bool(false)

Studie: Závislí na drogách mají další psychické potíže

Závislostí na drogách nebo alkoholu to pro mnohé lidi nekončí. Přidávají se další psychické potíže včetně depresí nebo poruch příjmů potraviny. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi (26. června) zveřejnil Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s dalšími zařízeními.

Každý devátý dospělý v Česku pije alkohol minimálně čtyřikrát týdně. Problémy s pitím by mohlo mít 1,6 milionu dospělých, velké riziko závislosti je u 900 tisíc osob. Foto: Pixabay

Výzkum ukázal, že s dalšími psychiatrickými problémy se potýká více než polovina pacientů se závislostí. „Nejčastější jsou úzkostné a depresivní poruchy, poruchy osobnosti, psychotické poruchy a poruchy příjmu potravy. Klienti s tzv. duální diagnózou, tedy souběhem závislosti a další psychiatrické diagnózy, mají zpravidla těžší průběh nemoci, závažnější zdravotní a sociální důsledky a někdy i horší léčebné výsledky,“ řekla Barbora Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví.

Pro představu: v psychiatrických ambulancích bylo v roce 2016, ze kdy jsou zatím poslední souhrnná data, léčeno bezmála 36,5 tisíc pacientů s potížemi s návykovými látkami  – nejpočetnější skupinou jsou přitom alkoholici (téměř 60 procent). V uvedeném roce bylo zároveň v nemocnicích hospitalizováno zhruba 15,5 tisíc lidí pro poruchy způsobené užíváním návykových látek, přičemž nejčastěji to bylo opět kvůli alkoholu.

Alkohol je horší než pervitin

Nejzávažnější potíže přitom mají lidé závislí na alkoholu. Jak ukazují průběžné výsledky studie Národního ústavu duševního zdraví, oproti běžné populaci se u pacientů se závislostí výrazně častěji objevuje výskyt deprese a úzkosti, z dalších psychiatrických symptomů pak interpersonální senzitivita (obtíže v sociálním kontaktu, přecitlivělost na kritiku, nízká frustrační tolerance) a hostilita (nepřátelské chování), paranoidní stavy a psychotické myšlení.

„Pro nás překvapivě měli pacienti léčící se pro závislost na alkoholu více závažných psychiatrických potíží než pacienti závislí na pervitinu,“ konstatovala Orlíková.

Podle poslední výroční zprávy o užívání drog v Česku přitom přibývá lidí, kteří alkohol pijí každý den. Roste rovněž podíl těch, kteří popíjejí nadměrně a hrozí jim závislost. Každý den alkohol předloni pilo asi 600 tisíc mužů a žen, 100 tisíc z nich pak zvládalo pět a víc sklenic.

„Pití alkoholu u nás není jen široce tolerované, je považováno za součást národní identity a kultury,“ uvedl přednosta kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Michal Miovský.

Psychické potíže mnohdy předcházejí

Podle Národního ústavu duševního zdraví se samozřejmě těžko odpovídá na otázku, jestli je závislost následkem psychiatrického onemocnění, nebo zda jsou aktuální psychiatrické obtíže důsledkem závislosti. Je ovšem potvrzené, že nadužívání alkoholu a užívání některých drog vyvolává depresi nebo psychotické stavy.

„U mnoha pacientů je ovšem zřejmé, že závažné psychické potíže předcházely rozvoji závislosti a závislost řadu symptomů pouze posílila. Je tedy důležité apelovat na prevenci a včasný záchyt psychických potíží, a to zejména u adolescentů. Včasnou léčbou psychického onemocnění se dá předejít závažným důsledkům,“ upozornila Barbora Orlíková.

Z aktuální zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost vyplývá, že mladí Češi se stále drží mezi nejčastější uživatele konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce téměř pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má v Česku aspoň jednu zkušenost s tímto typem drogy dokonce bezmála 40 procent mladých lidí – nejvíce v Evropě. Češi jsou navíc hlavním zdrojem pervitinu na starém kontinentu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Boj o nekuřáctví: Vysoké daně, nebo omezování rizika?

Dnes považujeme za zcela normální, že se v práci nebo v dopravních prostředcích nekouří. Mnozí z nás si ale určitě pamatují, že ještě před sametovou revolucí se nejen v Československu vesele kouřilo téměř všude. Rok …

Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů, každý rok jich u nás onemocní až sedm tisíc. Přesto, že rakovina prostaty většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná, ji podlehne téměř …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru