Do Německa to není daleko, zvláště když první zápas proti Portugalsku odehrají čeští fotbalisté 18. června v Lipsku, kam to je autem z Prahy necelé tři hodiny. Další dvě utkání v základní skupině se odehrají ve vzdálenějším Hamburku (22. června s Gruzií a 26. června s Tureckem), kam je to autem přibližně šest hodin.
Zážitek z fotbalového utkání ale může hodně pokazit dopravní nehoda, porucha nebo dokonce úraz – zvláště, když fanoušci nebudou pojištění. V takovém případě mohou zaplatit několikanásobek toho, kolik utratí za dopravu, vstupenky nebo občerstvení.
Desítky milionů za pojistné události
Německo je přitom zemí, kde Europ Assistance řeší nejvíce pojistných událostí, dokonce výrazně více než například v Chorvatsku, kam každoročně vyrážejí statisíce českých dovolenkářů. A právě kvůli fotbalovému Euru očekává firma letos další výrazný nárůst.
„Vloni na Německo připadlo třikrát více pojistných událostí než na Rakousko, čtyřikrát více než na Itálii a téměř pětkrát více než na turisty navštěvované Chorvatsko. Celkem jsme za ně vyplatili více než 56 milionů korun,“ uvedl Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistance. „V letošním roce očekáváme v souvislosti s fotbalovým Eurem ještě vyšší čísla.“
Čeští návštěvníci Eura musí počítat s tím, že bez pojištění zaplatí v případě nehody nebo poruchy automobilu více než doma. V cenách oprav a dalších služeb se totiž odráží vyšší německé náklady na zaměstnance a jsou uzpůsobeny místním příjmům.
„Průměrné náklady na repatriaci, tedy na převoz automobilu a posádky z Německa do vlasti, činily v loňském roce 32 673 korun a průměrné náklady na vyproštění včetně odtahu vozidla 18 829 korun,“ sdělil Soural.
„Nejčastějšími událostmi, které jsme z pojištění pokrývali, byly odtahy automobilů, silniční asistence a poskytnutí náhradního vozidla, klientům jsme pomáhali i při úhradě náhradního ubytování nebo přeložení nákladu.“
Převoz sanitkou za 12,5 tisíce
Podobně se může návštěva Eura fanouškům bez cestovního pojištění prodražit, pokud by je při pobytu v Německu postihl úraz či onemocnění, vyžadující lékařský zákrok, případně hospitalizaci. Zdravotní péče v Německu není bezúhradová a zahrnuje poplatky nejen za ošetření, dopravu a hospitalizaci, ale také za léky, obvazový materiál a další pomůcky.
Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) se vztahuje pouze na státní, nikoli soukromá zdravotnická zařízení, kterých je většina, přičemž spoluúčast platí pojištěnec ve stejném rozsahu jako obyvatelé Německa.
„Běžná lékařská nebo stomatologická ošetření a bohužel ani náročnější zákroky spojené s výjezdem záchranky a hospitalizací nejsou při cestách v Německu výjimkou. Převozy a hospitalizace v našich loňských statistikách pojistných událostí v Německu dokonce převládají,“ upozornil Lukáš Soural z Europ Assistance.
Průměrná cena hospitalizace činila vloni při pojistných událostech v Německu 18 tisíc korun, cena za převoz sanitkou bezmála 12,5 tisíce. „Za ambulantní ošetření pojištěnců v německých ordinacích jsme hradili v průměru 5,6 tisíce korun a za běžný stomatologický zákrok 3,4 tisíce,“ konstatoval Soural.
Rekordní zájem o dovolené
Pro mnohé Čechy bude fotbalové Euro minimálně jednou z částí letošní letní dovolené. Ti další zamíří do tradičních destinací u Středozemního moře, čím dál více cestovatelů dává přednost exotickým zemím v Asii nebo Americe.
Podle společné tiskové zprávy ERV Evropské pojišťovny a několika cestovních kanceláří by letos mohlo vyrazit do ciziny dokonce ještě více turistů než v loňském rekordním roce. Letošní zájem je dokonce vyšší než v poslední předpandemické sezóně 2019.
„Loňský rok byl rekordní jak pro nás, tak pro celý český trh. A vidíme, že prodeje letos dále rostou. Už před zahájením nabídky Last Minute zájezdů, tedy před hlavní letní sezónou, jsme měli prodáno zhruba šedesát procent kapacit loňska,“ řekla Lucie Hasman, mluvčí cestovní kanceláře Blue Style.
Podobné je to u cestovní kanceláře Fischer. „Zájem o letní zájezdy je momentálně vyšší, než byl v loňské rekordní sezóně, dovolenou si už koupilo o desítky tisíc klientů víc než loni touto dobou. Ve srovnání s předcovidovou sezónou 2019 je to nárůst v desítkách procent,“ uvedl mluvčí CK Jan Bezděk.
Novinka: Český lékař na telefonu
Vzhledem k tomu, že si mnozí zájemci objednávají zahraniční zájezd s mnohaměsíčním předstihem, zajišťuje si většina z nich rovněž storno pojištění. U ERV Evropské pojišťovny je součástí dvou třetin smluv cestovního pojištění.
„Pojištění storna klienti využijí v případech, kdy nebudou moct na plánovanou dovolenou vyrazit. Oceňují ho u nás především početnější rodiny s malými dětmi,“ uvedl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Dodal, že storno pojištění se hodí i jednotlivcům.
Pojišťovna, která spolupracuje s většinou největších tuzemských cestovních kanceláří, letos zavedla pro své klienty jednu bezplatnou novinku: MediCall – českého lékaře na telefonu.
S ním mohou lidé v jakoukoli denní či noční dobu konzultovat nejčastější zdravotní potíže, jako je nachlazení, horečka, alergie, bolest uší nebo namožené svaly. Lékař doporučí vhodný postup léčení a v případě potřeby může na dálku i vystavit recept.
Lékaři na telefonu už volaly první stovky pacientů. „Služba funguje tak, že náš klient, který má v zahraničí neakutní zdravotní problém, jednoduše kontaktuje naši asistenční službu. Koordinátor zhodnotí situaci, a pokud to bude klientův zdravotní problém umožňovat, dohodne mu termín hovoru s česky mluvícím lékařem,“ sdělil Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.