Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Poradna
Že se vám nechce na úřad práce žádat o podporu? Ani se vám nedivíme, protože to není zrovna zážitek, s nímž by člověk ve společnosti zaperlil. Ano, při první návštěvě se budete patrně tlačit ve frontě i dlouho čekat ve společnosti lidí, pro něž práce evidentně není koníčkem. Pak vás budou zpovídat, nutit k aktivitě a povinným schůzkám, ale asi nejhorší je pocit, že se ucházíte o almužnu. Tak proč se tomu místu raději nevyhnout?
Nedobrovolný konec v zaměstnání není ostuda, ale běžný jev, jemuž se v pracovní kariéře vyhne málokdo. Ilustrační foto: Archív

Důvod je prostý. Nedobrovolný konec v zaměstnání není ostuda, ale běžný jev, jemuž se v pracovní kariéře vyhne málokdo. A být pár měsíců na podpoře se nakonec ukáže jako relax, na který se rychle zvyká. Vždyť vám stát až 11 měsíců posílá i přes dvacet tisíc čistého. Samozřejmě, na tyto podmínky nedosáhne každý.

Na první návštěvu se připravte

Co tedy poradit především nováčkům, kteří s agendou úřadu práce dosud neměli zkušenosti? Mnohé se sice dozvědí osobně, ale je dobře jít na jednání připraven.

Například v tom směru, zda uchazeči vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když na úřad práce bychom měli (oficiálně) zamířit hlavně kvůli získání nové práce a podpora je jen dočasně podaná ruka.

Připravte se na to, že budete vyplňovat několik formulářů, a kromě občanského průkazu si na první návštěvu úřadu práce vezměte doklad o ukončení pracovního poměru, potvrzení zaměstnavatele o příjmech a číslo účtu. Největší fronty tam sice bývají na začátku měsíce, přesto svou cestu neodkládejte, protože jinak do osmi dní musíte ukončení pracovního poměru nahlásit sociálce a zdravotní pojišťovně.

Rok za poslední dva roky

Nezbytným předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je získání alespoň 12 měsíců důchodového pojištění (zaměstnání, OSVČ) v předchozích dvou letech. Pak také záleží na tom, z jakého důvodu uchazeč ztratil práci. Když to bylo v posledních šesti měsících kvůli porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem (§ 55 zákoníku práce) nebo výpovědi (§ 55, 301), není na podporu nárok. Kdo sám odešel ze zaměstnání bez vážného důvodu, musí počítat s krácením podpory na 45 %.

Pokud jste však pobírali nadprůměrnou mzdu, toto krácení vlastně nehraje roli.

Délka podpory závisí na věku

Výše podpory je závislá na prokázaném předchozím platu (vyměřovacím základu), doba podpory na věku uchazeče. Podpora se vyplácí 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku, 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání mezi 50 až 55 lety a 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

Kdo od bývalého zaměstnavatele získal odstupné (i když bylo vyplaceno naráz), musí si na podporu počkat stejný počet měsíců, za kolik získal odstupné. Podpora se neposkytuje ani v době pobírání starobního důchodu, nemocenských dávek, podpory při rekvalifikaci nebo po dobu výkonu vazby.

PSALI JSME:
Když už letět, tak s co největším padákem

Kolik to tedy dělá?

A jak se vypočítá sazba podpory v nezaměstnanosti? První dva měsíce podpůrčí doby jde o 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku, třetí a čtvrtý měsíc 50 %, po zbývající podpůrčí dobu (tedy pět, osm nebo jedenáct měsíců v závislosti na věku uchazeče o zaměstnání) 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

To by samozřejmě bylo báječné počítání, ale maximální výše podpory je zastropovaná na 58 % průměrné mzdy, tedy v roce 2021 na 20 075 Kč. Kdo v zaměstnání bral průměrně čistého alespoň 44 612 Kč, dosáhne na nejvyšší sazbu po celou podpůrčí dobu i přes srážku na 45 %.

Při rekvalifikaci je sazba zvýšena na 60 % příjmu nebo vyměřovacího základu (22 498 Kč) a vyplácí se po celou dobu rekvalifikace.

Náhradní doba výrazně krátí

Některým uchazečům je nutné do období dvanácti měsíců důchodového pojištění během dvou let před registrací započítat náhradní dobu (při péči o dítě do 4 let věku, dlouhodobá pracovní neschopnost atd.). Pak se posuzuje, co naposledy uchazeč dělal.  Pokud to bylo zaměstnání, pak se pro výpočet podpory může použít průměrný měsíční výdělek, jako u většiny uchazečů.

PSALI JSME:
Rekvalifikace: Šance pro nezaměstnané i cesta k nové profesi

Když však poslední byla náhradní doba, k výpočtu se musí použít sazba celostátní průměrné mzdy. Totéž platí např. pro zaměstnance neschopné doložit příjem, protože jim poslední zaměstnavatel nevydal potřebné doklady. Podpora se v tomto případě vypočítává pro první dva měsíce ve výši 0,15násobku průměrné mzdy (5192 Kč), třetí a čtvrtý měsíc 0,12násobek průměrné mzdy (4154 Kč) a pro zbývající dobu 0,11násobek (3808 Kč).

Podpora při rekvalifikaci v uvedených případech činí po celou dobu 0,14násobek průměrné mzdy (4846 Kč).

Můžete si přijít znovu?

O podporu je možné žádat i opakovaně. Pak je důležité, zda žadatel minule vyčerpal celou podpůrčí dobu a jak dlouho mezi návštěvami „pracáku“ byl zaměstnán. Kdo byl na podpoře jen část podpůrčí doby a pracoval alespoň tři měsíce, má nárok znovu na celou podpůrčí dobu (5 až 11 měsíců). Pokud pracoval nebo podnikal méně než tři měsíce, má nárok jen na nevyčerpanou část.

Kdo si podpůrčí dobu vyčerpal celou, musí pracovat alespoň šest měsíců, aby mu vznikl nový nárok na podporu.

PSALI JSME:
Desetitisíce lidí odmítají pracovat

Při neplnění povinností vyškrtnutí

A co když se nepodaří sehnat novou práci ani po skončení podpůrčí doby? Pak už sice uchazeč nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ale může zůstat v evidenci úřadu práce. Což má několik výhod – mj. neplatí zdravotní pojištění ani jako osoba bez zdanitelných příjmů, běží mu náhradní doba pro starobní důchod a snáze se dostane k sociálním dávkám.

Kdo nesplní některou z povinností uchazeče o zaměstnání bez vážného důvodu, úřad práce jej vyřadí z evidence. Vážné důvody vymezuje § 5 písm. c) zákona o zaměstnanosti a nepatří mezi ně pozdní nebo bez omluvy zrušená účast na schůzce, což bývá nejčastější důvod pro vyřazení z evidence.

Přivydělat si lze až 7600 Kč

Osobám vyřazeným z evidence nenáleží dávky v hmotné nouzi a příspěvky na bydlení, i když jinak by na ně měli nárok, a mohou se ucházet o znovuzařazení do evidence nejdříve za tři až šest měsíců podle toho, proč byli vyřazeni.

Uchazeč o zaměstnání si může po dobu vedení v evidenci úřadu práce přivydělat maximálně 7600 Kč měsíčně. Po tuto dobu se mu pozastavuje vyplácení podpory a tato aktivita se nepovažuje za dobu potřebnou pro opětovný vznik nároku na podporu.

PSALI JSME:
Chcete jít na pracák? Začněte raději podnikat

Zavřít reklamu ×
  1. V Německu bral už před 10 lety dlouhodobě nezaměstnaný člověk podporu 1000 euro. Tak si to porovnejte kolik se bere tady!

  2. Nikdy jsem na úřadě práce nebyl ani ani má žena !!Tak hluboko bych neklesl !!!!! Pokud je člověk zdravý a chce tak si vždycky nějakou práci najde !!!!! Kdo je zdravý a odmítne pracovat by neměl mít nárok na žádnou podporu a bydleni !!!! Kdo s tím nesouhlasí tak by mu měli zvýšit daň o 10% až nefachčenka pomaha živit ????

    • V Česku běžná věc! A když se budete šprajcovat, tak vám dají bán na týden, za porušení pravidel! To nebylo ani za komunistů! Dnešní pantátové, opět dláždí cestičku k socializmu…Lidi už mají ty dnešní demokracie po krk!!!

  3. Já jsem na úředu práce 2 měsíce a nestydím se ani maličko. Je mi 63 let a na ČSSZ mě vypočítali 47 odpacovaných let ,částku a červen2021 odchod do starobního důchodu.

  4. Já vše musím uvést na pravou míru. Jmenovanou částku 7600 Kč měsíčně si můžete jako evidovaný uchazeč o práci na ÚP vydělat pouze formou DPČ. Po dosažení výše mzdy 3500 Kč vám je automaticky strhávána částka 2000Kč na zdravotní pojištění plus zaplatíte 15 % zálohou daň.Na takové podmínky může přistoupit opravdu pouze osoba,která je nesvéprávná.

  5. Tak me to ted ceka 56 let odmakano 37 let ..odstupne 3+3 takze Cerven to jisti udelam si nejakou rekvalifikaci aby bylo na rohliky a hezky polehoucku se rozhlizim ..zadny stres -zadne dluhy -bydlim ve svem ..houby zle ..Za nejakou ostudu to rozhodne nepovazuji proc bych mel ? do systemu sypu 37 let tak at erar neco malo vrati ..spis je zarazejici chovani firem co hledaji lidi s moji specializaci -to vam je vzdy sranda pri schuzce kde se jdu jen tak mimochodem optat ….Oni nehledaji nekoho kdo to zna vi jak to delat ..ale mladeho dynamickeho troubu co jim zapadne do tvurciho procesu …Docela sranda .kdyz na pohovor prijde 50 lety tatka a sedi mezi mladochy a chvilku je musi poslouchat …to je nekdy opravdu zradlo !! Vnejhorsim to doklepu na pohodu mimo obor ..jist se musi ..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost dále mírně klesla

Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl v souladu s naším očekáváním o další desetinu na 3,2 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 235 468. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny, tak český trh práce …

Reálné mzdy prudce padají

Podle očekávání se průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o 7,2 %. Na první pohled vysoké číslo, které ovšem výrazně zaostává za vývojem inflace. Proto reálná průměrná mzda tentokrát poklesla o 3,6 %.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.