Pronájem dvoupokojového bytu s kuchyňským koutem vychází v Praze průměrně na 17 940 korun. Právě v hlavním městě zdražily nájmy meziročně nejvíce, a to až o 22 procent. V dalších krajských městech se pak růst cen pohyboval kolem deseti procent, například v Brně u dispozice 2+kk došlo průměrně k pětiprocentnímu zdražení.
Data společnosti UlovDomov dále upozorňují na fakt, že ceny ke konci roku zmírnily růst, zmíněný dvoupokojový byt v Praze vychází průměrně o 850 korun méně, než tomu bylo na podzim. Bydlení v pronájmu tak domácnosti stále vyjdou výrazně levněji než splátky vlastního bytu. Index společnosti UlovDomov.cz ukazuje, že měsíční náklady na vlastní bydlení vycházejí až 2,4násobně dráž než platba nájmu.
Pozvolný nárůst
Ceny nájmů zahájily pozvolný růst na podzim roku 2021. Za uplynulý rok se pak domácnostem mohly zvýšit náklady na nájem o stovky až tisíce korun dle lokality, rozlohy bytu, či nastavení smlouvy. Například v Brně došlo u bytů dispozice 2+kk k meziročnímu růst cen jen o průměrně 672 korun. U dvoupokojových bytů v Praze se však zdražení blížilo průměrně ke třem tisícům korun.
„Byť nájmy v loňském roce narostly, zdražení ve většině měst skončilo pod úrovní inflace. V žádném případě nešlo o skokové zdražení, jako třeba u cen energií, které se některým domácnostem zvedly o více než 100 procent,“ upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.
Letos přitom zvýšená poptávka po nájemním bydlení bude patrně pokračovat. Ceny nemovitostí jsou totiž stále vysoké, stejně je tomu u hypoték. „ Lze se také domnívat, že nedostupnost vlastního bydlení mohla změnit smýšlení části lidí, kteří začali brát nájem jako plnohodnotné bydlení,“ dodal. Doplnil, že tímto trendem se Česká republika přiblížila více západním zemím, kde je běžné, že 40 až 50 procent populace bydlí v nájemním bydlení, kdežto v Česku je to jen okolo 25 procent.
Nejdražší Praha
Index společnosti UlovDomov.cz srovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční. Pokud bychom si koupili v Praze byt po rekonstrukci v dobrém stavu, tedy nikoliv nový, cena za metr čtvereční se bude pohybovat kolem 120 tisíc korun. Splátka 90 procentní hypotéky sjednané na 30 let při aktuální průměrné nabídkové úrokové sazbě 6,77 procent ročně by u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních vycházela kolem 42 tisíc.
Index UlovDomov.cz u příkladu takového bytu říká, že aktuální platba za nájem může vycházet 2,4krát méně než splátka úvěru bytu koupeného na úvěr. Nutno dodat, že index už samozřejmě nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani fakt, že bydlení v nájmu na druhou stranu neznamená ukládání peněz do vlastního aktiva.
V dalších krajských městech ukazuje index o něco lepší dostupnost vlastního bydlení. Stále však měsíční náklady vycházejí dráž. Nejvíce se ceny pronájmu a plateb úvěru za vlastní bydlení přibližují v Ostravě. Za pronájem bytu 1+kk platí lidé v průměru kolem sedmi tisíc korun. Splátka hypotéky takového bytu by přitom mohla vycházet jen něco přes 10 tisíc korun.
Razantní pokles
Banky v Česku loni poskytly hypotéky za 163 miliard korun, což bylo o 60 procent méně než v rekordním roce 2021. Na začátku roku to na tiskové konferenci uvedl generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek. Podobný objem úvěrů jako loni očekává Vašek i letos. Hypoteční banka ze skupiny ČSOB je lídrem hypotečního trhu.
V uplynulém roce mírně klesla i průměrná výše hypoték. „U hypoték se výrazně projevilo očekávané ochlazení. Musíme však mít na paměti, že současnou situaci srovnáváme s rokem 2021, který byl v mnoha ohledech výjimečným. Úrokové míry dosáhly v minulém roce vysokých hodnot, dalo by se říct maxima. Pozvolný pokles sazeb by se mohl dostavit v druhé polovině roku 2023,“ odhadl Vašek.
Rok 2023 bude podle něj rokem pokračující stabilizace trhu. „Inflace zřejmě dosáhla svého vrcholu a její míra bude postupně klesat. Stejně tak se dá očekávat stagnace úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Z hlediska objemu poskytnutých hypotečních úvěrů se dá očekávat stabilizovaná situace na úrovni roku 2022,“ poznamenal Martin Vašek. Nepředpokládá ani výrazné zhoršení splácení úvěrů klienty.
Pronájem ani hypotéka nemají tady v ČR vůbec smysl. Ceny energií máme nejvyšší v Evropě tak poplatit inkaso je pro spoustu lidí docela velká zátěž. Platit k tomu nájem nebo dokonce hypotéku? To snad ani není možné. Leda pro člověka s platem alespoň 50 000 čistého…..