Na novém iPhonu toho závisí hodně

Názor
Uvedení patnáctého iPhonu společnosti Apple na trh 12. září má velké důsledky nejen pro největší světovou burzu, kde telefony tvoří polovinu tržeb, ale i pro širší sektor.
Svět čeká na uvedení patnáctého iPhonu společnosti Apple na trh dne 12. září. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Možnost oživit klesající trh s chytrými telefony by se projevila v celém jeho dodavatelském řetězci 200 společností, v zaostávání amerických mobilních gigantů a v blížící se IPO (první veřejná nabídka akcií, pozn. red.) společnosti ARM.

Celosvětové dodávky telefonů již dva roky klesají, přičemž jejich podíl na trhu je vysoký, cykly výměny se prodlužují a odlišování se od konkurence je obtížné. Výjimkou je prémiový segment společnosti Apple, který ovládá zisky v odvětví.

Dodavatelé doufají, že nový produkt v kombinaci s nižšími zásobami by mohl podpořit růstový cyklus modernizace a výměny. Apple je v celosvětových dodávkách chytrých telefonů na druhém místě se 17% podílem mezi společnostmi Samsung a Xiaomi.

PSALI JSME:
Apple se chystá na zasvěcení do své „nové éry“

Průměrná cena zhruba tisíc amerických dolarů mu však umožňuje dominovat v tomto odvětví, přičemž 45 procent prodejů a 85 procent zisku je dáno rostoucími trendy v oblasti prémiové nabídky a širšími možnostmi financování.

Společnost ARM vznikla v roce 1990 jako společný podnik Applu a britské společnosti Acorn Computers. Nyní ji vlastní japonská SoftBank a má téměř 100% podíl na celosvětovém trhu s procesory pro chytré telefony.

Díky tomu představuje obrovský trh, ale zároveň hledá budoucí zdroje růstu od umělé inteligence (která je součástí nového „superčipu“ společnosti NVIDIA, pozn. aut.) až po autonomní automobily a cloudová datová centra.

PSALI JSME:
Apple oznámil překročení hranice jedné miliardy předplatitelů

Na celém světě je 5,6 miliardy uživatelů mobilních telefonů, což odpovídá 70 procentům světové populace. Nárůst počtu účastníků bude v současné době probíhat u mladých lidí a na venkově, přičemž polovina z nich pochází z Indie a Afriky.

Vzhledem k nasycení rozvinutých trhů se růst zaměří na expanzi současného 20% rozšíření 5G sítě, která podporuje využívání mobilních služeb a růst objemu dat. V příštích pěti letech se očekává trojnásobný nárůst provozu, protože 5G sítě podporují streamování videa a hraní on-line her.

Američtí mobilní giganti Verizon, AT&T a T-Mobile trpí těmito vysokými potřebami kapitálových výdajů a klesajícím růstem předplatného, což z nich činí nejlevnější odvětví v USA (8x P/E) s nejhoršími výsledky v letošním roce.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Apple Vision Pro: Nakousnuté jablko se připojuje k trendu rozšířené reality

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.