Mzdová vyjednávání v energetickém sektoru přinesou zaměstnancům zvýšení tarifů a odměn

Zaměstnavatelé a zaměstnanci v energetice se dohodli na dodatku ke kolektivní smlouvě vyššího stupně, informoval ve středu Český svaz zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) s tím, že s představiteli Odborového svazu ECHO a Českého odborového svazu energetiků podepsal smlouvu v první prosincový den.
Členové Českého svazu zaměstnavatelů v energetice, mezi nimiž jsou téměř tři desítky energetických firem – od elektráren a tepláren až po distributory, zaměstnávají v tuzemsku několik desítek tisíc zaměstnanců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Argumenty zástupců zaměstnavatelů byly, jak svaz uvedl v tiskové zprávě, pochopitelné a oprávněné, a to i z pohledu zajištění jejich udržitelnosti do budoucna. Kolektivní smlouva vyššího stupně, tedy smlouva mezi organizací zaměstnavatelů a odbory, má v oblasti energetiky totiž dopad na celé tuzemské hospodářství.

Členové ČSZE, mezi nimiž jsou téměř tři desítky energetických firem – od elektráren a tepláren po distributory, zaměstnávají v Česku několik desítek tisíc zaměstnanců. Vyjednávání o dodatku byla podle Richarda Vidličky, ředitele ČSZE, letos složitá. První jednání proběhlo už na začátku září. Dílčím, ale důležitým výsledkem je, že došlo k prodloužení platnosti kolektivní smlouvy až do roku 2025.

„Je třeba si uvědomit, že inflace a zhoršení ekonomické reality dolehly i na zaměstnance energetického sektoru. Ten není tvořen pouze zaměstnavateli z řad velkých firem, ale i z mnoha středních i a menších podniků,“ zdůraznil Vidlička. Podle statistického úřadu berou zaměstnanci v oboru výroby a rozvodu energií průměrně přes 54 000 korun, což je třetí nejvyšší příčka dle oborů.

Ukončení mzdových vyjednávání oznámila před pár dny také polostátní energetická společnost ČEZ, jeden z členů ČSZE. Také podle mluvčího firmy, Ladislava Kříže, bylo letos kolektivní jednání náročnější než obvykle. „Platná kolektivní smlouva obsahuje závazek dorovnat inflaci. Což bylo dlouhé roky bez problémů. Letos při vysoké inflaci je to složité,“ řekl Kříž serveru Lidovky.cz.

„Nakonec byla uzavřena dohoda o 10procentním nárůstu,“ dodal mluvčí ČEZ. Ale u každé tuzemské energetické společnosti k nárůstu tarifu o deset procent dojít nemusí. Například u členů ČSZE pro příští rok vzrostou tarify méně. „A méně než ve státním sektoru,“ informoval Zdeněk Liška, který se jako zástupce svazu na kolektivním vyjednávání podílel.

„Strany se dohodly na jednociferném nárůstu. S výjimkou odměn za pohotovost, které překročily desetiprocentní hranici,“ doplnil Liška. Je přesvědčen, že „udržení sociálního smíru v tomto strategickém odvětví je důležité i z pohledu zachování stability a nepřetržitého zajištění dodávek energií a souvisejících služeb v období energetické krize a tváří tvář konfliktu na Ukrajině“.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB