Nečekaný dopad pandemie: Češi si koupili 4 miliony nových svítidel

Za poslední rok si české domácnosti pořídily více než čtyři miliony nových lustrů, lampiček a jiných druhů osvětlení. Celkem se jich v domech a bytech rozsvěcí téměř 60 milionů. Je to jeden ze zdánlivě nečekaných dopadů koronavirové pandemie, která přiměla mnohé domácnosti lépe si vybavit domácí pracovny nebo dětské studovny.
Češi nakupují nové lampy, když musí být kvůli covidu-19 doma. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvíce nových svítidel patří do kategorie těch malých. Na průměrnou domácnost jich připadá devět z celkového počtu čtrnácti svítidel celkem. Ukázal to aktuální průzkum společnosti EKOLAMP mezi více než dvanácti sty lidmi.

„Celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, vzrostl v domácnostech za poslední rok v průměru o jedno, tedy na čtrnáct,“ sdělila Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Světlo bez žárovky

Zajímavým trendem je růst nákupů svítidel s integrovanými LED diodami. „Lidé si namísto samotných světelných zdrojů – žárovek – koupí kompletní svítidlo, tedy například lampu nebo stropní světlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,“ vysvětlila Adamcová.

Obliba tohoto typu svítidel je pravděpodobně dána jejich dlouhou životností a rovněž snahou zlepšit si komfort i vzhled domácnosti. Lidé se podle designérů nebojí experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení.

PSALI JSME:
Covidová karanténa zvedla domácnostem účty za proud o tisíce korun

„Osvětlení v bytové architektuře může být šperkem, který podtrhne jedinečnost a zdůrazní zdobnost. Dokonce i jednoduché a nadčasové osvětlení dokáže do interiéru přenést ty pravé emoce,“ shodují se designéři.

Úsporné zdroje

Počet různých typů žárovek v českých domácnostech poslední dva roky naopak pomalu klesá, nyní je jich celkem 62 milionů. Je to tím, že nové typy světelných zdrojů mají delší životnost a nemusí se tak často vyměňovat.

Více než tři čtvrtiny (78 %) tvoří úsporné zdroje, což představuje výrazný posun oproti situaci před dvěma lety, kdy většina světelných zdrojů byla neúsporných. „S padesáti procenty převládají LED žárovky, následují kompaktní zářivky s dvaadvaceti procenty,“ dodala Zuzana Adamcová.

Neúsporných světelných zdrojů rapidně ubylo, zejména wolframových žárovek, a to i proto, že v oficiálním prodeji již nejsou k dostání. Jejich největšími příznivci zůstávají senioři, kteří už ale také pomalu přecházejí na úspornější druhy.

PSALI JSME:
Růst cen v Česku zmírňuje, zejména díky zlevnění elektřiny a plynu

Vyšší spotřeba domácností

I když domácnosti přecházejí na úspornější osvětlení, i tak mnohým z nich účty za elektřinu vzrostly – jedním z důvodů je to, že kvůli koronavirové karanténě více doma. Některé rodiny dokonce zaplatí za proud o tisíce korun více.

To, že pandemie koronaviru výrazně ovlivnila pololetní výrobu a spotřebu elektřiny v Česku, ukazují i oficiální údaje Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Kvůli propadu průmyslové výroby sice spotřeba celkově klesla, ale v domácnostech se naopak o několik procent zvýšila.

„Z průměrných čísel se podle očekávání vymykaly domácnosti, jejichž členové více času trávili doma. V prvním čtvrtletí zvýšily svou spotřebu meziročně o více než procento. Ve druhém čtvrtletí, jak se zpřísňovala opatření, byl nárůst spotřeby domácností již téměř pětiprocentní,“ řekl nedávno předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

PSALI JSME:
Meziroční růst spotřebitelských cen přibrzdí pod tři procenta

Podobná čísla má i skupina ČEZ, což je největší dodavatel elektrické energie. „Pokud bychom se bavili o spotřebě přímo v covid období, tak spotřeba domácností na území ČEZ Distribuce stoupla meziročně od března do června přibližně o sedm procent,“ uvedl pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mluvčí Roman Gazdík.

Zajímavá bude spotřeba ve druhém pololetí, kdy znovu podstatná část lidí zůstala kvůli druhé vlně pandemie doma. Spotřeba nejspíš znovu povyskočí, ovšem někteří dodavatelé včetně ČEZ nebo Innogy elektřinu i plyn zlevnily.

„Jde o očekávaný krok. Vývoj velkoobchodních cen na burze totiž umožňuje, aby prakticky všichni dodavatelé zlevnili ceny pro konečné odběratele,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

PSALI JSME:
Elektřina zdražuje, a bude hůř, předpovídá energetický expert Jiří Gavor

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.