Školní pomůcky i kroužky zdražují, ale rodiče si s tím umí poradit

Dopady zdražování školních pomůcek nebo kroužků pro děti letos pociťuje méně rodičů než před rokem. Rodiny se totiž s vyššími cenami naučily lépe pracovat, například více šetří. Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro Provident Financial, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Za školní potřeby utratí rodiče na konci prázdnin několik tisíc korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zdražilo bydlení, potraviny, dopravy, služby, a vyšší ceny se nevyhnuly ani aktovkám, psacím potřebám, penálům a dalším školním pomůckám včetně dětských kroužků. I přesto se ale podle průzkumu společnosti Provident cítí rodiče před startem nového školního roku jistější než loni.

Jsou totiž přesvědčeni o tom, že jsou na vyšší ceny lépe připraveni než před rokem. Mají v plánu více šetřit. Třetina dotázaných tak například nakoupila nebo teprve nakoupí levnější pomůcky nebo sáhne po těch už použitých, čtrnáct procent zase omezí počet kroužků pro své děti. Sociálně slabé rodiny chtějí rovněž využít podpory obcí, městských částí, nadací nebo státu.

„Minulý rok byl spojený s mnoha obavami, co zdražování přinese a jak ovlivní rodinný rozpočet. V letošním roce však rodiče mají jistou představu o tom, co je čeká, a to i u nákladů za školní pomůcky,“ uvedla Hana Chmelíková, datová analytička Providentu.

Dodala, že se finančními nástrahami loňského roku dokázali vyrovnat. naučili se šetřit a omezovat výdaje. „Tyto zkušenosti se přirozeně promítají i do příprav na nadcházející školní rok,“ konstatovala.

Tisícové náklady

Před začátkem loňského školního roku zaznamenaly dopady zdražování tři čtvrtiny dotázaných, letos „pouze“ 60 procent. I tak každý třetí rodič přiznává, že v souvislosti s novým školním rokem ho finanční omezení neminou. Například škrty v počtu navštěvovaných kroužků letos plánuje dokonce o 12 procent více rodičů než loni.

V odhadech průměrných nákladů na nejnutnější školní vybavení zůstávají rodiče, i navzdory vyšším cenám, poměrně konzervativní. Více než polovina rodičů (59 %) i letos plánuje zaplatit za sešity, psací potřeby, batoh a další vybavení do tří tisíc korun. Naopak meziročně klesl počet rodičů (o 6 %), kteří jsou ochotni utratit za zmíněné školní potřeby více.

Průzkum agentury Ipsos pro Provident ukázal také to, že častěji, než na internet míří rodiče pro školní výbavu do papírnictví a dalších tradičních obchodů, kteří nad e-shopy „zvítězily“ poměrem 66,3 k 13,6 procentu.

Rodiče jsou letos připraveni sáhnout hlouběji do kapsy, aby zaplatili další školní aktivity včetně kroužků, i když mají v plánu jejich počet omezit. Podle průzkumu více než 40 procent dotázaných očekává, že náklady spojené se zájmovými aktivitami, obědy a doučováním budou pololetně přesahovat čtyři tisíce korun na jedno dítě.

„Není to jen otázka nákupu školních pomůcek, ale také financování kroužků, obědů a dalších výdajů. Všechny tyto náklady musí rodiče školáků zvládnout poplatit během relativně krátkého období. V případech, kdy rodič musí tyto náklady pokrýt sám, to může být obtížné,“ upozornila Hana Chmelíková z Providentu.

Finanční podpora

Sociálně slabé rodiny jsou proto připraveny využít některou z finančních pomocí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na nedávné tiskové konferenci uvedl, že rodiny v nouzi mohou získat na potřebné vybavení pro školáky dávku mimořádné okamžité pomoci. Úřad práce jim případně může náklady proplatit. Děti z chudších domácností mohou mít ve škole také obědy zdarma.

„Všem rodičům, domácnostem, samoživitelům a samoživitelkám jsme připraveni pomoci, když opravdu z majetkových a finančních důvodů nemohou zabezpečit kvalitní vybavení dětí na začátku školního roku. V okamžiku, kdy jsou lidé potřební, umíme zafinancovat základní školní pomůcky, aktovky a tak dále,“ konstatoval Jurečka.

Jen v letošním prvním pololetí dostaly rodiny od státu pro školáky 1 578 mimořádných dávek za celkem 3,7 milionu korun. Od září bude také pokračovat projekt obědů do škol. Hradí se z peněz EU z programu Zaměstnanost+. V minulém školním roce takto obědy zdarma dostalo 9 749 dětí z více než 1,2 tisíce škol.

Pomáhají také obce a nevládní organizace. „S rodinami, o něž se staráme v rámci naší služby Aktivizace rodin, řešíme problémy s financováním začátku školy velmi často. Pro rodiče v nouzi jde o velmi náročné období, které naštěstí díky podpoře nadace, jako je například Patron dětí či Magistrátu hlavního města Prahy a jeho balíčku školství zvládají lépe,“ uvedla Kateřina Čočková z Občanské poradny Společnou cestou na Praze 2.

Podle průzkumu Providentu ale využití nabízené pomoci není jediným způsobem, jak na začátku školního roku ušetřit. Patří mezi ně například recyklace starých pomůcek pro další členy rodiny či zpeněžení již použitých. Téměř každý pátý rodič pak zůstává solidární s potřebnými a použité pomůcky posílá dál.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB