Náklady na bydlení v Česku jsou kvůli drahým energiím stále velmi vysoké

Názor
Náklady na bydlení v Česku se stále výrazným způsobem podílejí na dlouho nevídané inflaci. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu meziměsíčně klesla o 2,9 procentního bodu na 15,1 procenta.
Náklady na bydlení v Česku se stále výrazným způsobem podílejí na dlouho nevídané inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o první meziměsíční pokles od prosince 2020, přesto se inflace stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Říjnové zpomalení inflace podle ČSÚ způsobila hlavně vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Naopak ceny potravin i nadále vzrostly.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským říjnem o vysokých 14 procent. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,4 %, pozn. aut.), vodného (+5,3 %), stočného (+6,4 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 24,8 %).

PSALI JSME:
Říjnová inflace překvapila, se šampaňským ale počkejme

Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií; zavedení úsporného tarifu a dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie tento růst kompenzují jen částečně. Tyto vládní změny se promítly hlavně do ceny elektřiny pro domácnosti, která podle ČSÚ v říjnu po dlouhé době klesla, konkrétně meziročně o 38,2 procenta.

Naopak ostatní energie pokračovaly ve zdražování. Ceny tuhých paliv vzrostly o 67,1 procenta a zemního plynu dokonce o 85,3 procenta. Za energie tak rodiny zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu. Drobnou úsporu na elektřině domácnostem seberou zdražující potraviny, takže se jejich napjaté rozpočty příliš nelepší.

PSALI JSME:
Vládní opatření snížila meziroční inflaci

Mnohem více zaplatí rodiny také za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+21,7 %), ale i základních potravin. Například mouka byla letos v říjnu o 53,3 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku.

Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+38,1 %), drůbeží maso (+42,3 %) či chleba (+35,5 %). Ceny zboží letos v říjnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 16 procent, služby zdražily o 13,4 procenta.

PSALI JSME:
Zásahy vlády výrazně snížily inflaci

Situace je o to tristnější, že se pomalu blíží Vánoce. Podle všech dosavadních průzkumů budou letos výrazně chudší, než dříve. Domácnosti budou více šetřit, což dopadne na firmy a živnostníky, pro které je předvánoční období nejdůležitějším z celého roku. Letos se však musí připravit na nižší odbyt.

Vysoká inflace však neškodí jen lidem a firmám s nízkými rezervami, ale požírá i úspory. Patnáctiprocentní inflace znamená, že z každých bezúročně uložených sto tisíc za rok zmizí 15 tisíc. Jednou z cest, jak své peníze ochránit, jsou nemovitosti. Ty nabízí bezpečné zajištění proti inflaci, protože jejich hodnota v dlouhodobém horizontu vždy inflaci poráží.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Statistici uměle snížili inflaci. Fialova vláda ušetří miliardy

Zavřít reklamu ×
  1. Je to smutné. Stát,který je soběstačný ve výrobě elektřiny má nejdražší elektřinu v Evropě……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?