
V prvním kvartálu v průměru o více než 12 procent, ve druhém čtvrtletí dokonce konce téměř o 17 procent více než před rokem. Společnost Patron GO provozující stejnojmennou fin-tech aplikaci pomáhající lidem šetřit na běžných platbách, sesbírala data o cenách nájmů od 1,4 tisíce Čechů ve věku do 55 let. Pro zájemce o nájemní bydlení to nejsou příznivé zprávy: Ceny pravděpodobně ještě nadále porostou.
V prvním čtvrtletí Češi za nájem podle dat Patron GO platili průměrně 8 746 korun za měsíc, zatímco loni to bylo zhruba o tisícovku méně. I ve druhém kvartálu zatím ceny nájmů stále rostou. Podle prozatímních dat, která jsou k dispozici, lidé průměrně zaplatili 9 394 korun měsíčně, zatímco vloni to bylo 8 051 korun.
„Ceny nájmů porostou ještě více. Lze to vyčíst z prozatímního vývoje ve druhém čtvrtletí, ale také kvůli plánovanému zvýšení daně z nemovitosti. To se promítne právě do nájmů. Majitelům se zvýší náklady a ti si je nechají zaplatit od nájemníků jedna k jedné. Očekávám, že stovky až tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě vybrat, pronajímatelé zohlední a nájmy podraží,“ řekl Jiří Paták ze společnosti Patron GO.
Zdražování ve všech krajích
Za poslední rok nájemní bydlení zdražilo ve všech regionech dvouciferně. Zdražovalo se každého čtvrt roku zhruba o 200 až 300 korun. Podle dat realitní společnosti Century 21 se průměrná cena bytů v jejím portfoliu nyní pohybuje těsně pod 300 korunami za metr čtvereční.
Nejdražší je tradičně Praha, kde je průměr za poslední tři měsíce 394 korun za metr čtvereční, zatímco v prvním kvartálu loňského roku to bylo 349 korun. Nejnižší průměrné nájemné eviduje Century 21 v Moravskoslezském (180 Kč za m²) a Ústeckém Kraji (170 Kč za m²).
„Regulace hypoték v Česku jsou snad nejtvrdší v celé Evropě, což snižuje počet lidí, kteří si mohou pořídit vlastní bydlení. Kvůli odlivu klientů až o 80 procent pozastavili developeři výstavbu řady projektů a zároveň extrémně vzrostly náklady na výstavbu,“ uvedl Tomáš Jelínek, výkonný ředitel Century 21 v Česku.
Dodal, že tyto faktory spolu s vysokou inflací zájem o nájemní bydlení ještě zvýší, ale bytů bude v následujících letech nedostatek. „Výsledkem bude dynamický růst cen nájemného,“ upozornil Jelínek.
Nejméně prodaných bytů
Jeho slova potvrzují data HB Indexu Hypoteční banky, podle nichž se v letošním prvním čtvrtletí prodalo v Česku nejméně bytů za posledních sedm let. Jejich cena přitom meziročně klesla o 2,5 procenta, výrazněji než v posledním čtvrtletí uplynulého roku, kdy byty zlevnily poprvé od začátku roku 2013.
HB Index je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Banka index poprvé zveřejnila v dubnu 2011.
„Nejen že stejně jako v minulém roce pokračuje i letos postupný pokles cen prodaných bytů, v prvním čtvrtletí 2023 tento trend ještě nabírá na rychlosti. Objem prodejů bytů na trhu s nemovitostmi je podle našich dat nejslabší za posledních sedm let,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Pokles cen platí pro všechny kraje. Nejvíce klesaly ceny v kraji Moravskoslezském (o 4,3 %) a Pardubickém (o 3,2 %) kraji. Cenový pokles zaznamenala také Praha, a to o dvě procenta. Nejde však ani tolik o plošné zlevnění, jako o individuální slevy při koupi. Prodávající totiž často zjišťují, že bez slevy byty tak jednoduše neprodají.