Vážné nemoci, kratší život. Studie zkoumala dopady návykových látek

Lidé závislí na drogách a dalších návykových látkách mají vyšší riziko úmrtí a výrazně kratší délku života kvůli rozvoji závažných fyzických onemocnění. To jsou výsledky studie odborníků z Národního ústavu duševního zdraví a Univerzity v Cambridge.
Závislosti na alkoholu a jiných návykových látkách prokazatelně zkracují život. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta jako první na světě srovnala rizika úmrtí a ztracené roky života u lidí se závislostmi na návykových látkách a bez nich. Analýza byla publikována v prestižním vědeckém periodiku The Lancet Psychiatry.

Závislosti stále představují závažný problém: Například přibližně jedna z dvaceti osob starších 15 let žije s poruchou způsobenou užíváním alkoholu (závislostí) a zhruba jeden ze sta lidí má poruchu způsobenou užíváním jiných psychoaktivních látek.

Poruchy způsobené užíváním psychoaktivních látek mají značný přímý dopad na zdraví, ale jsou také spojeny s velkým množstvím fyzických a duševních onemocnění. Důsledkem pak je právě vyšší riziko úmrtí a kratší délka života.

Riziko u 26 z 28 chorob

Výzkumníci analyzovali riziko úmrtí a množství ztracených let života mezi osobami, u nichž se diagnostikovalo 28 onemocnění, jako jsou například rakovina, diabetes, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo mrtvice. A následně porovnávali údaje u osob, které byly hospitalizovány kvůli závislosti na návykových látkách, s lidmi bez závislostí.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

„Zjistili jsme, že lidé s historií poruch způsobených užíváním psychoaktivních látek měli po rozvoji většiny fyzických onemocnění vyšší riziko úmrtí než jejich protějšky se stejným fyzickým onemocněním bez závislosti.

U většiny fyzických onemocnění ztratily osoby s historií poruch způsobených užíváním psychoaktivních látek více let života než jejich protějšky bez historie těchto poruch,“ uvedl autor studie Tomáš Formánek z Výzkumného programu Veřejné duševní zdraví Národního ústavu duševního zdraví a Oddělení psychiatrie na Univerzitě v Cambridge.

Lidé se závislostí na psychoaktivních látkách měli podle Formánka zvýšené riziko úmrtí v 26 z 28 zkoumaných fyzických onemocnění. „U sedmi onemocnění bylo riziko úmrtí dvou a vícenásobné,“ upozornil autor studie.

Byly to hypertenze, ischemická choroba srdeční, onemocnění prostaty, fibrilace síní, nemoci oběhové soustavy, divertikulární onemocnění střev a štítné žlázy. Spojitost se naopak nepotvrdila pro roztroušenou sklerózu a Parkinsonovu nemoc.

PSALI JSME:
K urologovi se mužům moc nechce. Kdy je čas na mužskou „servisní prohlídku“?

Závislost i pozdní diagnóza

Není zcela jasné, proč poruchy způsobené užíváním psychoaktivních látek vedou k těmto výsledkům. Podle výzkumníků pro to může být několik vysvětlení.

„Prvně lze mluvit o přímých dopadech užívání psychoaktivních látek na fyzické zdraví. Přímo s užíváním psychoaktivních látek pak dále souvisí určité návyky jako například špatné stravování a snížená fyzická aktivita, které dále zhoršují prognózu,“ poznamenal Formánek.

Dalšími důležitými faktory pak mohou byt snížená účast na screeningových programech a menší míra užívání léků, které slouží k prevenci určitých onemocnění.

„V neposlední řadě lze mluvit také o nadindividuálních faktorech, spočívajících třeba v tom, že symptomy fyzických onemocnění u osob s poruchami způsobenými užíváním psychoaktivních látek jsou lékaři často vnímány jako symptomy samotných poruch spojených se závislostí. To pak může vést k pozdní diagnóze fyzických onemocnění a jejich neadekvátnímu adresování,“ dodal Formánek.

PSALI JSME:
Studie: Závislí na drogách mají další psychické potíže

Profesor Peter Jones z Oddělení psychiatrie na Univerzitě v Cambridge uvedl, že výsledky studie ukazují, jak důležité je nerozdělovat zdravotní stavy na fyzické a duševní. Odborníci připomněli, že je také důležité zohlednit, že většina osob s poruchami způsobenými užíváním psychoaktivních látek není vůbec odhalena.

„Tyto osoby často nevyhledávají odbornou pomoc a k jejich hospitalizaci mnohdy dochází až při velmi pozdní fázi nemoci. Vedle kroků zaměřených na fyzické zdraví u osob s poruchami způsobenými užíváním psychoaktivních látek je proto důležité zaměřit se také na včasnou detekci a intervenci,“ uvedl ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler.

Dodal, že stejně jako jinde v medicíně platí, že by lidé měli primárně pečovat sami o sebe a nespoléhat se na odbornou pomoc, která jakoby přijde sama.

„Zejména u alkoholu je to ale v našem kulturním okruhu problematické, protože i poměrně excesivní konzumace, která bývá předstupněm závislosti, je společensky tolerována. A to navzdory tomu, že zcela jasně  vidíme, právě i díky této naší studii, že takové chování je spojeno se závažnými negativními dopady na zdraví,“ konstatoval Winkler.

PSALI JSME:
Alkohol má v Česku na svědomí přibližně 6,5 tisíce úmrtí ročně

Poznamenal, že by lidé měli být s alkoholem a jinými drogami velmi obezřetní. „Zdravotní rizika jsou totiž obrovská,“ připomněl Winkler.

Léčba za 1,1 miliardy

Vedle zdravotních rizik má léčba pacientů závislých na návykových látkách rovněž nemalé finanční dopady. Například Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) vyšla na zhruba 1,1 miliardy korun, přičemž za pět let náklady vzrostly téměř o pětinu.  Mezi 40 tisíci pacienty bylo více než tisíc dětí. Nejčastěji se pacienti léčí ze závislosti na alkoholu.

„Vloni bylo s akutní intoxikací alkoholu, ale například i se závažnou duševní poruchou související právě s dlouhodobým užíváním alkoholu, poskytnuta péče více než sedmi stovkám dětí a mladistvých,“ uvedla před časem mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Zhruba 65 procent léčených bojuje se závislostí na alkoholu, mužů dvakrát více než žen. „Jde přitom jen o špičku ledovce, statistika zohledňuje případy, které se u toxikomanů a alkoholiků projevily duševní poruchou, s níž vyhledali odbornou pomoc hrazenou z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla mluvčí.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká alkoholová republika. Děti se poprvé napijí už v útlém věku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB