Chcete jít na pracák? Začněte raději podnikat

Poradna
Přišli jste o zaměstnání a nevíte, co dál? Ono to ale tak složité není – zkusit to v jiné firmě, zaregistrovat se na úřadu práce, případně odejít do důchodu či některé z jeho předčasných forem. Nebo začít podnikat.
Chcete jít na pracák? Začněte raději podnikat. Foto: Archív

To je jednu stranu varianta nejjednodušší, protože se pro ni můžete rozhodnout ze dne na den a jste pak si vlastním pánem. Na stranu druhou však pro někoho i možnost nejtěžší, protože si vyděláte jen za zdárně odvedenou zakázku, kterou si sami seženete.

Kdo se děsí, že je začátek podnikání spojen s velkou administrativou, má zbytečně velké oči. Následující řádky jej pravděpodobně uklidní, že to ani zdaleka není tak strašné, když bude vědět, které základní a nezbytné úkony musí na startu udělat.

Bez razítka, ale s pojištěním

Nováčkové v podnikání budou možná překvapeni, že sice už nepotřebují jako za socialismu razítko od zaměstnavatele v občance, ale ve vztahu k práci by neměli zůstat ve „vzduchoprázdnu“ ani za kapitalismu. To znamená, že pokud jsou v aktivním věku a bez pracovního poměru, musí za ně pojištění platit stát či musejí být registrovaní na úřadu práce, nebo živnostenském úřadu, a to do osmi dní od skončení některé z forem pracovního poměru.

Jde totiž o to, aby nevyklouzli ze zákonné povinnosti platit zdravotní, případně sociální, pojištění. Zdravotní pojištění totiž hradí i tzv. osoby bez zdanitelných příjmů.

Nejdříve na živnostenský úřad

První cesta za podnikáním tedy vede na živnostenský úřad, kde vyplníte Jednotný registrační formulář. V té chvíli byste už měli mít jasno v tom, od kdy začnete podnikat, a hlavně v jaké oblasti.

Na některé činnosti živnostenské oprávnění ani nepotřebujete, doporučujeme však založit si živnost s co největším počtem položek, protože při zahajovacím kroku to finančně vyjde jako za jedno odvětví podnikání (1000 Kč) a v budoucnu se vyhnete už zpoplatněnému rozšiřování živnosti. V podstatě dokládáte jen odbornou způsobilost, tedy obvykle doklad o ukončeném vzdělání.

Živnostenský úřad nahlásí zahájení vašeho podnikání na zdravotní pojišťovnu, finanční úřad i sociálku. Obdobně to platí při přerušení (ukončení) podnikání, které ohlašujete opět na živnostenském úřadě. Na úřadě se můžete rovnou zaregistrovat také k silniční dani či DPH, případně k dani z příjmů za zaměstnance.

PSALI JSME:
Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

Jak budete danit?

Dále je důležité si udělat alespoň hrubý odhad příjmů do konce roku, protože pokud počítáte s obratem přesahujícím dva miliony korun, musíte se vzdát vykazování výdajů paušální sazbou. Pak je třeba od prvního dne sbírat nejen příjmové, ale i výdajové doklady a počítat s vedením daňové evidence. V té se evidují nejen příjmy a výdaje, ale také majetek a závazky. Dobrý či dobrá účetní vám určitě poradí, co všechno si už při začátku podnikání můžete zahrnout do nákladů.

Když budou vaše roční příjmy nižší než dva miliony, můžete uplatnit paušál v procentní výši podle převažujícího druhu podnikání. Kdo nemůže vykázat mimořádně vysoké výdaje oproti příjmům, je pro něj paušál výhodnější, protože je podstatně jednodušší při výpočtu daní. Od obratu nad jeden milion korun ročně se obvykle stáváte plátci daně z přidané hodnoty (DPH), což znamená čtvrtletní hlášení a platbu této daně (od deseti milionů v měsíční frekvenci – pozn. aut.).

Kdo pracuje „sám na sebe“, si obvykle zvládne účetnictví a daňové přiznání zpracovat sám, na složitější účetnictví a firemní účty se už ale vyplatí najmout odbornou pomoc.

PSALI JSME:
Komu se vyplatí paušální daň?

Nejdříve minimální zálohy

Ze živnostenského úřadu zamíří vaše kroky na zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení. Tam se dozvíte, v jaké výši a na jaký účet budete platit zálohy. První platbu musíte poukázat do osmého dne následujícího měsíce po zahájení podnikání. Platí se tedy zpětně, na což nezapomínejte při ukončení nebo přerušení činnosti.

