Nedobrovolní opozdilci v platbě z daně příjmů. Třeba když bývalý účetní nepředal agendu

Letošní rok, pokud jde o daňové přiznání, přinesl jednu novinku, kterou ocení zejména ti, kdo jej z nejrůznějších důvodů nestačili podat včas v řádných termínech a do konce června si „koupí čas navíc“ využitím služeb daňového poradce.
Z důvodu pandemické situace byly letos správní poplatky individuální žádosti o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání ministryní financí Aleny Schillerové prominuty až do poloviny letošního srpna. Foto: Ministerstvo financí

Zásadní změnou oproti předchozím rokům je, že pro pozdější termín podání přiznání bez sankce není nutné dávat daňovému poradci plnou moc předem s několikaměsíčním předstihem, ale třeba až na poslední chvíli s daňovým přiznáním. Tedy do konce června.

Pro letošní přiznání daně z příjmu byly a jsou důležité tři termíny. Posunutý termín pro listinné podání byl do 3. května, přes datovou schránku měli lidé čas do 1. června a s daňovým poradcem se termín posunul až na 1. července 2021.

„Kdo ještě přiznání k dani z příjmu nepodal, může využít služeb daňového poradce. Ale momentálně je vytížení poradců tak velké, že by lidé měli jejich služby poptat co nejdříve,“ informoval redakci FAEI.cz Michal Jelínek, partner společnosti V4 Group.

PSALI JSME:
Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Pokud teď, na poslední chvíli, hledáte daňového poradce, měli byste si nejprve zkontrolovat, zda je ten, kterého jste si vybrali, zapsaný v seznamu daňových poradců, a také jestli na vás bude mít čas a kapacitu. Profesní seznam vede Komora daňových poradců a je k dispozici na jejích webových stránkách.

Komora uvádí, že aktuálně má zhruba pět tisíc poradců – fyzických osob a více než 1200 společností. Zakázky nyní přijímá necelá čtvrtina z nich – necelých 1500, podle aktuálních údajů na webu komory z tohoto týdne.

Specializaci na daně z příjmů fyzických osob má přes 2200 daňových poradců, na daně z příjmů právnických osob přes 2500.

PSALI JSME:
Daňovým přiznáním to nekončí. Jaké jsou termíny a sankce za nepodání přehledů?

Další možností, jak si prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání bez služeb daňového poradce, je podle odborníků požádat místně příslušný finanční úřad ve formě individuální žádosti o prodloužení lhůty – a to až na tři měsíce.

Žádost musí být odůvodněna, důvody musejí být dostatečně silné a závažné, aby správce daně žádosti vyhověl a rovněž je nutné důvody řádně prokázat. Tato žádost je obvykle zpoplatněna, avšak z důvodu pandemické situace byly letos správní poplatky ministryní financí prominuty až do poloviny letošního srpna.

Na další možný způsob, jak bez sankcí posunout termín podání daňového přiznání z příjmů právnických osob, upozornil redakci FAEI.cz podnikatel z Prahy, pan Jiří (jeho celé jméno má redakce k dispozici, pozn. red.).

PSALI JSME:
Daňové přiznání někdy musejí podat i studenti a důchodci. Pro studující to ale má výhody

„Naše nová paní účetní nám navrhla, abychom podali tzv. prázdné daňové přiznání, tedy všude s nulami. Moc jiných šancí jsme neměli, protože firma, která nám dříve dělala účetnictví, nám agendu posledních let nepředala ani v digitální, ani ve vytištěné podobě,“ popsal situaci nedobrovolného opozdilce pan Jiří.

Nová účetní byla podle něj z nastalé situace naprosto zoufalá: „Neměla od čeho začít, o jaká čísla se opřít. Bývalá účetní firma její urgence o dodání podkladů přes rok ignorovala. Pomohlo, až když jsme poslali doporučený dopis s upozorněním, že podáme trestní oznámení kvůli zadržování účetních dokladů.“

Podle pana Jiřího teď nová paní účetní pracuje na opravném daňovém přiznání z příjmů právnických osob. „Tuhle situaci bych nikomu nepřál zažít,“ rekapituloval: „Kdyby se bývalá účetní firma nezalekla policejního vyšetřování, čekaly by nás asi roky soudních sporů a také řešení problémů s finančním úřadem.“

PSALI JSME:
Čtvrtina Čechů stále podává daňové přiznání osobně na finančním úřadu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru