Napřed oblečení, pak zábava. Jak Češi šetří, když přijde nouze

Průzkum
Pokud se české domácnosti dostanou do finančních problémů, začnou nejdříve šetřit na nákupech oblečení. Následně omezí výdaje za zábavu a kulturu nebo se vzdají dovolené. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Při finančních potížích začínají Češi v první řadě šetřit na nakupování oblečení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průzkum, který vycházel z odpovědí více než tisícovky lidí a jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, také ukázal, že na půjčky se domácnosti spoléhají jen minimálně a spíše využijí své úspory.

Omezení nákupů oblečení uvádí jako hlavní krok k úsporám 65 procent dotázaných Čechů – výrazně více ženy (71 %) než muži (59 %). V předchozím průzkumu, který se uskutečnil před rokem, se k úsporám při nákupu oblečení přihlásilo o téměř desetinu lidí méně.

Stejně jako loni, tak i letos se omezení nákladů na zábavu a kulturu umístilo na druhém místě pomyslného žebříčku rodinných úspor. Návštěvy restaurací, kin nebo divadel si při nedobré finanční situaci odepře 61 procent Čechů (v předchozím průzkumu to bylo 54 %, pozn. aut.) a podobný podíl osob (nyní 60 % a předchozí 54 %) utratí méně za cestování a dovolené.

PSALI JSME:
Většina domácností zvládá energetickou krizi lépe, než čekala

Šetření s energiemi a vodou

Výrazný meziroční nárůst nastal v případě omezení spotřeby energií a vody. Dnes by se na tyto úspory soustředilo 56 procent tuzemských domácností, zatímco před rokem to bylo jen 25 procent. Skokově narostla také snaha ušetřit na vzdělávání a zájmových aktivitách dětí – z původních osmi na současných 16 procent.

Mnohem více lidí je rovněž připraveno šetřit na výdajích spojených se zdravím, jako jsou vitamíny nebo léky, které se nehradí ze zdravotního pojištění. Zatímco před rokem bylo k tomu odhodlaných 20 procent dotázaných, nyní už 33 procent.

„Češi v případě snížení nebo úplného výpadku svých příjmů při šetření logicky postupují od zboží a služeb, které nepatří ke každodenním potřebám. S ohledem na výrazný meziroční nárůst cen elektřiny a plynu by se pak více než kdy dříve snažili ušetřit právě na energiích,“ konstatovala Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

PSALI JSME:
Češi omezují své nákupy nejvíce v historii

Až jako poslední v řadě by podle ní omezili výdaje na vzdělávání a rozvoj dětí, ale i tyto úspory už zvažují výrazně častěji než dříve.

„V momentě, kdy se domácnost dostane do ekonomických problémů, je velmi podstatné realisticky vyhodnotit své finanční možnosti, vytvořit si konkrétní plán, kde omezit výdaje, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období,“ doporučila Palendalová.

Omezování nákupu potravin

Češi jsou rovněž podle citovaného průzkumu více ochotni při zhoršení své finanční situace uskromnit se při nákupu potravin. Zatímco před rokem tento způsob úspory uvádělo 44 procent dotázaných, nyní je to o pět procent více. Nákupem levnějších potravin by se přitom snažily ušetřit spíše ženy (53 %) než muži.

PSALI JSME:
Drahota drtí rodiny, čtvrtina Čechů má jen na základní potraviny

Pětina českých domácností by se také snažila šetřit na provozu vlastního auta a více využívat hromadnou dopravu. Oproti loňskému roku jde opět o pětiprocentní nárůst.

„Nepříznivá finanční situace vede chudší domácnosti k dalšímu šetření na potravinách a oblečení, domácnosti s vyšším příjmem pak nejdříve omezují zábavu a dovolené a soustředí se také na úspory energií,“ uvedla Jaroslava Palendalová ze společnosti KRUK.

Pozitivní podle ní je, že naprosté minimum z dotázaných by snížení příjmu řešilo úvěrem u finanční instituce nebo půjčkou od přátel či rodiny. „Spíše by se soustředili na využití úspor,“ dodala. Případné finanční potíže by se úvěrem u finanční instituce nebo půjčkou od přátel snažilo řešit jen necelé procento českých domácností. Zhruba třetina Čechů by se spíše spolehla na své úspory.

PSALI JSME:
Ve slevě. Některé zboží už Češi v supermarketech nenakupují jinak

Zadlužení Čechů narostlo

Podle posledních dostupných údajů České národní banky (ČNB) ale dluhy českých domácností první měsíc letošního roku vzrostly o 2,7 miliardy korun na 2,15 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností vyšší zhruba o 88,9 miliardy korun

Největší část z tohoto finančního objemu ale představují úvěry na bydlení, tedy hypotéky a případně další půjčky. Tvoří bezmála čtyři pětiny z těchto peněz. V lednu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta na zhruba 1,7 bilionu.

Dluhy českých domácností u bank přitom rostou už od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na přibližně 2,1 bilionu korun. Podle ČNB ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

PSALI JSME:
Češi v lednu opět vylepšili rekord ve spoření

Zavřít reklamu ×
  1. Ekologičtí aktivisté prý brzdí ekonomiku. Ekonomičtí „aktivisté“ pohání ekonomiku zdražováním. Tím tlumí spotřebu. A tím podporují snahy ekologických aktivistů. Lidstvo se nakonec dobere kýženého cíle. Na co nestačí rozum, to zachrání bl totiž nerozum.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).