Kdo podnikat začíná, ten vystačí s tzv. minimálními zálohami – zdravotní 2352 Kč (od roku 2021 už 2393 Kč), sociální 2544 Kč (2588 Kč). Od podání přehledu za první kalendářní rok podnikání už zálohy odpovídají finančnímu výsledku za minulý rok.

Na sebe, nebo na firmu?

A zbývá zodpovědět vlastně poslední otázku, zda podnikat raději jako fyzická osoba (OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná), nebo si založit firmu, obvykle s ručením omezeným. Odpověď záleží na tom, co si od vlastního podnikání slibujete.

Jako OSVČ si založíte živnost jednoduše, s potřebnými doklady stačí jedna návštěva na živnostenském úřadě a zaplacení 1000 Kč za živnostenské oprávnění. K založení „eseróčka“ se vyplatí využít odbornou pomoc, specializované firmy za vás vše zajistí za zhruba 10 000 Kč. Jako firma musíte nahlásit sídlo (stačí i virtuální), jednatele a unikátní název firmy.

PSALI JSME:
Podnikatelé, pozor! Od září je opět nutné platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Kdy ručíte i svým majetkem?

Mnoho lidí si myslí, že mnohem riskantnější je podnikat jako firma, než jako OSVČ. Do jisté míry je to pravda, ale… Faktem je, že fyzická osoba (OSVČ) ručí za způsobené škody celým majetkem, ale současně neplatí, že společnost s ručením omezeným odpovídá za své závazky jen do výše základního kapitálu, tedy například jedné koruny.

Jak upozorňují odborníci, jde o mýtus, jenž se v různých formách objevuje mezi laickou veřejností, že společnost odpovídá za své závazky jen do výše základního kapitálu, popřípadě, že vlastníci společnosti ručí za její závazky do výše základního kapitálu.

Ve skutečnosti ale každá firma odpovídá za své závazky celým svým majetkem. Mezi výší jejího základního kapitálu a jejím skutečným majetkem v tuzemsku neexistuje žádná přímá souvislost. Firma se základním kapitálem ve výši jedné koruny může mít např. miliardový anebo vůbec žádný majetek. V některých státech sice mají firmy po celou dobu své existence deponován základní kapitál na zvláštním účtu, jenže v Česku tomu tak není.

Společníci neručí (až na pár výjimek) za dluhy společnosti vlastním majetkem, díky čemuž může být např. exekuce vedena jen na majetek samotné společnosti.

PSALI JSME:
Kostlivec z „mrtvé firmy“ může sejmout živnost i rodinu

OSVČ (15 %) sice platí nižší daně než firma (19 %), ale zároveň má mnohem menší manévrovací prostor při optimalizaci nákladů. Až se tedy budete rozhodovat o formě podnikání, raďte se nejen se svým srdcem a rozumem, ale také s odborníkem na daně. Nejlépe vydělané peníze jsou totiž ty uspořené.

Zkuste si alespoň měsíc

Poslední rada pro začínající podnikatele? Pokud vás propustí ze zaměstnání, zvláště s padákem v podobě odstupného, podnikání si alespoň vyzkoušejte. Nejen kvůli tomu, že můžete objevit svůj skrytý talent, ale už při jediném měsíci podnikání můžete uplatňovat celoroční slevu na daních (na sebe, tedy na poplatníka) ve výši 24 840 Kč, kterou v daňovém přiznání budete nárokovat na finančním úřadu.

Pravda, odpočítáte si náklady na vystavení živnosti, to se ale ještě může hodit. A dál? V daňovém přiznání musíte přiznat výdělek alespoň 15 000 Kč, pak zaplatíte minimální daň a zdravotní pojištění, ale do částky kolem 78 000 Kč se vyhnete sociálnímu pojištění. Když pro vás podnikání zkrátka nebude, už po měsíci můžete živnost přerušit či ukončit a odebrat se na úřad práce s novou zkušeností a snadným prvním výdělkem v kapse.

PSALI JSME:
Lidé se pouštějí do podnikání kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů

Zavřít reklamu ×
 1. A co když je Vám 58 nebo 61 roků, celý život zaměstnán v jedné firmě a žádný kapitál, co potom ????
  Děkuji tomu pánovi co napsal tuhle radu začít podnikat a za snahu pomoci z bryndy ven.
  Ale nejlepší by bylo kdyby si to odzkoušel sám na vlastní kůži a ještě kdyby zdvihli věk odchodu do důchodu na 68 roků. Děkuji za odpověď.

  • Jseš trošku mimo je plno lidí kteří mají před důchodem a rádi by pracovali a nikde je už nechtějí to myslíš i tyhle tak se trošku prober!!

  • Představ si, že máš rakovinu a přesto stále pracuješ – jenže máš sezónní práci. Co uděláš v zimě, kdy jsi bez příjmu – půjdeš na 3 měsíce na pracák, nebo narveš státu do chřtánu tříměsíční pojistné ze svých úspor – myslíš, že se takovému člověku nechce „hákovat“? nebo jsi schopen pochopit, že maká naplno 9 měsíců a pak se ty 3 měsíce dává dohromady, aby na jaře znovu obnovil živnost…

  • Michale, i takoví jsou mezi námi, bohužel a Ty nemáš právo takto lidi posuzovat. Raději si dávej pozor, příště za označení určité skupiny osob, jako lemplové můžeš být obžalován.

  • Máš dvě děti na prvním stupni ZŠ to se zaměstnavatelé perou ,aby tě získali 😁 Spíš se takového zaměstnance rychle zbavují.

  • Nesuhlasím s Vámi. Je mi šedesát let a dostal jsem výpověď pro nadbytečnost, protože přišel krizový manažer a ten má ušetřit peníze. Jde o to, že ve svém věku už mám zdravotní problémy a tudíž nemohu kdekoliv nastoupit i když je scháňka po mé profesi. Jednoduše už nedokážu to co zdravý člověk a tudíž budu muset na pracovní úřad. A to nejsem žádný lempl ani netáhlo. Jistě i takový tam bohužel jsou.

 2. Ještě by jsi ty chytraku mohl napsat lidem kteří přišli o práci a místo aby šli na pracák kvůli zdravotnímu pojištění apod. Kde mají vzit zakázky a na platbu sociálního a zdravotniho než se začneš ohánět miliardama

 3. nejdříve ale musíte mít kde podnikat. Budovat klientelu až po získání oprávnění je též nesmysl.

 4. Tady v ČR nemá smysl pracovat ani být na úřadu práce. Vše je o ničem.Jděte pracovat do Rakouska a jste za vodou.

  • Pracovat v zahranici neni tak snadne, bez solidniho jazyka se k zajimave a dobre placene praci nedostanete, druha vec je odborne zamereni, v EU chybi predevsim remeslnici. Byti „za vodou“ je stav, ktereho neni snadne dosahnout a rozhodne to neznamena vyplatu 2000€ mesicne, to je jen vlhky sen lidi z ceskych montoven. Zajimave nabidky zacinaji na 4000€ mesicne, dobra prace muze prinest pres 10 000€ mesicne, ale te je velice malo a byva casove ohranicena. Navic Corona utlum uz je znat a ceny sly dolu misty i o 30%, rok 2021 bude spis o udrzeni prijmu na nejakem prijatelnem levelu.

 5. Pro podnikání byl zlatý věk v 90 letech. Tehdy bylo všechno jednodušší, jejich služby velmi žádané a konkurence minimální. Úřady taky podnikatele a živnostníky prakticky vůbec nebuzerovaly a nevymýšlely tolik placených úředních povinností, zkoušek apod. Teď už nemá moc cenu s podnikáním ani začínat. V obrovské konkurenci nemáte šanci, takže když se k vůli rozjezdu podnikání zadlužíte, můžete o všechno přijít a skončit na ulici snáze než mnozí nezodpovědní lidi, beroucí si zbytečné půjčky na hlouposti. I úřady vyloženě hledají každou sebemenší blbost, na čem by vás mohly pokutovat a to jsou v případě podnikatelů a živnostníků vyloženě likvidační pálky. Už i dlouholetí podnikatelé radši teď s podnikáním končí nebo o tom uvažují, protože jim to za ty nervy a co to obnáší nestojí zato. Mají ale výhodu, že začali podnikat v tom nejlepším období po převratu a mají už dost nahrabáno. Jinak, někde jsem četl, že u nás máme prý nejvíc podnikajících osob na počet obyvatel na světě, takže je tu stejně až příliš přepodnikatelováno.

 6. Jedná se o tzv. knížecí rady. Zejména nyní, když vláda pořád buzeruje s umělým patřením kvůli covidu a fakticky zakazuje lidem vydělávat a sice na neurčito a chaoticky jakoby, ačkoliv covid nezmizí, to chtěla již napořád.
  Tak v tomto prosředí nejde nově podnikat. Zejména ne kvůli úředním škůdcům.

 7. Jo taky si musíte dát bacha v čem podnikatel. Kolik drobných podnikatelu teď krachuje díky vládním nařízení?

 8. Podle mne se autor článku mýlí.
  V aktuální situaci je podle mne lepší sedět na pracáku, dělat brigádu a tak mít alespoň něco přijmu, kdy zdr. a soc. zaplatí stát.
  Začít jako živnostník v této době, kdy všichni současní živnostníci, kterým např. nejdříve zakázali kuřáky, pak jim nasadili EET a teď sténají doma po zavření provozoven a kdy se neví konce nouzového stavu atd..

