Česká alkoholová republika. Děti se poprvé napijí už v útlém věku

Zkušenost českých dětí s alkoholem začíná už v útlém věku. Některé se s ním setkaly dokonce v necelých dvou letech, jako tříleté s ním v nějaké formě má zkušenost už 18 procent, v pěti letech pak už 23 procent. Upozornil na to Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) ve zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Alkohol se v Česku považuje za něco normálního, děti se k němu dostávají už v raném věku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za větší spotřebou alkoholu u mladistvých může výchova i genetické vlivy na jejich chování. V Česku je silné „alkohologenní“ prostředí, kultura je nasáklá alkoholem a společenský život se okolo něj nějakým způsobem točí.

„Jinými slovy, pít je v Česku, ale i v jiných zemích Evropy, naprosto normální,“ uvedla Gabriela Kšiňanová, která se svým manželem zabývá na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně výzkumem a vzděláním v oblasti environmentálních a zdravotních rizik spojených s chemickými látkami. A oba jsou rovněž zapojeni i do výzkumu v Národním institutu SYRI.

Vědci z tohoto vědeckého zařízení se nyní budou více zabývat sociálními a ekonomickými faktory, které obecně s pitím souvisejí. Odborníci přitom odhadují, že problémy s pitím má v tuzemsku více než milion lidí.

PSALI JSME:
Jdeš na pivo. Prazdroj spustil navigaci do hospod

Jít na pivo

Čeští náctiletí pijí alkohol v podstatně větší míře, než jejich vrstevníci například ve Spojených státech. „Věta jít na pivo je prostě něco, s čím se děti setkají odmala,“ konstatoval Albert Kšiňan. Odborníci zkoumají také to, jaký má dopad, když svému dítěti nalije jeden z rodičů. Původně se domnívali, že nabízení alkoholu může zvýšit odolnost vůči jeho negativním dopadům v pozdějším věku.

„V zahraničí jsme se ale setkali se studiemi, které tvrdí opak a vystavení dětem alkoholu vede k tomu, že potom pijí více,“ řekl Kšiňan. Děti se naučí považovat alkohol za zábavu a po zkušenosti s rodiči si jej spíš seženou a následně ho pijí už bez nich, především se svými vrstevníky.

Důležité podle Kšiňana je, aby rodiče pili střídmě, protože mohou svým dětem takto ukázat, že lze s alkoholem zacházet zodpovědně. Albert Kšiňan bude nyní společně s kolegy v rámci SYRI zkoumat širší souvislosti pití alkoholu.

PSALI JSME:
Češi ročně za alkohol utratí přes 90 miliard korun. V Evropské unii takřka nemají konkurenci

„Bude mne zajímat dopad širšího prostředí. Tedy nejenom rodiny, ale třeba čtvrti nebo místa, kde lidé žijí a jaký to má na spotřebu vliv. Nabízí se třeba množství barů, restaurací a podobných naléváren. Cílem je zjistit, jaký má vliv hustota míst, kde se dá sehnat alkohol, na míru pití,“ uvedl Kšiňan.

Dodal, že jeho výzkumná témata vycházejí ze sociální epidemiologie. „To znamená, že nás nezajímá jenom alkohol u dospívajících, věnovat se budeme šířeji faktorům, které souvisí se zdravím a specificky sociálním a ekonomickým faktorům,“ dodal vědec.

Drahá léčba

U některých dětí se posléze může vyvinout dokonce nebezpečná závislost na alkoholu. Dokládají to údaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), které v létě zveřejnila na svém webu. Léčba závislostí stojí VZP ročně více než miliardu. Mezi 40 tisíci pacienty je přitom i více než tisícovka dětí, které se – stejně jako dospělí – nejčastěji potýkají právě se závislostí na alkoholu.

PSALI JSME:
Alkohol má v Česku na svědomí přibližně 6,5 tisíce úmrtí ročně

Jen vloni bylo s akutní intoxikací alkoholu, ale například i se závažnou duševní poruchou související právě s dlouhodobým užíváním alkoholu, poskytnuta péče víc než sedmi stovkám dětí a mladistvých do 18 let.

Podle Jindřicha Vobořila, národního protidrogového koordinátora, se přitom za důležitý mezník z hlediska vzniku budoucí závislosti považuje už 16. rok věku dítěte.

VZP přitom na léčbu závislostí svých klientů vydává rok od roku více peněz. Přibývá i počet pacientů, přičemž jsou mezi nimi právě i děti a nezletilí. Každoročně pomoc odborníka vyhledá 40 tisíc lidí, se závislostí na alkoholu bojuje 65 procent z nich. Podle odborníků ale jde jen o špičku ledovce.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ageware umí na internetu zkontrolovat věk. Děti na web pro dospělé nepustí

Zavřít reklamu ×
  1. Jenže,na různých zábavách je alkohol,hlavně pivo,podstatně levnější než nealkoholické nápoje.Tak si dají raději pivo,než přeslazené a drahé limonády.Svou roli hraje i to,že pití nealko se považuje za potupu.A teď babo raď,když jsi dědek!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Milan Duda povede marketing Bonami

Po více než šesti letech v CZC přechází Milan Duda do Bonami, aby zde převzal roli marketingového ředitele. Jak společnost sdělila redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz), k jeho klíčovým kompetencím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.