Právě v podzimních měsících si motoristé povinné ručení obnovují nebo si zařizují nové nejčastěji. Musí ale počítat s tím, že si musí připravit několik stokorun navíc. Od počátku letošního roku totiž povinné ručení nenápadně zdražilo v průměru o deset procent.
Nová cena se projeví u projednávání povinného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jak zní oficiální název povinného ručení. Největší nárůst mezi měsíci byl podle portálu Top-Pojištění mezi červencem a srpnem, kdy průměrná cena povyrostla o 4,5 procenta.
„U některých pojišťoven nezaznamenáváme téměř žádnou změnu, na druhé straně u jiných je nárůst o to větší. Právě proto je důležité, aby si klienti sami aktivně ideálně dva měsíce před koncem smlouvy zjistili kalkulaci povinného ručení pro svůj vůz. Změna pojišťovny může znamenat levnější povinné ručení na další rok,“ řekl Ondřej Vacek, produktový specialista Top-Pojištění.cz.
Nejvíce prodaných aut
Zářijové a říjnové prodeje aut pravidelně dosahují ročních maxim, což s sebou přináší i vlnu sjednávání povinného ručení. Letošní skokové navýšení cen tak pocítí obzvláště silně nejen ti, kteří si pořizují nové auto, ale také zákazníci, kteří si v tomto období smlouvu obnovují. Na cenu pojištění má vliv nejen typ vozidla, ale také pojistník.
„Pojistku ovlivňuje celá řada faktorů od místa bydliště po věk provozovatele automobilu. Každá pojišťovna ale měří pojistku trochu jiným způsobem a cena se tak může lišit,“ konstatoval Ondřej Vacek, podle něhož mohou být rozdíly cen mezi jednotlivými pojišťovnami vzhledem k letošnímu zdražení markantní.
Po schválení novely zákona o povinném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, prodělalo povinné ručení od počátku letošního roku několik změn. Od dubna se zvýšil limit na 50 milionů korun a pojištění se rozšířilo například na elektrokoloběžky, segwaye nebo některé typy zahradních traktorů.
Od října už není nutné mít u sebe takzvanou zelenou kartu, tedy doklad o uhrazení povinného ručení – policisté si při kontrole vozidla dohledají potřebné údaje elektronicky v evidenci České kanceláře pojistitelů. „Pro cesty do zahraničí však doporučujeme mít zelenou kartu s sebou,“ uvádí ministerstvo financí na svém webu, kde přináší i další praktické informace o povinném ručení.
Zpřísnění platby pojistného
Další důležitou říjnovou změnou je zpřísnění pravidel ohledně plateb povinného ručení. „Dříve platila určitá ochranná lhůta, během které mohlo být pojištění obnoveno po jeho vypršení bez okamžitých sankcí. Tato možnost je nyní minulostí. Od října musí být platba za povinné ručení provedena včas, jinak vám hrozí okamžité finanční postihy,“ uvedla Generali Česká pojišťovna.
Vedle pokuty hrozí motoristovi také další nemalý finanční výdaj. „Pokud bude mít propadlé pojištění a dojde k dopravní nehodě, škody způsobené nepojištěným vozidlem bude muset hradit z vlastních zdrojů,“ upozornila pojišťovna.
Portál Top-Pojištění upřesnil, že nově jsou možné dva typy pojištění, a záleží na konkrétní pojišťovně, který používá. „První je fixní, to znamená, že musíte zaplatit ještě před začátkem platnosti. Druhým typem je plovoucí s lhůtou 7 až 14 dní, ale v tomto případě vás pojištění chrání až po zaplacení. Jaký typ začátku máte, zjistíte jednoduše ve své smlouvě,“ konstatoval portál.