procent. Tomu již jinak velmi účinné kondenzační kotle nemohou vyhovět, zato tepelné čerpadlo ano.

Obecně platí, že tepelné čerpadlo má třísetprocentní až pětisetprocentní účinnost. To znamená, že z jedné kilowatthodiny elektřiny vyrobí minimálně tři kilowatthodiny tepla. Se započtením koeficientu, který zohledňuje účinnost výroby a distribuce elektřiny, reálná účinnost tepelných čerpadel činí od 125 do více než 200 procent.

PSALI JSME:
Energetický paradox – boom tepelných čerpadel se domácnostem vrací jako bumerang

Výhodou jsou také nízké emise CO2, obzvlášť pokud domácnost využije pro napájení tepelného čerpadla tzv. zelenou elektřinu. Plynové kotle tak zřejmě potká stejný osud jako kotle na uhlí. To znamená postupný odklon od nich a přechod domácností k novým technologiím vytápění.

Staré kotle na uhlí 1. a 2. emisní třídy už nebude možné od září 2024 používat a od ledna už bude možné koupit pouze nízkoemisní kotle na tuhá paliva. Odborníci tyto snahy Evropské unie někdy kritizují a poukazují hlavně na velkou finanční zátěž, která bude s přechodem na nový zdroj tepla spojená.

Je pravda, že tepelné čerpadlo představuje ve srovnání s běžným plynovým kotlem větší finanční investici. Ta se ale rychle vrátí díky jeho úspornému provozu. S financováním lidem navíc pomáhají dotační programy.

PSALI JSME:
Jste chudí? Stát vám zaplatí skoro celý nový kotel na vytápění

Nízkopříjmové domácnosti mohou využít Kotlíkové dotace, běžným domácnostem je pak určena Nová zelená úsporám. Je také možné, že stát a Evropská unie připraví i další dotační programy pro podporu přechodu domácností na ekologické zdroje tepla.

Zákaz by rovněž mohl omezit možnosti opravy stávajících kotlů, což by mohlo mít dopad na majitele nemovitostí v případě poruchy a vést k nákladné výměně celého topného systému. Zřejmě nás nečeká nějaký překotný odklon od používání plynových kotlů, jak může být někdy nepřesně interpretováno.

Na výměnu zdroje tepla zbývá ještě poměrně dost času. Pokud ale lidé plánují rekonstrukci topení, měli by se záměry EU počítat a volit dostatečně úsporný a efektivní zdroj tepla, který v budoucnosti nečeká žádné omezení.

Autor je technický ředitel společnosti Acond
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Teplo skoro zdarma. Před nesmysly u čerpadel varovali inženýři už loni

Zavřít reklamu ×
  1. Autor článku tech. ředitel firmy na telepná čerpadla? Tak to je mazac článek 🙂 Tepené čerpadlo si může dat jen člověk s novostavbou, nebo uplněj blázen

  2. Nač jsme vlastně v 89 roce měnili režim, když nám tu opět určuje jak máme žít další banda šílených ideologů, kteří chtějí poroučet větru a dešti.

    • Presne tak. Prijde mi ze cela EU je prevleceny komunismus. – diktat Bruselu. Ostatni staty na to kaslou a my to tady zachranime. Hlavne by mne zajimalo kde chteji brat tu elektriku. Je videt ze jsou to tupouni kteri nemaji predstavu jak obrovska zatez na elektrarny a prenosovou soustavu by to byla. Pokud spadne teplota hluboko pod nulu, tak tepelny cerpadlo je jako elektrokotel, nepracuje efektivne. A to chteji jeste elektromobily. Kdyby tak topil kazdy a mel i elektromobil, tak to nynejsi elektrarny ani draty neutahnou. Ale nad tim nepremysli..

  3. Mě žádný kotle nezajímají a zajímat nebudou .Celou dobu topím v kamnech dřevem a topit budu dál.

  4. Autor článku nemá pravdu. Není to ani 2 roky , co naše vláda preferovala kondenzační kotle a dávala na ně dotace. Ani ne za rok je vše jinak. Ať si pisatel představí vesnici , kde jsou jen tepelná čerpadla. Hluk a vítr , i když nefouká a to nepíšu o bytovkách . Celé dny vám v zimě budou hučet ventilátory . tepelná čerpadla nejdou dát všude , A konec výroby neznamená , že se nebude plynem topit ještě hodně dlouho

  5. Po r. 89 jsou obyčejní lidé vedeni do pastí. Podle toho to vše tak je. Je to hnus “ velebnosti „. Plyn nebudu rušit , blbá čerpadla si nechte. Za 20 let bude po EU.

  6. Vedení EU se zbláznilo a tyto špatné rozhodnutí povedou ke konci tohoto pošahaného spolku! Zemního plynu je ještě na 300 let a je zbytečné končit s tímto čistým palivem. Spíš bych ještě předělal kamiony na zemní plyn….

  7. Německo zrušilo atomovky a ruší uhelné a staví nové paroplynové elektrárny na stabilizaci elektrické soustavy.
    Asi chlapci dostali strach, aby nebylo málo plynu. Tak nám ho zakážou.

  8. Jak je vidět, pan „ředitel“ si tady z toho dělá pěkný reklamní byznys pro svoji firmu. Jinak je to jen snůžka blábolů.

  9. Plynové kotle čeká v ČR v nejbližších 5-10 letech velký boom. Po smrti Putina a stažení svoloče budeme ze zbytku Ruska zase odebírat 1/3 plynu za hubičku. Plyn jako ekologické palivo nahradí staré kotle, protože kondenzační kotel je levnější než pseudo tepelná čerpadla. Po roce 2050 bude plyn ustupovat, ale fejkové klima-krabičky už v té době budou v propadlišti dějin. Zemní tepelná čerpadla smysl mají.

  10. Jak to bude v bytovkách,kde každá domácnost má svůj plynový kotel na topení a TUV? Zrovna před chvilkou jsem četla že paní má tepelné čerpadlo které ji denně stojí 600 Kč a mrzne.

  11. Mám 75 let a za sebe a za své potomky tady prohlašuji, že mi celá dnešní zdeformovaná EU může políbit…..

  12. A proč nikdo nepřidá do srovnaní klimatizaci jako alternativní možnost topení s malými pořizovacími náklady , pořízení je několika násobně levnější , taktéž je to princip ten samý jak neustále protlačované tepelné čerpadlo , ale je to vzduch vzduch , tudíž nemusí ohřívat vodu , kde u klasických topných systémech potřebujete dosáhnout teploty vody nad 60 stupňů , což u tepelného čerpadla je takřka nemožné , a navíc v létě chladí , že by problém byl , že je právě násobně levnější než tepelná čerpadla za sta tisíce ,na kterých by nebyl takový zisk a navíc šikovný člověk si je nainstaluje sám? Mám plynový kondenzační kotel a po roku srovnávání mužů říct , že při používání klimatizace v zimě na topení , je oproti kondenzačnímu kotlu , až o třetinu provoz levnější do minus 5 stupňů , pod mínus 5 topení mezí sebou kombinuji dle aktuální venkovní teploty přes mobilní aplikace v telefonu i na dálku , a hlavně i u druhých tepelných čerpadlech , klesá účinnost přímo úměrně s ohledem na aktuální venkovní teplotu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB