Nedostatek tuzemských programátorů částečně kompenzují cizinci

České firmy mají problém s velkým nedostatkem programátorů. I přesto, že každým rokem jich přijde na trh několik desítek nových, jsou programátoři v JavaScriptu a dalších jazycích extrémně ceněné zboží. Firmy jsou přitom schopné programátorům nabídnout nástupní plat odpovídající i trojnásobku průměrné mzdy.
Většina studentů IT oborů získává uplatnění ještě při studiích. Foto: Pixabay

Poptávka po většině profesí vzrůstá již několik let. Mezi ty nejžádanější patří programátoři. I proto většina studentů IT oborů získává uplatnění ještě při studiích. Společně s nedostatkem zaměstnanců rostou v oboru IT i mzdy. Například programátor JavaScriptu si může dle svých dovedností snadno vydělat i čtyřnásobek průměrné mzdy. Zkušený programátor pak ještě více.

Důvodem je neustálý nedostatek kvalifikovaných lidí. „Podle našich odhadů by český trh pojal ještě dvacet tisíc programátorů,“ říká Jana Večerková, spoluzakladatelka Coding Bootcamp Praha. Právě jejich intenzivní kurzy se věnují přípravám budoucích programátorů. „Do každého kurzu, který vyhlašujeme třikrát do roka, se vejde pouze 16 uchazečů, z nichž až dvě třetiny přichází ze zahraničí,“ dodává.

PSALI JSME:
Kluk z Vršovic pomáhá vyvíjet herní blockbustery pro miliony hráčů na celém světě

Pro zahraniční studenty může být lákavá nejen příznivá cena, ale také renomé kurzu, který v roce 2018 získal prestižní cenu Evropské komise European Digital Skills Award a zaznamenal také úspěch na celoevropském finále MIT Innovation Challenge, kde se umístil mezi třemi nejlepšími projekty. Velká část uchazečů ze zahraničí si ale také čím dál častěji uvědomuje, že v České republice mohou nalézt uplatnění snadněji než ve své rodné zemi, a to i přes to, že české mzdy za tamními zaostávají.

„Mezi cizinci stoupá počet zaměstnanců ze zemí, jako je Rakousko, Německo nebo Velká Británie. Nejvíce zahraničních uchazečů registrujeme z USA, Velké Británie a Nizozemska, ale vzrůstá také počet uchazečů ze Slovenska a Polska,“ dodává Večerková.

PSALI JSME:
Mzdy v IT už narazily na strop

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.