  Začít jako podnikatel, který skupuje fungující podniky, které nechá zkrachovat a pak nabízet koblihy, tak to je jiná píseň.

 9. V dnešní době začít drobný OSVČ je sebevražda. Už ze startu platíte každý měsíc daně – soc.+zdravotní pojištění, nejnižší sazba je 5 tis. Kč a kde máte nájem prostor, energie, telefon, benzín, internet atd atd. popřípadě splátky úvěru , prostě náklady na vše co potřebujete k rozjezdu i chodu podnikání…? A než si vytvoříte okruh zákazníků trvá to měsíce, u speciálních profesí i roky a přitom se pořád všechny náklady zvyšují a v TV od vlády slyšíte jen jací jste zloději a darmojedi, a že vlastně nemáte nárok ani na důchod, protože na odvodech platíte tak „málo“ !( přitom stát platí za studenty a důchodce na soc.+ zdrav.pojištění polovinu toho , co vy….) Současná vláda jde tvrdě proti živnostníkům, protože to jsou z velké většiny lidé, kteří jsou schopni kritického myšlení a mají spoustu osobní odvahy odporovat jakékoliv buzeraci a vymývání mozků, a jako takoví se do stáda ovcí naprosto nehodí…

  • Jeden úhel pohledu. Kolik jich tady obralo jiné a poslalo své zaměstnance, obchodní partnery do druhotné platební neschopnosti. A počítáte soc+zdráv. pojištění, kolik ?kdo? platí. To by se pak dalo porovnávat kdo? kolik? čerpá ( např. platím 30let a snažím se žít zdravě,sportuji a prevence mě hradí dle zákona zaměstnavatel 1xročně,takže čerpám jen prevenci u zubaře ). Kdyby se nastavila rovnost odvodů dle většiny států EU stoupnou odvody zaměstnanci méně než by stouply Osvč. Spočítejte vybrané odvody za obě skupiny a vydělte ekonomicky aktivním počtem plátců (zaměstnanci 4,1 miliónu plus 1,1 miliónu Osvč) a vyjde vám kolik by měl každý v průměru odvádět . A porovnejte si poměr pojistného u USA, Švédska

   • Jiný úhel pohledu: odvody zaměstnance a OSVČ nemůžete takto srovnávat – za zaměstnance platí větší část jeho odvodů zaměstnavatel, a to povinně – to, co ve skutečnosti odvádí ze svého příjmu zaměstnanec, je částka mnohem nižší. Kdybyste chtěl argumentovat tím, že si na to ten zaměstnanec stejně musí vydělat – ano, to by byl ideální stav, kdy by zaměstnanec vydělal svou superhrubou mzdu – jenže pokud z jakýchkoliv důvodů (nemoc, není zakázka apod.) zaměstnanec nevydělá, musí za něj odvody zaměstnavatel stejně zaplatit v plné výši – a kde na to vezme – přece ze svého. Strčit si jen tak cizí peníze do kapsy není pro OSVČ, který má cca 1 – 3 zaměstnance až tak jednoduché. Za to nezaplatit OSVČ za vykonanou práci – to už jednoduché je a ani smlouva vás neochrání – jaká částka by vám stála za to, abyste se tahal po soudech? Nehledě na to, že nejdřív musíte mít ty peníze, abyste se soudit mohl. Nic není tak černobílé, jak to někdy vypadá.

    • Ale zátěž zaměstnavatelů odvody nastavil V.Klaus guru podnikání . Systém měl ulevit Osvč bez zaměstnaců. Neexistuje spravedlivé řešení, pokud znáte systémy odvodů jiných zemí, vždy se najde nějaký rozdíl,který vadí nějaké skupině.

 10. Pokud se necháte inspirovat tímto článkem tak skončíte pod mostem.To je jisté.Exekutor Vám sebere i to poslední.Já obchoduji pouze na internetu,daně neplatím,nemám provozovnu ani zaměstnance,pouze posílám balíčky poštou a větší věci zavezu osobně nebo si zájemci osobně přijedou.Už to tak dělám od roku 2014 a jsem spokojený člověk.Daně neplatím a práci mám na zkrácený úvazek abych někde byl a někdo zaplatil sociální a zdravotní.Součet všech příjmů což už jsou i v současnosti pronajímané byty dělá měsíčně slušnou sumu.Po vyřízení invalidního důchodu to bude ještě lepší,budu se svým obchodům věnovat na 100%.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB