
Dvojka na trhu s elektronikou CZC poskytla také redakci FAEI.cz výsledky své analýzy, kterou mapovala, co a za kolik nakupují Češi svým dětem právě okolo začátku nového školního roku. Školní nákupní horečka přitom začíná okolo poloviny srpna a pokračuje ještě dva týdny v září.
Rodiče obvykle pořizují svým dětem chytrý mobilní telefon střední třídy v ceně okolo šesti tisíc korun. Výjimkou ovšem nejsou ani dražší modely včetně kultovní značky Apple. Na další tisíce korun vychází jedno z velmi žádaných příslušenství mezi dětmi a dospívajícími – sluchátka.
Vzhledem k dlouhému času, který tráví školáci na mobilu, roste v „back to school“ sezóně rovněž poptávka po powerbankách. Na osm prodaných telefonů připadá jedna přenosná dobíječka. Nejprodávanější jsou ty v cenové kategorii 550 až 730 korun.
Tablety, počítače, hodinky…
Mezi další častou výbavu školáků patří tablety, mezi nimiž patří k nejprodávanějším opět Apple. Nicméně nejžádanější kategorií jsou tablety v cenové hladině okolo 3,5 tisíce korun, které ovšem neoplývají vysokým výpočetním ani grafickým výkonem. „Proto bych rodičům doporučil produkty z cenové kategorie alespoň o tisíc korun dražší,“ uvedl Norbert Hrčko, category manažer CZC.
Kategorie, která meziročně v prodejích vzrostla na víc než dvojnásobek, jsou klávesnice k tabletům. „To naznačuje, že řada dětí využívá tablet místo počítače. Pořízení tabletu s klávesnicí je pro mnoho rodičů dostupnější než koupě notebooku,“ konstatoval Hrčko.
Když už někdo vlastní stolní počítač, jsou to obvykle žáci vyšších tříd druhého stupně základních škol a především pak studenti středních škol. Nejde o žádnou levnou záležitost. Kvalitní počítač, kteří mladí uživatelé využívají často na hraní her, vyjde na více než 20 tisíc korun.
Prázdninový průzkum mezi českými rodiči dětí do 12 let, který uskutečnilo CZC ve spolupráci se svými zákazníky, ukázal rovněž zájem o chytré dětské hodinky. Na 85 procent oslovených uvedlo, že o nich uvažuje – především pro sledování polohy dcery nebo syna. Této kategorii dominují letos na začátku školního roku modely okolo dvou tisíc korun.
Zájmové kroužky za tisíce
Právě na konci září také vrcholí přihlašování dětí do zájmových kroužků, které obvykle začínají od října. Největší zájem je tradičně o sportovní kroužky a další pohybové aktivity včetně tance nebo gymnastiky, ale také o moderní technologie nebo různé tvořivé dílny.
Vyplývá to z údajů skupiny Kroužky, která je jedním z největších organizátorů zájmových a vzdělávacích kroužků a volnočasových aktivit pro děti přímo v základních a mateřských školách po celé republice. Skupina je součástí investiční skupiny DT-holding podnikatele Daniela Tomeše.
„Vysoký zájem zaznamenáváme o kroužky angličtiny a anglické konverzace, které rodiče berou jako užitečný doplněk ke klasické výuce. Mezi oblíbené sportovní aktivity patří florbal, klasické míčové sporty nebo atletika, ale zájem je i o tvořivé kroužky, výtvarku či keramiku,“ říká Jakub Reindl, výkonný ředitel skupiny Kroužky.
Ceny za kroužek za pololetí se liší v závislosti na regionu, škole a typu aktivity. Rozmezí je obvykle od jedenácti set korun do tří a půl tisíce. „Průměrná cena se pohybuje v rozmezí od devatenácti stovek do dvou tisíc korun. Nejdražší jsou technické a tvořivé kroužky, zatímco sportovní kroužky jsou obvykle cenově dostupnější, protože vyžadují minimum pomůcek,“ dodal Reindl.