Studie: Závislí na drogách mají další psychické potíže

Závislostí na drogách nebo alkoholu to pro mnohé lidi nekončí. Přidávají se další psychické potíže včetně depresí nebo poruch příjmů potraviny. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi (26. června) zveřejnil Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s dalšími zařízeními.
Každý devátý dospělý v Česku pije alkohol minimálně čtyřikrát týdně. Problémy s pitím by mohlo mít 1,6 milionu dospělých, velké riziko závislosti je u 900 tisíc osob. Foto: Pixabay

Výzkum ukázal, že s dalšími psychiatrickými problémy se potýká více než polovina pacientů se závislostí. „Nejčastější jsou úzkostné a depresivní poruchy, poruchy osobnosti, psychotické poruchy a poruchy příjmu potravy. Klienti s tzv. duální diagnózou, tedy souběhem závislosti a další psychiatrické diagnózy, mají zpravidla těžší průběh nemoci, závažnější zdravotní a sociální důsledky a někdy i horší léčebné výsledky,“ řekla Barbora Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví.

Pro představu: v psychiatrických ambulancích bylo v roce 2016, ze kdy jsou zatím poslední souhrnná data, léčeno bezmála 36,5 tisíc pacientů s potížemi s návykovými látkami  – nejpočetnější skupinou jsou přitom alkoholici (téměř 60 procent). V uvedeném roce bylo zároveň v nemocnicích hospitalizováno zhruba 15,5 tisíc lidí pro poruchy způsobené užíváním návykových látek, přičemž nejčastěji to bylo opět kvůli alkoholu.

VIDEO AD HERE

Alkohol je horší než pervitin

Nejzávažnější potíže přitom mají lidé závislí na alkoholu. Jak ukazují průběžné výsledky studie Národního ústavu duševního zdraví, oproti běžné populaci se u pacientů se závislostí výrazně častěji objevuje výskyt deprese a úzkosti, z dalších psychiatrických symptomů pak interpersonální senzitivita (obtíže v sociálním kontaktu, přecitlivělost na kritiku, nízká frustrační tolerance) a hostilita (nepřátelské chování), paranoidní stavy a psychotické myšlení.

„Pro nás překvapivě měli pacienti léčící se pro závislost na alkoholu více závažných psychiatrických potíží než pacienti závislí na pervitinu,“ konstatovala Orlíková.

Podle poslední výroční zprávy o užívání drog v Česku přitom přibývá lidí, kteří alkohol pijí každý den. Roste rovněž podíl těch, kteří popíjejí nadměrně a hrozí jim závislost. Každý den alkohol předloni pilo asi 600 tisíc mužů a žen, 100 tisíc z nich pak zvládalo pět a víc sklenic.

„Pití alkoholu u nás není jen široce tolerované, je považováno za součást národní identity a kultury,” uvedl přednosta kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Michal Miovský.

Psychické potíže mnohdy předcházejí

Podle Národního ústavu duševního zdraví se samozřejmě těžko odpovídá na otázku, jestli je závislost následkem psychiatrického onemocnění, nebo zda jsou aktuální psychiatrické obtíže důsledkem závislosti. Je ovšem potvrzené, že nadužívání alkoholu a užívání některých drog vyvolává depresi nebo psychotické stavy.

„U mnoha pacientů je ovšem zřejmé, že závažné psychické potíže předcházely rozvoji závislosti a závislost řadu symptomů pouze posílila. Je tedy důležité apelovat na prevenci a včasný záchyt psychických potíží, a to zejména u adolescentů. Včasnou léčbou psychického onemocnění se dá předejít závažným důsledkům,“ upozornila Barbora Orlíková.

Z aktuální zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost vyplývá, že mladí Češi se stále drží mezi nejčastější uživatele konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce téměř pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má v Česku aspoň jednu zkušenost s tímto typem drogy dokonce bezmála 40 procent mladých lidí – nejvíce v Evropě. Češi jsou navíc hlavním zdrojem pervitinu na starém kontinentu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Lidé mnohdy ani nevědí, jaké léky doma mají

V Česku se za léky utratí desítky miliard korun a rodiny mají ve svých domácích lékárničkách až přespříliš prášků. „Léků máme doma opravdu hodně,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace …

Jak se vypořádat s jarní únavou?

S příchodem jara bohužel často přichází i tzv. jarní únava a s ní spojená ztráta energie. V zimě náš organismus vyčerpává nedostatek slunečního světla a kvůli všudypřítomným virózám a nedostatku vitamínů i pohybu je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze skládek teče kde co, říká šéf inspekce životního prostředí

Rozhovor
Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss kroutí hlavou nad tím, že v Česku se stále umožňuje skládkovat domovní odpad. V rozhovoru pro portál FAEI.cz také vybízí, aby Češi byli méně lhostejní k tomu, kdo zajíždí s náklaďáky do lesů nebo zapadlých dříve zemědělských areálů. A není-li vaše domácnost či chata napojena na kanalizaci, vyvážíte, abyste neotravovali druhým třeba vodu ve studni?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru