Rvačka o nájemní bydlení, na některé nemovitosti jsou pořadníky

Vysoké ceny bytů a nedostupné hypotéky nutí lidi hledat si bydlení v pronajatých bytech nebo domech. Reagují na to i developerské projekty, které jsou z části určené nikoli k prodeji, ale právě k pronájmu. Podle vyjádření realitní kanceláře Lexxus Norton pro FEAI.cz nejsou ojedinělé dokonce pořadníky se zájemci o pronájem.
Interiér bytu v nájemním projektu v pražském Karlíně. Ilustrační foto: Lexxus Norton

Na realitním trhu v posledních letech sledujeme vzrůstající trend nájemních developerských projektů. Developeři pronajímají část bytů v projektech, které původně plánovali prodat, případně již projekty staví s konkrétním záměrem jejich dalšího pronájmu.

Na nájemním trhu tak vzniká samostatný segment, který se od standardního secondhandového trhu významně odlišuje – především celkovou kvalitou a poskytovanými službami.

„Atraktivita nájemního bydlení stoupá s rostoucí nedostupností vlastnického bydlení, která je způsobena drahými byty a vysokými hypotečními úroky, ale také současnou ekonomickou a geopolitickou situací,“ uvedla Jana Panochová, Senior Consultant realitní kanceláře Lexxus Norton, která se specializuje na Prahu a okolí.

PSALI JSME:
Útěk na venkov. Češi hledají levnější možnosti bydlení

Atraktivní byznys

Vzrůstající poptávka zvyšuje ceny nájmů, což je pro developery i investory byznysově atraktivní. Většina developerských projektů určených právě k pronájmu je z velké části obsazená nebo dokonce i plně pronajatá. Výjimečné podle uvedené realitní kanceláře nejsou ani pořadníky s dalšími zájemci.

Zájemce o pronájem láká především vysoký standard, komfort služeb, životní styl a komunita. Důležitá je také jistota dlouhodobého pronájmu, která u secondhandových nemovitostí mnohdy chybí.

Lexxus Norton aktuálně v Praze eviduje 23 developerských projektů již postavených a pronajímaných, případně kompletně pronajatých. V plánu je výstavba dalších dvaceti developerských projektů napříč hlavním městem. Od května 2023 se budou například pronajímat dva právě dokončované nájemní projekty v Praze 8 a Praze 9, jejichž pronájem bude zajišťovat právě kancelář Lexxus Norton.

PSALI JSME:
Češi preferují vlastní bydlení, ale jedničkou v Evropě nejsou

Vzrůstající nájemné

Nájemné přitom stále roste, i když už pomalejším tempem než v uplynulém roce. Podle skupiny European Housing Services, která využívá data svých zakládajících členů – realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality –, dosáhlo nájemné v Praze nového maxima: Za metr čtvereční se průměrně nabízelo za 338 korun. Jiné zdroje uvádějí dokonce ještě o několik desetikorun vyšší částku.

Ve Středočeském kraji zase podle European Housing Services se částka za pronájem vyšplhala poprvé na 240 korun za metr čtvereční. Průměrná cena nájmu ale klesla v Brně, a to na 272 korun za metr čtvereční.

Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services a realitní digitální služby Bezrealitky podle webu České noviny uvedl, že se naplňuje spíše optimistický scénář, a přestože nájmy zdražují, v naprosté většině případů se tento růst pohybuje v úrovni kolem deseti procent. Tedy výrazně méně, než je výše inflace.

PSALI JSME:
Nájmy rychle zdražují. I tak jsou stále levnější než hypotéka

Zavřít reklamu ×
  1. Proč by nebyla rvačka o nájemní bydlení, když nájem platí stát…Jedna naše známá se stěhuje do 2+1 přitom je již penzistka a je sama, měla na výběr, třeba do městského bytu pro seniory. Jenže tam se jí nechce i když by na nájem měla z penze, radši jde do většího a pro podporu na 10 tisícový nájem si zažádá na sociálce…..Neskutečná doba, takto stát vyhazuje miliardy vydřiduchům nájemného.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?