Může se kvůli současné situaci na Blízkém východě cena ropy vyšplhat na 130 dolarů za barel?

Názor
Poslední týdny přinesly další zostření situace na Blízkém východě, kde již přes půl roku probíhá ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Palestinci. Nyní se situace ještě zhoršila. Vlna bezpilotních letounů a raket, která v noci na neděli prolétla směrem k Izraeli z Íránu, přinesla novou fázi napětí, nejistoty a konfrontace v regionu. Může aktuální geopolitická krize vyústit v rekordní ceny ropy?
Sobotní bombardování Izraele je íránskou odpovědí na dubnový letecký útok na íránský konzulární budovu v syrském Damašku, tvrdí Teherán. Současná rozmíška mezi Izraelem a Íránem by mohla vést k většímu konfliktu. Ilustrační foto: Rajanews, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147012691

Írán tvrdí, že sobotní bombardování Izraele je odpověď na letecký útok, který se stal 1. dubna na íránský konzulární budovu v syrské metropoli v Damašku, při kterém zahynuli vysoce postavení íránští velitelé. To vše má samozřejmě dopad na cenu „černého zlata“, které postupně roste stále výš (za poslední tři měsíce se jeho cena zvýšila o téměř 20 %, pozn. aut.).

Ceny ropy v březnu a na začátku dubna pokračovaly v růstu, protože zvýšené geopolitické napětí se shodovalo s vyhlídkou na napjatější rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou po zbytek roku. Termínované kontrakty (tzv. futures) na ropu typu Brent letos 5. dubna překonaly symbolickou hranici 90 dolarů za barel a oproti začátku března vzrostly o téměř osm dolarů za barel.

PSALI JSME:
Cena benzínu roste nad 40 korun za litr. Izrael slibuje odvetu Íránu a koruna oslabuje

Tím dosáhly nejvyšší úrovně od října 2023, a to v souvislosti se zvýšeným napětím mezi Izraelem a Íránem. Na komoditu rovněž dlouhodobě dopadají omezení vývozu ze strany kartelu OPEC+ (Organizace zemí vyvážejících ropu a Ruská federace), který hodlá prodloužit těžební škrty v rozsahu 2,2 milionů barelů denně do konce druhého čtvrtletí.

Mimo tento závazek Saúdská Arábie dobrovolně omezuje produkci o dodatečný jeden milion barelů, což není málo. K tomu si přidejme vynucené sankce na vývoz z Ruské federace nebo ukrajinské útoky na ruské rafinérie a máme na stole velmi utažený trh s ropou. Výhled pro současný trh s ropou je tedy jednoznačně „býčí“.

PSALI JSME:
Saúdové a Rusové škrtí těžbu ropy, hrozí její globální nedostatek

Podle společnosti S&P Global Commodity Insights by mohly spotové ceny ropy ještě letos vzrůst na 100 dolarů za barel, pokud bude OPEC+ pokračovat disciplinovaně ve svých restrikcích a bude nadále udržovat cenu ropy na světových trzích.

V případě, že by současná rozmíška mezi Izraelem a Íránem měla vést k nějaké větší válce, snadno si dokážu představit významné dopady na Hormuzský průliv, který je pro Evropu z pohledu dovozu suroviny naprosto zásadní. Hodnota ropy na trzích by pak mohla snadno atakovat i více než 120-130 dolarů v prvotním období v rámci obav o rozšíření potenciálního konfliktu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moskva může poslat cenu ropy nad 100 dolarů za barel

Zavřít reklamu ×
  1. Je neuvěřitelné být ještě v roce 2024 závislý na ropě. Já jezdím téměř denně a už 20 let benzín a naftu nekupuji. Mám auto na lpg a druhé na elektro.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB