Hypotéky, kterými financovala pořízení vlastního bydlení polovina kupujících, se staly pro střední třídu prakticky nedostupnými. Úrokové sazby jsou oproti loňskému roku dvojnásobné a znovu platí i přísnější podmínky pro posuzování žadatelů o hypoteční úvěr. Tato smrtící kombinace odstřihla od hypotéky desítky tisíc lidí. Až třetina lidí, která by ještě loni na hypotéku dosáhla, ji už letos nezíská.
Tito lidé tak místo vlastního bydlení musí sáhnout po nájmu. Nynější vyšší zájem způsobený zásadním zhoršením dostupnosti vlastního bydlení tak žene ceny nájemného vzhůru. Nájemních bytů je na trhu málo, takže se pravidelně setkáváme s tím, že ty volné se začínají přeplácet. Výjimkou nejsou ani různé licitace zájemců, kteří se navzájem přehazují.
Velký vliv začínají mít také váleční uprchlíci, kteří v Česku hledají klidný azyl. Mnozí ze stovek tisíc příchozích se začíná poohlížet po komerčním nájemním bydlení a jen tím přilévají pod kotel vysoké poptávky. Na trhu samozřejmě chybí i byty, které jejich majitelé poskytli válečným uprchlíkům zdarma za státní příspěvek.
Nejzásadnějším faktorem růstu nájemného zůstává pokračující zvyšování cen nových bytů. Ty se jen na pražském trhu za posledních pět let zvýšily na dvojnásobek. Nájemné, které se za stejnou dobu tak razantně nezvýšilo, začíná ztrátu více dohánět až v poslední době.
Tato situace výrazně nahrává investorům, kteří hledají uložení volných peněz. Nemovitosti stále představují při současné nevídaně vysoké inflaci bezpečnou investici s nízkým rizikem a dobrou likviditou.
Výhodou je i pravidelný příjem právě z pronájmu. Aby však taková investice byla opravdu výhodná, je nutné řídit se takzvaným Korcovým pravidlem. Podle něj by cena menších bytů neměla být vyšší, než dvacetinásobek ročního nájemného. To platí univerzálně.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)
A kdo bude na ty nájmy mít? Zvláště v době dvouciferné inflace, hospodářské krize a masové nezaměstnanosti? Mokrý hadr na hlavu, panstvo.
Pražáci na to mít budou, ale ti, co koupili byty na vrcholu bubliny někde v malym městě za půlku cenu bytu v Praze, tak spláčou nad výdělkem, protože tam opravdu na ty nájmy nikdo mít nebude a práce tam taky padne jako první v krizi.
Dobrá likvidita u nemovitostí a nízké riziko. No, nazývat dobrou likviditou něco, co je tak na půl roku to prodat, a nízkým rizikem fakt, že to pronájmem tak akorát zhuntujete…
A kdo za vysoké nájmy může? Vždyť je to jasné, přece Babiš. Podle Fialy za vše může Babiš a válka, tak to bude asi pravda.