Porovnání cen také ukázalo, že z devíti sledovaných položek si zákazníci připlatí za osm z nich. Výjimku představují mandle, které ovšem zlevnily o zanedbatelná tři procenta. Analýzu České distribuční má redakce FAEI.cz k dispozici.
Nejvíce meziročně zdražilo mléko, a to o celých 98 procent, na druhém místě je s 88 procenty cukr krupice. Průměrná sleva vybraných položek v akčních letácích byla letos 26 procent, tedy o dva procentní body méně než loni.
„Velikonoce jsou prvním specifickým obdobím v roce, kdy roste zájem spotřebitelů o nákup konkrétních položek, zejména pak vajec nebo ingrediencí na pečení,“ připomněl Jaroslav Staněk, obchodní ředitel společnosti Česká distribuční. Ale letošní ceny, byť v akci, je moc nepotěší. Vedle mléka nebo cukru výrazně podražila i vejce – o více než 40 procent.
Oblíbené slevové akce
Češi přitom mají slevové akce ve velké oblibě. Zvláště v ekonomicky náročné době mnohé domácnosti vybrané položky za standardní cenu ani nekupují.
„Obchodníci jsou si toho dobře vědomi a snaží se zákazníkům nabízet příležitosti k úsporám. Nakupování podle letáků umožňuje mnoha domácnostem kvalitně nakoupit a zároveň ušetřit nemalé částky rodinného rozpočtu,“ poznamenal Staněk.
Jestliže zatímco před loňskými Velikonoci mohli Češi nakoupit litr polotučného mléka za průměrnou akční cenu bezmála 11 korun, letos je to takřka 22 korun. Podobně výrazně zdražil zmiňovaný cukr nebo vejce:
Deset kusů velikosti M se letos pořídí za 44 korun, tedy zhruba o 13 korun dráž než před rokem. Kostka másla (250 g), která je nezbytnou součástí velikonočního pečení, meziročně zdražila o 6,50 koruny.
Výrazné procentuální zdražení (63 %) zjistila Česká distribuční také u prášku do pečiva. Vzhledem k nízké pořizovací ceně však jde pouze o korunu za kus. Zhruba stejnou částku si meziročně připlatí zákazníci také za 100 gramů rozinek.
Ingredience na přípravu velikonočního beránka tak letos vyjdou na bezmála 60 korun, což je o třetinu (15 korun) více než loni. Stejný příplatek čeká české domácnosti při pořizování surovin na pečení velikonočního mazance.
Ministrova cenová komise
Kvůli vysoké ceně základních potravin vznikla speciální meziresortní pracovní komise, kterou vede ministerstvo zemědělství. Jejím cílem je zjistit, jestli růst cen skutečně způsobily zvýšené náklady, nebo zda jde o umělé navyšování někde v dodavatelském řetězci.
„Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ubezpečil, že pokud se někdo nebude na trhu chovat férově a v rámci pravidel, stát má nástroje na to, aby práva spotřebitelů vymáhal.
V minulosti už se ministr Nekula obrátil na antimonopolní úřad, aby prověřil neobvykle vysokou cenu cukru a vajec. „Chci moc poděkovat všem spotřebitelům za to, že nám posílají podněty a požádat je, aby v tom i nadále pokračovali,” uvedl Nekula, podle něhož mohou lidé posílat svá zjištění na speciální mailovou adresu [email protected].