Průměrná mzda mírně roste a blíží se 50 tisícům korun

Průzkum
Rostoucí životní náklady zvyšují tlak zaměstnanců na růst mezd, ekonomická situace firem ale přidávání příliš nenahrává. Průzkum platového portálu Platy.cz, který má redakce FAEI.cz k dispozici, ukazuje, jakým tempem rostou odměny zaměstnanců v ČR včetně bonusů a jak se liší situace v jednotlivých oborech a regionech.
Z pohledu regionů vede ve výši průměrné mzdy Praha (58 300 Kč), následovaná Středočeským (47 200 Kč) a Jihomoravským krajem (46 000 Kč). Na opačném konci žebříčku jsou kraje Karlovarský (36 500), Olomoucký (38 600 Kč) a Zlínský (39 200 Kč). Ilustrační foto: Pixabay.com

Platový portál Profesia.cz shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v ČR. Podle jeho údajů je celková průměrná mzda včetně bonusů a odměn za první pololetí tohoto roku 49 166 korun. Oproti stejnému období loňského roku výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent, oproti minulému čtvrtletí činí nárůst čtyři procenta.

„Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší, než v posledním kvartálu 2021,“ uvedl k výsledkům průzkumu Michal Novák z portálu Platy.cz.

To podle něj nasvědčuje tomu, že růst mezd se v současné době mírně nastartoval. „Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly,“ konstatoval Novák.

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním letošním pololetí mělo zvýšení minimální mzdy. Nevětší posun byl zaznamenán v kategorii pomocné práce (o 23 %), dřevozpracující průmysl (o 16 %), služby (o 11 %). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 000 korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Z ostatních oborů, kde je úroveň mezd vyšší, si nejvíce polepšili zaměstnanci zajišťující kontrolu kvality, kde průměrná celková mzda stoupla o 11 procent na 46 000 korun. Jsou ale i obory, kde se celková průměrná mzda zvýšila jen nepatrně. Mezi ně patří zemědělství a potravinářství, chemický průmysl a zákaznická podpora.

Pokud necháme stranou platy vrcholového managementu, nejvíce si zaměstnanci vydělají v oblasti IT, kde je průměrná celková mzda včetně bonusů a odměn 63 240 korun. Nad hranicí 50 tisíc korun je průměr také v bankovnictví (50 400 Kč), na podobné hladině jsou pak mzdy v oborech management kvality (46 000 Kč), ekonomika a účetnictví (44 300 Kč) a lidské zdroje (44 100 Kč).

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

V posledních letech je tématem sbližování mezd ve státním a nestátním sektoru. Zatímco v letech 2018 až 2020 se rozdíl mezi průměrnou celkovou mzdou a platem zvyšoval, z 3 270 korun na 4 300 korun, v roce 2021 už byl jen 2 930 korun letos prozatím 2 520 korun. Kromě plošného zvyšování platů státních zaměstnanců sehrály roli i mimořádné odměny pracovníků ve zdravotnictví.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV), jsou Česku skoro nejvíce v ekonomicky vyspělém světě rozevřeny nůžky mezi platy státních zaměstnanců a mzdami soukromé sféry. „To není zdravá situace z hlediska nastavení motivace v celkovém národohospodářském pohledu,“ informoval ekonom naši redakci.

Zatímco podle Michala Nováka z portálu Platy.cz lze letošní růst mezd jen těžko predikovat, Lukáš Kovanda se domnívá, že mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. „Není důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent,“ dodal ekonom.

PSALI JSME:
Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby si ti nahoře tak nestydatě nezvedali platy, ostatní by se určitě tolik neptali, “ kdo za mě bere ty peníze 💸“ .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB