
Vyplývá to z takzvaného Edenred Restaurant Indexu, který se sestavuje na základě plateb 220 tisíc majitelů stravenkových karet společnosti Edenred. Redakce FAEI.cz má tyto údaje k dispozici. Podle tohoto indexu zaplatí nyní strávnici za oběd v průměru 178 korun. V meziročním srovnání je to o 15,4 procenta méně, takže zdražení přibližně kopíruje inflaci.
Nejvyšší ceny jsou dlouhodobě v Praze, nejvýrazněji od počátku roku podražily pokrmy v Jihlavě. Ceny se v únoru meziměsíčně zvedly všude, nešlo ovšem o tak výraznou změnu, jak to bylo běžné v minulém roce. Z lednových 177,80 korun vzrostla průměrná cena obědového menu o 50 haléřů.
Slabá návštěvnost
Návštěvnost restaurací je stále daleko za předcovidovými čísly. Připomeňme, že to jsou už tři roky, co v Česku pandemie naplno vypukla. Ani po odeznění hygienických opatření se ale restauracím nedaří podle dat společnosti Edenred vrátit se na předkorovarivou hodnotu. Ve srovnání s obdobím před příchodem pandemie činil letos v únoru počet transakcí v restauracích jen 54 procent.
„Vliv koronavirové pandemie je na návštěvnosti restaurací stále znát. Vůči měsíčním průměrům před rokem 2020 je bezmála poloviční. Ačkoliv se rozdíl postupně zmenšuje, k úplnému návratu strávníků do restaurací je stále daleko,“ řekla Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred.
Situaci podle jejího názoru nepomohla ani inflace, kvůli níž domácnosti pečlivěji zvažují své výdaje a často volí levnější alternativy stravování. A ve srovnání s únorem 2020 si za oběd lidé skutečně výrazně připlatí.
Nejvíce se zdražování dotklo strávníků v Plzni a Ostravě, kde cena obědů od začátku koronavirové pandemie vzrostla o více než 45 procent. Zatímco v únoru 2020 za oběd Ostravané průměrně zaplatili 119,90 koruny, v únoru letošního roku tato částka činila již 173,80 koruny. Naopak nejméně ceny povyskočily ve Zlíně a v Ústí nad Labem, a to méně než o třetinu.
„Naše data ukazují výrazné rozdíly i mezi městy a kraji, které jsou si z geografického i sociodemografického hlediska velmi blízko. To mnohdy vyúsťuje v situace, kdy si musí lidé v některých regionech za obědy ve srovnání se sousedním městem měsíčně připlatit i několik stovek korun. To může vést k takzvanému cenového turismu,“ uvedla Martišková.
Nejdražší Praha
Polední menu bylo v únoru již tradičně nejdražší v Praze, která nadále zůstává jediným krajským městem, kde průměrná cena přesahuje hranici dvou set korun. Oběd v hlavním městě vyšel na 202 korun. Za Prahou následuje Brno, kde se lidé průměrně najedli o více než deset korun levněji. Za oběd zaplatili 191,10 koruny.
Nejlevněji jídlo pořídili strávníci ve Zlíně – polední menu zde stálo 161,90 koruny. O titul nejlevnějšího krajského města v republice tak po čtyřech měsících přišla Jihlava, která se v únoru s cenou 162,80 koruny dělila o druhé místo s Ústím nad Labem. Právě v Jihlavě totiž rostly za poslední měsíc ceny oběda vůbec nejrychleji.
V únoru se opět mírně snížil podíl transakcí provedených přímo v restauracích. Z 80,2 procenta klesl na 77,3 procenta. O necelá tři procenta tak vzrostl podíl rozvážkových služeb.
„Přestože podíl návštěv restaurací zaznamenal v únoru mírný pokles, stále jde o relativně silné číslo. Zvlášť pak ve srovnání s posledními lety, kdy rozvážkové služby zažívaly rozkvět, zatímco restaurace trpěly na nedostatek zákazníků, sdělila Aneta Martišková.
„Od léta minulého roku se situace vesměs stabilizovala, a pokud se nestane nic mimořádného, očekáváme, že poměr návštěv restaurací a objednávek z rozvážkových služeb nadále zůstane v blízkosti současných čísel,“ dodala.
Vysoká inflace
Český statistický úřad zveřejnil na svém webu, že spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o šest procent. Meziročně to bylo o 17,5 procenta, což bylo o 1,5 procentního bodu více než v prosinci.
„V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily především ceny nealkoholických nápojů o 7,6 procenta, ovoce o 9,8 procenta, zeleniny o 7,3 procenta, vepřového masa o 7,5 procenta, sýrů a tvarohů o 3,9 procenta, pekárenských výrobků a obilovin o 1,5 procenta a vajec o 8,6 procenta.
Meziměsíční růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn vyššími cenami lihovin o 9,2 procenta, piva o 8,9 procenta a vína o 8,5 procenta,“ uvedli statistici.
Podle prognózy České národní banky z přelomu ledna a února by už v březnu měla inflace klesnout pod 15 procent, přičemž celková letošní inflace by měla být 10,8 procenta. Na příští rok odhaduje centrální banka růst cen na 2,1 procenta.