Národní protidrogový koordinátor končí. Tlak, podpásovky i osobní výhrůžky, vypočítává Vobořil

Lidovci prý na jeho odchod tlačili otevřeně, byznys zákulisně. Řeč je o Jindřichu Vobořilovi (a také členovi ODS, pozn. aut.), národním koordinátorovi pro protidrogovou politiku, jenž měl být ze své funkce odvolán k 31. srpnu. Vobořil na tento záměr reagoval odstoupením.
Vobořil v minulosti mj. prosadil přijetí tzv. integrované protidrogové politiky České republiky, tedy sjednocení politiky legálních a nelegálních látek a hazardu v jeden celek. Zdroj: Webové stránky Jindřicha Vobořila

„Není moc větších témat nejen z pohledu pohybu peněz, ale třeba také korupčních rizik,“ informoval přední tuzemský odborník na drogovou problematiku ve své vlastní tiskové zprávě, kterou mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici.

Vobořil ve své zprávě upozornil na „tlak, nefér hry a podpásové jednání či osobní výhrůžky, kterých za poslední rok nebylo málo, od jednotlivců i z nejrůznějších legálních i nelegálních industrií“. „Vobořil tím jasně naznačuje, že na jeho odchod byl vyvíjen velký tlak,“ sdělila redakci faei.cz Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS).

Podle asociace to ohrožuje celou koordinaci protidrogové politiky, protože bez silného národního protidrogového koordinátora se sníží dosavadní podpora opatření snižování škod způsobených návykovým chováním a může nastat opětovná snaha ministerstva zdravotnictví, aby se agenda převedla do gesce tohoto rezortu, což by znamenalo konec funkčních adiktologických služeb.

„Snahy o přesunutí agendy závislostí se naposledy objevily před koncem Babišovy vlády za národní protidrogové koordinátorky Vedralové, a podařilo se je zvrátit na poslední chvíli. Nyní je přesun agendy pod rezort zdravotnictví, kde v současnosti Vedralová působí, podle informací APAS opět ve hře,“ sdělil naší redakci člen Rady APAS Martin Parula.

„Vyhovění těmto silám znamená velké ohrožení funkčnosti celého sektoru,“ varoval Parula a upřesnil: „Vobořil je klíčovou postavou v prosazování důležitých opatření a legislativních změn v oblasti adiktologie a jeho odchod z této pozice vnímají adiktologické služby jako velmi špatnou zprávu.“

APAS současně ocenila snahu premiéra Petra Fialy využít znalostí a zkušeností Jindřicha Vobořila i nadále. Asociace je však přesvědčena, že jeho role externího poradce nebude dostatečná k zajištění efektivní koordinace politiky v oblasti závislostí.

„Nevíme, jaké má vláda s touto pozicí plány. Pokud však bude vybírat nového protidrogového koordinátora, je nezbytné, aby šlo o odborníka se znalostí problematiky adiktologie, aby mohl dotáhnout a prosadit připravované zákony a další potřebná témata,“ řekla faei.cz Dagmar Krutilová, členka Rady APAS.

Asociace rovněž uvedla, že je již finálně připraven adiktologický zákon, který může na dlouhé roky zajistit stabilní financování a fungování preventivních služeb, a vyzvala premiéra a další členy vlády k jeho urychlenému projednání.

Jindřich Vobořil byl jako národní protidrogový koordinátor a výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky přímo podřízen čtyřem premiérům České republiky a před svým odstoupením byl nejdéle sloužícím národním protidrogovým koordinátorem České republiky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB