Nájemné v Praze skokově zdražilo. Bydlení se prodraží o desítky procent

Názor
Válka na Ukrajině, příchod stovek tisíc válečných uprchlíků, hypotéky nedostupné pro střední třídu a neutěšený stav bytové výstavby vedou k tomu, že nájemné na pražském trhu výrazně zdražilo. Jen od začátku ruské invaze se ceny nájmů skokově zvýšily o více než 15 procent. Tento růst bude pokračovat i v následujících měsících.
Nejzásadnějším faktorem růstu nájemného zůstává pokračující zvyšování cen nových bytů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hypotéky, kterými financovala pořízení vlastního bydlení polovina kupujících, se staly pro střední třídu prakticky nedostupnými. Úrokové sazby jsou oproti loňskému roku dvojnásobné a znovu platí i přísnější podmínky pro posuzování žadatelů o hypoteční úvěr. Tato smrtící kombinace odstřihla od hypotéky desítky tisíc lidí. Až třetina lidí, která by ještě loni na hypotéku dosáhla, ji už letos nezíská.

Tito lidé tak místo vlastního bydlení musí sáhnout po nájmu. Nynější vyšší zájem způsobený zásadním zhoršením dostupnosti vlastního bydlení tak žene ceny nájemného vzhůru. Nájemních bytů je na trhu málo, takže se pravidelně setkáváme s tím, že ty volné se začínají přeplácet. Výjimkou nejsou ani různé licitace zájemců, kteří se navzájem přehazují.

PSALI JSME:
Lidé s průměrným příjmem už na hypotéky nedosáhnou

Velký vliv začínají mít také váleční uprchlíci, kteří v Česku hledají klidný azyl. Mnozí ze stovek tisíc příchozích se začíná poohlížet po komerčním nájemním bydlení a jen tím přilévají pod kotel vysoké poptávky. Na trhu samozřejmě chybí i byty, které jejich majitelé poskytli válečným uprchlíkům zdarma za státní příspěvek.

Nejzásadnějším faktorem růstu nájemného zůstává pokračující zvyšování cen nových bytů. Ty se jen na pražském trhu za posledních pět let zvýšily na dvojnásobek. Nájemné, které se za stejnou dobu tak razantně nezvýšilo, začíná ztrátu více dohánět až v poslední době.

PSALI JSME:
Byty ve velkých českých městech dál zdražují

Tato situace výrazně nahrává investorům, kteří hledají uložení volných peněz. Nemovitosti stále představují při současné nevídaně vysoké inflaci bezpečnou investici s nízkým rizikem a dobrou likviditou.

Výhodou je i pravidelný příjem právě z pronájmu. Aby však taková investice byla opravdu výhodná, je nutné řídit se takzvaným Korcovým pravidlem. Podle něj by cena menších bytů neměla být vyšší, než dvacetinásobek ročního nájemného. To platí univerzálně.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč letos citelně zdraží nájemné?

Zavřít reklamu ×
  1. A kdo bude na ty nájmy mít? Zvláště v době dvouciferné inflace, hospodářské krize a masové nezaměstnanosti? Mokrý hadr na hlavu, panstvo.

    • Pražáci na to mít budou, ale ti, co koupili byty na vrcholu bubliny někde v malym městě za půlku cenu bytu v Praze, tak spláčou nad výdělkem, protože tam opravdu na ty nájmy nikdo mít nebude a práce tam taky padne jako první v krizi.

  2. Dobrá likvidita u nemovitostí a nízké riziko. No, nazývat dobrou likviditou něco, co je tak na půl roku to prodat, a nízkým rizikem fakt, že to pronájmem tak akorát zhuntujete…

  3. A kdo za vysoké nájmy může? Vždyť je to jasné, přece Babiš. Podle Fialy za vše může Babiš a válka, tak to bude asi pravda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB