Mít euro je dobrá věc, myslí si většina Evropanů, která s ním platí

Výrazná většina obyvatel v zemích, kde se platí eurem, je přesvědčená o tom, že jednotná evropská měna je dobrá věc. Ukazují to průzkumy Eurobarometru, které si redakce FAEI.cz prostudovala. A platí to i pro zatím poslední zjištění, které bylo zveřejněno před pár měsíci. Naopak v Česku převládají odpůrci nad příznivci eura.
Obyvatelé zemí eurozóny jsou s jednotnou měnou spokojeni, v Česku to je přesně naopak. Ilustrační foto: Pixabay.com

V emociální debatě o tom, jestli má Česko přijmout euro, kterou vyvolal prezident Petr Pavel, se zapomíná na jeden významný názor: Co na jednotnou evropskou měnu říkají obyvatelé zemí, kde se s ní už platí.

Z pohledu České republiky, kde je většina obyvatel proti zavedení eura, je to až překvapující zjištění: Významná většina Evropanů totiž dlouhodobě říká, že „mít euro je dobrá věc“. Sousední Slováci v tomto ohledu patří v zemích eurozóny dokonce ke špičce spokojených uživatelů měny.

Prospěšné pro EU i pro nás

Podle posledního průzkumu Eurobarometru z loňského podzimu si téměř osm z deseti respondentů v eurozóně myslí, že mít euro je pro Evropskou unii prospěšné. Konkrétně to je 79 procent občanů, zatímco 14 procent je přesvědčeno o opaku.

Samozřejmě existují rozdíly mezi jednotlivými státy, takže například v Litvě si to myslí „pouze“ 70 procent obyvatel. Ovšem na Slovensku souhlasilo s tvrzením „euro je dobrá věc pro EU“ na 90 procent oslovených lidí.

Další bod výzkumu Eurobarometru se týkal toho, jak je přínosné euro pro zemi, kde daní občané žijí. Ukázalo se, že tento názor zastává přibližně sedm z deseti dotázaných (69 %), zatímco 22 procent se domnívá, že evropská měna přináší více záporů. I v tomto případě platí, že jde o dlouhodobý trend.

Spokojení jsou rovněž Slováci. Na otázku, jestli je „euro dobrá věc pro vlastní“ zemi, odpovědělo kladně 84 procent dotázaných. Kladný vztah Slováků k euru potvrzují i jiné průzkumy. Když si v roce 2019 připomínala země deset let od přistoupení k jednotné evropské měně, podle až 80 procent by se podle průzkumu společnosti TopForex ke koruně už nevrátilo.

Češi proti euru

V příkrém rozporu k těmto výsledkům Eurorobarometru v zemích eurozóny je většinový názor obyvatel České republiky. Podle loňského průzkumu, jehož výsledky zveřejnila v létě agentura Bloomberg, je proti euru 54 procent Čechů.

Ještě větší nepoměr ukázalo šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které se ptalo českých občanů na názor o eur loni na jaře.

„V české společnosti stále přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura,“ konstatovalo centrum. Konkrétně s přijetím jednotné evropské měny nesouhlasí téměř tři čtvrtiny (73 %) obyvatel, pro přijetí eura je necelá čtvrtina (22 %) českých občanů.

„V dlouhodobějším srovnání je patrné, že negativní postoj k euru poprvé výrazněji převážil v roce 2010. Od roku 2011 se nesouhlas se zavedením eura pohybuje okolo úrovně tří čtvrtin. Naopak souhlas se již od roku 2011 pohybuje kolem úrovně jedné pětiny,“ uvedli autoři průzkumu.

Dodali, že podpora eura klesá s rostoucím věkem a naopak roste s rostoucím stupněm dosaženého vzdělání. „Mezi zastánce přijetí eura se častěji řadí muži, studenti, vedoucí zaměstnanci a voliči vládních stran, proti jsou pak ve zvýšené míře důchodci, pracovníci v nekvalifikovaných dělnických profesích a voliči ANO, KSČM a SPD,“ konstatuje se v průzkumu CVVM.

Zajímavé je i srovnání s výrazně staršími průzkumy. Podle Eurobarometru z listopadu 2017 téměř tři čtvrtiny Čechů (73 %) vyjádřily svůj nesouhlas s eurem jakožto jedinou měnou Evropské unie a v dubnu 2018 se pro adopci eura v dalším průzkumu vyjádřila pouze třetina Čechů, naopak dvě třetiny byly proti. Jinými slovy, příznivců eura v Česku ročně přibývají zhruba dvě procenta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. JA Jaroslav Adámek

  Dobrý den, je zajimave, jak se snazi ti z horniho udoli posledni dobou, pres media a ruzne pseudo ekonomicke kazatele podprahove podsouvat prostym obcanum,, vyhody zavedeni Eura,,!! Muzu ujistit, ze zavedeni Eura pripravi normalni obcany pri konverzi z Kc min o 20%uspor, zdrazi se veskere komodity a prijdeme svym zpusobem o narodni suverenitu!! Zavedeni Eura bude pouze vyhovovat vyvoznim korporacim a zapadnim majitelum kdysi naseho prumyslu!!! Konec, tecka, nashle 🤕🤕🤕😢👎🤔😂😝

  • lu lubajs

   Bruselské Hydře dochází prachy na sanaci krachujících jižních států, tak hydra zaúkolovala u nás svoje loutky v čele s Fialou na zavedení eura v ČR aby byl další plátce do Eurovalu. Chudí Slováci zachraňovali Řecko, kde byla mnohem větší životní úroveň než na Slovensku, no a my budem zachraňovat počítám Itálii pokud se těm Fialovým šmejdům podaří zavést u nás euro.

 2. Pe Petr

  Euro je výhodné leda pro Řecko,Španělsko a Itálii za které budeme v případě přijetí této pofidérní měny platit jejich dluhy!!! Jsme nejmíň zadlužení v celé Evropě tak nás chtějí podojit!!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB